PDA

View Full Version : Configurari calcul salarii



Gabi68
19 January 2018, 10:28
Buna ziua.
Am listat parametrii de configurare salarii ianuarie 2018 insa, la sectiunea 08, linia 10" Venituri de natura profesionala " imi lipsesc primele doua pozitii "10.01 Cota implicita cheltuieli deductibile" si "10.02 Procent implicit.......". De asemenea, imi lipseste si linia "12 Zilieri"cu "12.01 Procent..."
Nu am posibilitatea de a adauga liniile. Am toate actualizarile la zi.
Ce se poate face?
Multumesc.

Irina
19 January 2018, 11:19
Cred ca va referiti la constantele nou introduse. Daca ati instalat noua versiune de pe site, si new-ul este cel nou, trebuie sa dati actualizare constante din service/avarie.

Sammy
19 January 2018, 17:32
Buna seara!

Daca am facut update la versiunea 852.10 si am modificat manual contributiile, pentru impozitar, deduceri si parametric, trebuie instalat musai si WMAdmin?

Irina
22 January 2018, 12:41
Daca ati facut manual aceste modificari nu trebuie sa va instalati si adminul. E un programel mai mult pentru firme de conta, care au zeci de firme pe care au nevoie de modificari.

Sammy
22 January 2018, 19:41
Multumesc frumos. Mai am o intrebare: este corect sa trecem la cas si cass baza minima 1900? Intreb pentru situatia de cumul functie cand veniturile totale depasesc salariul minim si atunci nu se aplica.

Solomon Silvia
23 January 2018, 09:51
Daca salariul angajatului depaseste salariu minim, oricum nu se calculeaza la contributia la venitul minim. Regulile sunt urmatoarele:

Baza minima=DA, Venit angajat<1900 ----> Baza contrib:1900 (in functie de zilele lucrate)
Baza minima=NU, Venit angajat<1900 ----> Baza contrib:venit angajat
Baza minima=DA, Venit angajat>1900 ----> Baza contrib:venit angajat
Baza minima=NU, Venit angajat>1900 ----> Baza contrib:venit angajat

Gabi68
25 January 2018, 14:18
Buna. In "Parametrii configurare salarii 2018" cred ca este greseala la 5- Deduceri generale, la exemplul dat. Venitul brut , pe fiecare rand, incepe de la zero.
Daca se completeaza manual, trebuie introdus tot tabelul cu deduceri, cu si fara persoane in intretinere?
Unde se copiaza fisierele MODIFCM1, DEDGEN si DEDGEN1? La copiere exista vreun risc sa dea erori?

Multumesc.

DragosE_WT
25 January 2018, 16:01
Cred ca e poza gresita, intr-adevar; insa, in DedGen1 din arhiva ModificariSalarii si din NEW sunt completate bine.
Da.
In luna ianuarie 2018 a fiecarei firme. ModifCM1 iti reseteaza toate contributiile pre-alocate per angajat, urmand ca la pasul 8 (din procedura de actualizare salarii) sa se readauge. Da, poate da erori daca este deschis tabelul respectiv.

Irina
25 January 2018, 16:33
Toate tabelele de la salarii sunt la nivel de luna, deci toate se copie din NEW la nivel de luna ianuarie 2018. Puteti folosi si WMadmin, e mai simplu, executabilul il gasiti pe link. http://download.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/

Gabi68
26 January 2018, 08:49
Va multumesc tuturor pt. operativitate si amabilitate.

Am facut actualizarile....
Presupun ca 431.07 si 645.01.03 sunt analitice pt. CAM. Dar, la pct.8, 9,12, 14, 15 din " Configurari.." ( carantina, ingrijire copil bolnav, etc) nu este cumva greseala folosirea contului 431.06 ( concedii si indemnizatii, cred)?

La contributii in "Conditii salarizare" apar toate contributiile si cele vechi si cele noi. E OK?

geany
26 January 2018, 13:10
buna ziua!
si eu as vrea lamuriri referitoare la contul 431.07

ella_m
27 January 2018, 00:12
Bună seara, īntāmpin și eu două probleme la calculul salariilor pentru luna ianuarie 2018 la cinci dintre firmele care au salariați.
Deși am făcut aceleași configurări și am urmat aceeași pași īn toate firmele care au salariați,așa cum spuneam la cinci dintre ele am două probleme și nu știu unde și ce īmi scapă :mad::mad::mad:

1. Cu toate că īn condiții de salarizare este pusă bifa NU pentru calculul contribuțiilor la salariul minim de 1.900 lei, la salariații cu part-time de 2 ore, cumul funcție, cu salar tarifar de 475 lei, programul calculează CASS 190 lei și CAS 475 lei, īn loc de 48 lei și 119 lei. Așa cum spuneam, doar la cāteva dintre firme pățesc asta, la majoritatea calculul īl face corect. Nu știu unde și ce să caut īn neregulă.

