PDA

View Full Version : Config part time



magdalena
22 February 2018, 15:30
Buna ziua,
Unde gasesc documentatia pentru un contract cu 2 h/ saptamana?

Irina
22 February 2018, 15:55
ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2018/
Urmariti la contributii, acolo aveti cont nou introdus pentru part time, asta daca aveti part time cu baza minima pe da. Pentru ceilalti nu sunt necesare modificari.

magdalena
22 February 2018, 16:07
Problema mea cum trec in pontaj 2 ore pe saptamana? 8 ore pe luna.

Irina
22 February 2018, 16:16
Treceti cate ore are persoana respectiva si suma i-o dati prin meniul Salarii realizate exceptii. Asta e solutia pe care o recomandam si pana acum. Programul imparte intotdeauna la norma si inmulteste cu ore lucrate, dar prin salarii realizate exceptii se suprascrie salariul introdus de dvs peste cel calculat de program.

Gabi68
26 February 2018, 13:24
Buna.
Ma intereseaza si pe mine unde pot gasi configurarile/setarile privind modificarea unui CIM de la norma intreaga, functie de baza, la CIM partial 2 ore/saptamana, in afara functiei de baza.
Multumesc.

Irina
26 February 2018, 13:36
Trebuie pozitie dublata in nomenclator si alta pozitie in conditii salarizare. In cursul lunii nu se pot trece pe acelasi contract in conditii salarizare ambele situatii, deci ramane varianta cu doua contracte.

Gabi68
26 February 2018, 14:24
Trebuie pozitie dublata in nomenclator si alta pozitie in conditii salarizare. In cursul lunii nu se pot trece pe acelasi contract in conditii salarizare ambele situatii, deci ramane varianta cu doua contracte.

CIM se modifica din data de 1 martie. Angajatul trece la o alta firma cu functia de baza. La noi ramane cu 2 ore/saptamana.

Irina
26 February 2018, 14:46
Atunci puteti modifica pur si simplu pe contractul actual datele. Eu am mai scris pe forum despre contractele cu timp partial, pontajul il faceti cum credeti dvs ca sa ajunga la cele 2 ore, dar salariul il dati prin meniul Salarii realizate exceptii. Nu avem documentatie pentru genul acesta de contracte.

Gabi68
26 February 2018, 15:42
Atunci puteti modifica pur si simplu pe contractul actual datele. Eu am mai scris pe forum despre contractele cu timp partial, pontajul il faceti cum credeti dvs ca sa ajunga la cele 2 ore, dar salariul il dati prin meniul Salarii realizate exceptii. Nu avem documentatie pentru genul acesta de contracte.

Ma intereseaza ce setari fac in cazul acesta si unde anume. Cineva scria ca la "norma intreaga" se trec orele /sapt....Atat? Chiar daca acolo se trec ore/zi? Nu se poate face o documentatie in sensul asta?

Multumesc mult!

Irina
26 February 2018, 15:47
Trebuie sa intelegeti ca desi ITM-ul va permite inregistrarea unui contract cu 2 ore pe saptamana, Anaf-ul are alte validari pentru norma atat in softul A cat si in softul J cel cu care validam noi declaratiile. Normele care se pot inregistra sunt de cel putin 1 ora pe zi fara fractii si nu se pot inregistra norme sub 1 ora. Deci alegerea este doar a dvs cum inregistrati contractul. Puteti pune 1 ora pe zi, puteti pune si 2 ...nu va influenta nicicum declaratia. Si de asta v-am recomandat inregistrarea salariului in meniul Salarii realizate exceptii, meniul trece peste orice alt calcul anterior legat de salar de incadrare si norma contract.