PDA

View Full Version : Eroare



cesca
05 August 2009, 15:18
Am urmatoarea eroare,cand dau verificare structuri imi apare:Exception EDBEngineError in module MENTOR.EXE at 000C17B6.Index is out of date.Table:/WinMent/DATA/EURO5/NPART.DB.
Si nu pot accesa fisa partener.Cum pot rezolva aceasta problema?Inainte cand imi aprareau erori la o restartare a calculatorului era torul ok,acuma nu a functionat.

DragosE_WT
06 August 2009, 10:42
Daca va da eroarea aceasta la Verificare structuri, incercati si cu o Reindexare (este de-ajuns doar pe luna curenta). Daca nici asa nu se repara, mergeti in structura de directoare a WinMentorului, cautati firma dvs (EUROS) si mutati/stergeti toti indecsii acestui table (NPART). Mai exact, avem npart.db + alte 17 fisiere cu aceeasi denumire, dar terminatie diferita. Dvs. stergeti acele 17 fisere. Mergeti in Mentor si rulati Verificare structuri (la fel, de-ajuns doar luna curenta).

cesca
06 August 2009, 10:43
Ma akuta cineva,Va rog,am sunat la winmentor au zis ca e din cauza reindexarii si sa dau reindexare sa ies din program si dupa iarasi sa intru,am procedat asa dar nici o schimbare :confused:

cesca
06 August 2009, 10:44
N-am postat unde trebuie,scuze.:eek:

DragosE_WT
06 August 2009, 10:44
Probabil ca am scris in acelasi timp :) ... uitati-va putin mai sus.

cesca
06 August 2009, 10:45
Merci mult,incerc acuma.

cesca
06 August 2009, 10:46
Da,am scris in acelasi timp.:)

cesca
06 August 2009, 10:58
Am sters cele 17 fisiere,dar acuma in genere imi scrie Table does not exist.File or directory does not exist.

DragosE_WT
06 August 2009, 11:01
Ati rulat Verificare structuri?

cesca
06 August 2009, 11:16
Da,nu stiu ce sa mai fac,deja a 2 zi stau cu aceasta problema,atatea am incercat.....si nimic.:mad:

DragosE_WT
06 August 2009, 11:18
Va trimit un mesaj privat intr-un minut.

DragosE_WT
06 August 2009, 11:26
Am trimis, verificati-va mesale private.

cesca
06 August 2009, 11:47
Mi-au rezolvat problema cei de la wunmentor,dar nici intr-un caz nu trebuiau sterse cele 17 fisiere,pur si simplu disparuse cel cu NPART.DB

DragosE_WT
06 August 2009, 11:53
Eroarea cu index is out of date la asta se refera, la (fisier) index stricat. Sunt cazuri in care procedurile din Mentor Service nu pot repara aceste erori. In acest caz, acele fisiere index (si nu db-ul, cum am si specificat in mesaj) se pot sterge, iar mentorul le creeaza automat, in mod corect. Oricum, este bine ca s-a rezolvat.

CHIFA
07 September 2009, 14:29
bUNA. Am avut la o firma, mai multi contabili, pe rand. Fiecare a creat cate o firma in perioada cat a lucrat el, tot cu alt nume si cu o alta luna de initiere. Cum as putea acum sa le pun toate la un loc, si sa aiba continuitate. Multumesc

adi_ciobotaru
02 October 2009, 00:05
Bună. Din păcate, nu am soluţie pentru această doleanţă a dvs; s-ar putea nici să nu existe, dar, cine ştie, poate alţii ştiu mai bine (eu sunt ?ncepător), dar nu au timp să posteze... :)

?nsă, motivul pentru care scriu acum ţine de faptul că am o ?ntrebare: dvs aţi ?nţeles pe deplin motivele pentru care "fiecare a creat c?te o firmă" c?nd a preluat contabilitatea?

Dacă aţi ?nţeles aceste motive, atunci veţi ?nţelege şi motivul pentru care, după părerea mea, şi dacă s-ar putea face o astfel de "fuziune", ea nu ar trebui ?ncercată...

Dacă sunt neclarităţi, haideţi să dialogăm, poate vine cineva cu soluţii...

DragosE_WT
08 October 2009, 11:25
Este aproape imposibil:
- din cauze "tehnice": intotdeauna, incepand cu o firma noua, codurile interne ale diverselor inregistrari incep cu acelasi numar; acest lucru se traduce prin: pe o firma aveti un partener Part1 avand cod 23; si pe a 2-a firma veti avea la codul 23 un partener care este total diferit de Part1; asta necesita o translatare in toate tabelele 9care sunt foarte multe) a acestor coduri, lucru foarte greu de facut (desi nu imposibil);
- din cauze logice: pe firma 1 s-a facut o factura cu numarul 1; si pe firma 2 poate s-a facut o factura tot cu numarul 1; nu stiu ce ar rezulta daca s-ar cumula cele 2 firme; ar trebui o analiza etc. Ca sa nu mai vorbim de problemele contabile care ar putea rezulta de-aici.

cesca
08 October 2010, 14:32
Buna,ajutoooor.Am dat o fuziune parteneri,s-au deschis lunile si cand sa dau inchidere luna imi apare urmat mesaj:Exception EDBEngineError in module MENTOR.EXE at 000C1C02.
Table does not exist.
Flie:E:\WinMent\DATA\EURO5\2005_06\StocCli1.DB.