2. La o singură societate nu pot adăga calendarul lunii ianuarie, cu zilele libere, pentru a putea face pontajul aferent și a calcula salariile. Mesajul pe care-l primesc este următorul:

Exception EDBEngineError in module Mentor.exe at
000D6112
Key violation

Mulțumesc anticipat și sper să pot primi un sfat pentru a rezolva cele două probleme.

Irina
29 January 2018, 13:27
1. Da, este o problema pe 852.10 si a fost rezolvata pe 852.11 dar nu am postat inca versiunea pe site.
2. Dati din Service/Avarie /Reconstituire SYSID.

ella_m
29 January 2018, 14:34
1. Da, este o problema pe 852.10 si a fost rezolvata pe 852.11 dar nu am postat inca versiunea pe site.
2. Dati din Service/Avarie /Reconstituire SYSID.

Multumesc frumos, am rezolvat problema cu calenadarul zilelor libere pentru luna ianuaria. Astept noua versiune pentru a rezolva si problemam calculului salariului pentru contractele part-time.

simona4mihaela
30 January 2018, 10:24
Buna ziua,

Am facut toate actualizarile pe modulul de salarii, insa ma confrunt cu o problema. Pentru salariatii ce indeplinesc conditia "cumul de functii" si nu trebuie sa plateasca contributiile la nivelul salariului minim pe economie, programul calculeaza CAS si CASS la 1900 lei..rezulta salariul net cu minus. Am bifat pe "conditii salarizare-contrib.la salariul minim -NU", dar nu corecteaza. Am dat si "verificare coerenta salarii"...nimic.
Ma poate ajuta cineva cu o solutie? Poate imi scapa mie ceva.

Multumesc!

Irina
30 January 2018, 10:55
Am rezolvat pe versiunea 852.11, dar nu am pus pe site inca. Probabil in zilele urmatoare.

Alina04
30 January 2018, 11:38
Buna ziua! Va rog sa imi spuneti unde anume se salveaza acele documente cu deducerile personale in Mentor?
Eu le-am introdus manual, dar la statul de plata imi pune deducere persoanala la 2 persoane care au depasit cu mult venitul brut de 3600..deci sigur nu se incadreaza.

Multumesc anticipat!

Irina
30 January 2018, 12:01
Toate modificarile facute de dvs in mentor se salveaza in tablele din spatele programului. Tabla de la deduceri se numeste DEDGEN si e nivel de luna. In mod sigur se intampla ceva cu datele introduse de dvs. Incercati sa copiati, daca sunteti pe ultima versiune, tabla respectiva de la nivel de NEW/LUNA in luna ianuarie din firma dvs. Daca nu sunteti sigura de procedura luati legatura cu distribuitorul dvs sau cu producatorul.

Carmen J
30 January 2018, 13:18
Buna ziua
Am si eu o problema cu impozitul pentru zilieri - 10%

Imi spune si mie cineva unde a aparut modificarea art. 7 din Legea 52/2011? Aici scrie ca impozitul este 16% si nu am gasit unde scrie ca s-a modificat.

"Articolul 7
(1) Plata impozitului pe venit datorat pentru activitatea prestată de zilier este īn sarcina beneficiarului.
(2) Cuantumul impozitului prevăzut la alin. (1) este de 16% calculat la remuneraţia brută şi se virează īn conformitate cu prevederile art. 58 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare."

Multumesc

Irina
30 January 2018, 13:45
Nu va pot spune decat ca avem o constanta la Personal salarizare, este bagata in ultimele versiuni, se numeste Procent impozitare venituri zilieri. Daca sunteti convinsa ca 16% este procentul corect pt dvs atunci modificati constanta.

smigel
31 January 2018, 09:22
Am rezolvat pe versiunea 852.11, dar nu am pus pe site inca. Probabil in zilele urmatoare.

Buna ziua,

Chiar avem mare nevoie de versiunea care corecteaza aceste probleme cat mai curand posibil.

Multumim!

andrea
31 January 2018, 14:43
Buna ziua!

Am si eu cateva intrebari:
1. Se da Preluare date din luna precedenta, nu?
2. Cand se copie fisierele? Inainte sau dupa preluarea datelor?
3. Actualizarea contributiilor cum se face? Se sterg contributiile vechi si se adauga contributiile noi? Se modifica cele deja existente si cele care nu se mai utilizeaza se sterg?
4. Care ar trebui sa fie efectul pasului 8 din Actualizare salarii ianuarie 2018? Eu am modificat CAS si CASS angajat, fara sa sterg celelalte contributii si la acest pas raman toate cele 9 contributii initiale.

