PDA

View Full Version : Declaratie



carmenb
15 February 2018, 14:44
Buna ziua,
La generarea declaratiei 112 imi apar in continuare contributiile din 2017 si nu imi genereaza contributia asiguratorie de munca.
La validare am urmatoarele erori:
E: angajator (1)
eroare atribut: datCAM: atributul trebuie sa existe
E: angajator (1) sectiune angajatorC2 (1)
Total sumă de recuperat de la FNUASS pentru concedii şi indemnizaţii - mod de calcul eronat
eroare regula: A70a: C2_140 (0) = C2_10 (1000)
E: angajator (1) sectiune angajatorC2 (1)
eroare atribut: C2_130: atribut necunoscut ('C2_130') in namespace='mfp:anaf:dgti:declaratie_unica:declarat ie:v3'
F: angajator (1) sectiune angajatorC3 (1)
eroare structura: sectiune necunoscuta ('angajatorC6)


Ce setari mi-au scapat? Multumesc.

Irina
15 February 2018, 14:52
Nu am scos versiune noua pentru declaratia 112 ..inca. Toate contributiile care va apar in declaratie trebuie reglate din meniul Salarii/Vectorul fiscal din aplicatia Declaratii. Dar daca ele sunt scoase din mentor nu apar cu sume in declaratie deci nu sunt luate in calcul la validare.
Daca sunteti abonata la newsletterul de la winmentor veti primi in scurt timp un mail cu toata documentatie cu noile indemnizatii si contributii.

carmenb
15 February 2018, 14:56
Am inteles. Multumesc.

carmenb
21 February 2018, 12:56
De ce nu imi apare contributia asiguratorie in 112(Declaratii mentor?)

Irina
21 February 2018, 13:09
Pe viitoarea versiune de declaratii veti avea modificari in vectorul fiscal si va apare si contributia noua.

carmenb
21 February 2018, 13:24
A depus cineva d112 generat de mentor? Am nevoie de o solutie de moment ca sa pot merge inainte cu alte probleme legate de aceasta declaratie.

Irina
21 February 2018, 13:30
Cu versiunea actuala de declaratii nu se poate depune. Sunt modificari de structuri.
Si ca sa lamurim putin situatia: cu ultima versiune de mentor (854.03) fara cazuri prevazute in oug 3/2018 si cu modificari facute de utilizator conform documentatiei de pe site, se va putea face declaratia doar schimband executabilul de declaratii.(apare zilele astea)
Daca sunt cazuri de part time si venituri neimpozabile va fi obligatorie schimbarea de versiune pentru mentor si declaratii.

petrisor
24 February 2018, 15:33
Buna ziua,
am un concediu medical, am verificat toate setarile si apare urmatorul mesaj:

E: angajator (1) sectiune angajatorC2 (1)
eroare atribut: C2_130: atribut necunoscut ('C2_130') in namespace='mfp:anaf:dgti:declaratie_unica:declarat ie:v3'

Versiunea de mentor e 854.01 iar cea de declaratii 204.03.


Update:
S-a rezolvat. Salariile erau facute inainte sa apara ultimele versiuni. Am dat verificari structuri, verificare coerenta date, coerenta salarii apoi am sters cu totul declaratia. Am generat-o din nou si a disparut eroarea. Nu stiu care din operatiile precedente a rezolvat problema. Inclin sa cred ca stergerea declaratiei si generarea acesteia din nou.