Cu rezolv aceasta problema?Cu reindexare si verificare structuri nu merge.In program s-a inceput a lucra incepind cu luna 07_2005

Daniela
08 October 2010, 15:13
Copiati din WinMent > New > Luna fisierul StocCli1.DB si puneti-l in WinMent\DATA\EURO5\2005_06.

cesca
20 January 2011, 13:52
Buna,imi apare o eroare in LISTE/trezorerie/jurnal vanzari pe luna decembrie.Pe luna noiembrie si ianuarie e ok.Eroarea este:Exception EconvertError in module MENTOR.EXE at 0000A90E.Invalid argument to date encode.
Plus la asta am mers in liste-unelte-manager liste-jurnal vanzari si am dat configurari implicite si acuma cand vreau sa listez imi apar ca optiuni Jurnal vanzari 2009 si a 2 optiune e 394 livrari.Cum rezolv aceste probleme?

Daniela
20 January 2011, 14:08
Aceasta eroare apare de obicei atunci cand este o zi care nu se potriveste cu luna in care se da lista (de ex. 30 februarie).
Configurarile pentru jurnalele 2010 le gasiti aici ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR%20Documentatie/05_solutii/08_LISTE/configurari%20jurnale%20TVA%202010%20(+19%25)/.

cesca
21 January 2011, 10:12
Intr-adevar si iti multumesc,dar acuma am alta problema,factura cu data nepotrivita nu o pot sterge nicicum,pe celelalte le-as putea dar la aceasta cand dau click dreapta optiunea sterg imi apare cu gri.

Daniela
21 January 2011, 12:48
In acest caz cel mai bine este sa luati legatura cu distribuitorul zonal pentru a gasi o solutie de stergere a facturii. Din pacate prin intermediul forumului nu va pot ajuta mai mult de atat.

cesca
24 January 2011, 10:14
Multumesc,ma gandeam ca a mai avut cineva cazul asta si ma poate ajuta.

cesca
24 January 2011, 10:17
Cand vreau sa dau stregere imi apare cu gri si nu pot sterge si daca vreau sa introduc alta factura de iesire,la articole imi apare acelasi rand cu acelasi produs,cantitate,pret ca si in factura pe care nu o pot sterge.

DragosE_WT
24 January 2011, 10:33
Am mai intalnit asta cand raman "gunoaie" in tabelele de iesiri, in speta, exista randuri care nu au alocate cod; puteti deschide cu DBD32 tabelele respective (iesiri, iesiri1, iesiri2, ieisir3, iesiri4, livrari, livrari1, livrser); daca este cazul de ce am spus eu, randurile acestea vor fi mereu la inceput, fara cod; le stergeti.

Daniela
25 January 2011, 13:06
Se merita de incercat si operatiunea din Service > Avarie > Verificare coerenta date.

larivas
23 March 2011, 16:30
imi apare eroarea Exception EDBEngine Error in module Mentor.Exe at 000C1C72, Corrupt table/index header, File C:\WinMentor\Date\Firma srl\LOG.DB, cum as putea rezolva imi apare de fiecare data cand adaug ceva in nomenclatoare, parteneri, salariati, articole..cand le salvez, dupa ce ies din program sunt configurate dar nu inainte de a iesi din mentor. la reindexare imi spune ca nu poate modifica structura, iar in partitia c mi se tot creaza fisierul PDOXUSRS.NET

Daniela
28 March 2011, 09:52
Incercati, inainte de Reindexari, Verificare structuri lasand bifat Avarie - Da.

irinelmoscu
03 January 2017, 17:05
Salut ,
O eroare de jurnal vanzari am si eu. In luna a 3-a imi dubleaza unele facturi dintr-o luna si dispar altele. Daca listez jurnal la lunile 1 si 2 e ok.
Vreo idee?
Mesaj afisat: Cheia primara nu este unica.Cheia 264 se gaseste pe mai multe luni. Pe tabla iesiri etc.

Solomon Silvia
03 January 2017, 17:20
Daca rulati jurnal trimestrial cu 831.16 este din cauza versiunii. Legat de cheie ar trebui sa luati legatura cu o persoana care va ofera service pentru a verifica exact erorile din baza de date.