PDA

View Full Version : transfer mijloc fix



sabin_i
03 August 2009, 13:06
buna ziua

am un mijloc fix intr-un santir. amortizarea o calculez pe gestiunea respectiva.

in momentul in care se termina santierul si mijlocul respectiv il mut in alt santier, cum transfer si cheltuiala aferenta amortizarii /?
multumesc anticipat
sabin i

adi_ciobotaru
16 August 2009, 00:09
Observ ca e veche postarea... presupun ca intre timp v-ati lamurit... oricum, poate mai citeste cineva...

1. daca nu folositi modulul imobilizari (presupun ca nu, din moment ce spuneti ca dvs calculati amortizarea): cand adaugati nota contabila de amortizare, cea mai din dreapta coloana, in dreapta observatiilor, se numeste "gestiune". Selectati aici "noua gestiune". Acum, cheltuiala din luna aceasta va apare in lista "realizari pe gestiuni" ca fiind aferenta noului santier...
Daca doriti, facand doua note contabile si selectand gestiuni diferite, se poate ca o parte din amortizarea lunii curente sa o puneti pe vechiul santier, iar alta parte pe noul santier... desigur ca, dpdv contabil insa, ar fi ilogic, intrucat cheltuiala lunara cu amortizarea este ceva indivizibil, este "dintr-o data"...

2: daca folostiti modulul imobilizari: presupun ca in lunile anterioare a fost rezolvat corect "mijlocul fix" si amortizarea decurge automat, in mod normal...
a) in luna curenta, faceti un transfer intre gestiuni, in orice zi doriti (sa zicem, in 20). La livrare scoateti imobilizarea din vechiul santier (gestiune), prin identificare specifica (normal) - click pe semnul intrebarii din dreptul coloanei ok si dublu click in dreptul coloanei stoc- iar pe document, la gestiune destinatie, completati noul santier... eu nu recomand sa puneti pe document un alt tip contabil destinatie, dar, daca chiar doriti...
b) la rezolvare mijloace fixe din stoc, detalii pe imobilizarea care are stocul zero, modific, click pe transferat, completati cantitatea transferata (1?), click pe ok....
c) alternativa la b: la rezolvare mijloace fixe din stoc, detalii pe imobilizarea care are are stocul 1, click pe modific, click pe generare din stoc, dublu click in dreptul coloanei "cantitate transferata", click pe ok, verificati setarile (durata, etc), si salvati...

Daca imobilizarea este complet amortizata, sugerez sa nu va mai obositi sa o plimbati atata :)

Succes.

sabin_i
04 September 2009, 09:45
mi-a fost de mare ajutor :)