Multumesc,
Andrea

andreiasorina
31 January 2018, 14:51
Buna ziua,
la versiunea noua instalata,am o problema.
1.Cānd am incercat sa introduc manual la :
5.1.05 ora medie lunara 166.66 ,mie nu-mi lua virgula,deci nu puteam sa trec suma cu virguala.
5.9.01Deducere generala se calculeaza la nivel de:0.3 ,nici aici nu pot sa trec manual 0.3(nu-mi ia cu virgula)
Ce pot face?

2.LA un angajat nu-mi calculeaza o persoana in intretinere,la deducere.
3.La un salariat cu venit brut de 2900 lei ,nu-mi calculeaza corect deducerea.
Multumesc!

Irina
31 January 2018, 15:19
1. Introduceti valoarea cu virgula nu cu punct, virgula aia de pe langa m....407
Va referiti la constanta cu coeficient maxim deducere personala? Nu mai este folosita in codul mentor deci nu are nici o importanta pe ce valoare este...(implicit in program este 3)
2. Fara o privire pe baza de date, cam greu de spus despre ce e vorba...s-ar putea sa fie vorba de tabelul de deduceri...
3. Verificati sa fie corect tabelul cu deduceri generale. Cel mai sigur este sa luati din NEW/LUna tabla DEDGEN si sa o copiati la nivel de luna in firma pe care lucrati. S-ar putea sa rezolve si problema de la pct 2.
Daca aveti nevoie de ajutor suplimentar luati legatura cu distribuitorul sau producatorul

Irina
31 January 2018, 15:30
Buna ziua!

Am si eu cateva intrebari:
1. Se da Preluare date din luna precedenta, nu?
2. Cand se copie fisierele? Inainte sau dupa preluarea datelor?
3. Actualizarea contributiilor cum se face? Se sterg contributiile vechi si se adauga contributiile noi? Se modifica cele deja existente si cele care nu se mai utilizeaza se sterg?
4. Care ar trebui sa fie efectul pasului 8 din Actualizare salarii ianuarie 2018? Eu am modificat CAS si CASS angajat, fara sa sterg celelalte contributii si la acest pas raman toate cele 9 contributii initiale.

Multumesc,
Andrea

1. Inainte de toate se preiau datele de la salarii din luna precedenta. Orice modificare facuta va fi anulata de prima preluare de salarii.
2. Fisierele se copie dupa preluarea datelor din luna precedenta.
3. E la alegerea dvs. Fie modificati manual contributiile in nomenclator si stergeti toate contributiile vechi care nu se mai folosesc, fie copiati tabla NCONTRIB din NEW/LUNA la nivel de LUNA in firma pe care lucrati. Fiti sigura ca faceti salvari de date inainte.
4. Pasul 8 este util pentru cei care au multi angajati. Contributiile sterse din nomenclatorul de contributii raman ca linii goala in conditii de salarizare pe fiecare angajat in parte. Optiune la care faceti referire sterge liniile goale pentru care nu se gaseste echivalent in nomenclator.

Carmen J
01 February 2018, 09:01
Eu asteptam raspuns de la winmentor, pe ce s-au bazat cand au pus acest procent! Din experienta, stiu ca sunt bine documentati atunci cand fac o modificare! Aici nu e vorba decat de informare corecta.

Irina
01 February 2018, 09:24
Eu asteptam raspuns de la winmentor, pe ce s-au bazat cand au pus acest procent! Din experienta, stiu ca sunt bine documentati atunci cand fac o modificare! Aici nu e vorba decat de informare corecta.

La ce procent va referiti?

Carmen J
01 February 2018, 14:02
La ce procent va referiti?

La acest mesaj ma refeream:

Buna ziua
Am si eu o problema cu impozitul pentru zilieri - 10%

Imi spune si mie cineva unde a aparut modificarea art. 7 din Legea 52/2011? Aici scrie ca impozitul este 16% si nu am gasit unde scrie ca s-a modificat.

"Articolul 7
(1) Plata impozitului pe venit datorat pentru activitatea prestată de zilier este īn sarcina beneficiarului.
(2) Cuantumul impozitului prevăzut la alin. (1) este de 16% calculat la remuneraţia brută şi se virează īn conformitate cu prevederile art. 58 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare."

Multumesc

Irina
01 February 2018, 14:26
La acest post v-am raspuns eu. Ori ca am dat raspunsul pe forum sau v-as fi raspuns la un eventual mail trimis catre winmentor - eu sau una din colegele mele -, raspunsul nu s-ar fi schimbat. Pana acum procentul era setat in cod, dar pentru ca legea nu este foarte clara si unii utilizatori au cerut posibilitatea de a introduce procentul de 10% la zilieri, am facut o schimbare in program printr-o constanta care lasa la latitudinea utilizatorului valoarea. Un raspuns oficial puteti obtine daca va adresati anaf-ului (am auzit ca raspund, asa mai lent cam in 30 de zile, dar raspund). Imi pare rau dar nu va pot fi de ajutor mai mult decat am incercat si la primul post.

alexadi
01 February 2018, 14:32
Cum pot face configurarea tipurilor de concedii medicale din bazele de date winmentor fara a intra in fiecare firma in parte. Am incercat zilele trecute cand functiona modulul de administrare dar nu se putea, nu avem nici o posibilitate ca sa facem asta automat ca am mai mule firme si configurez de cateva ore si tot nu am ajuns la final si deja simt ca muncesc ca in epoca de piatra fara nici o automatizere, in ritmul asta la noapte o sa vizez toate configurariile de concedii medicale de aici: ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/ACTUALIZARE%20SALARII%202018/Configurari%20indemnizatii%20ianuarie%202018.pdf
Tot in linkul de mai sus apar niste conturi care nu exista in planul contabil imi scapa mie sau ce anume se intampla? Am configurat o firma cu noul kit fara sa fac nici o alta modificare asa cum o creeaza automat din winmentor si nu exista aceste conturi.
Multumesc pentru ajutor.

Irina
01 February 2018, 14:48
Configurarile de la medicale din documentatie sunt orientative deocamdata, pana nu se publica in monitorul oficial aceste proiecte de ordine care circula pe net, nu putem pune o documentatie definitiva.
WinAdminul nu face actualizare indemnizatii din cauza conturilor si a analiticelor pe care le poate avea fiecare utilizator in parte si care ar duce la coduri inexistente. Poate gasim in timp o solutie. Dar dvs pe firme puteti alege sa va configurati momentan doar indemnizatiile de care aveti nevoie si cand se va stabiliza treaba le configurati pe toate. Le faceti pe o firma si apoi luati legatura cu distribuitorul care sa va ajute sa le duceti prin table si pe alte firme, poate veti avea doar niste conturi de completat pe coduri inexistente nu de configurat totul.

Carmen J
01 February 2018, 14:54
La acest post v-am raspuns eu. Ori ca am dat raspunsul pe forum sau v-as fi raspuns la un eventual mail trimis catre winmentor - eu sau una din colegele mele -, raspunsul nu s-ar fi schimbat. Pana acum procentul era setat in cod, dar pentru ca legea nu este foarte clara si unii utilizatori au cerut posibilitatea de a introduce procentul de 10% la zilieri, am facut o schimbare in program printr-o constanta care lasa la latitudinea utilizatorului valoarea. Un raspuns oficial puteti obtine daca va adresati anaf-ului (am auzit ca raspund, asa mai lent cam in 30 de zile, dar raspund). Imi pare rau dar nu va pot fi de ajutor mai mult decat am incercat si la primul post.

Abia acum este clar cum s-a pus acel procent la impozitul pentru zilieri. Multumesc

andreiasorina
01 February 2018, 22:10
Buna ziua
Multumesc pentru raspuns.Am facut cum ati spus cu DEDGEN, dar nu merge,tot nu-mi calculeaza persoana in intretinere si la salariul de 2900 lei imi pune alta valoare decat cea corecta.Dvs.imi recomandati sa vorbesc cu distribuitorul dar aici pentru a-mi rezolva problema imi ia banii 200lei si ceva,nu mi se pare corect la o problema de dowloand versiune noua ,eu sa platesc . Mai ales ca inainte eu nu am avut aceasta problema.Corect este sa ma ajutati dvs.,sau sa fii mers aceasta versiune.

Irina
02 February 2018, 09:43
Versiunea este in regula, datele sunt corecte. Fisierul Dedgen din NEW este identic cu cel din ordin, iar acest fisier dus la nivel de luna ianuarie in firma, functioneaza. Politica de service a distribuitorilor nu o pot eu comenta. http://portal.winmentor.ro/winmentor/download.php?section=winmentor Pe link aveti documentatia care se numeste Procedura actualizare salarii ianuarie 2018. Urmariti si pasii de acolo.

andrea
06 February 2018, 12:01
S-a mai rezolvat cu calculul contributiilor pentru cei care nu trebuie sa plateasca contributiile la nivelul salariului minim pe economie? Eu am versiunea 852.10, am vazut ca pe site este versiunea 853.04. Dar nu as vrea sa pierd o zi intreaga cu instalarea de versiune noua daca nu s-a rezolvat problema.

Multumesc,
Andrea

Irina
06 February 2018, 12:26
Da, e rezolvata problema in versiunea de pe site.

carmenb
07 February 2018, 14:34
La setarile pentru deducere la punctul "cumul pensie" este bifat "nu". Imi puteti indica baza legala? Conform Codului Fiscal deducerea se acorda doar la functia de baza, nimic legat de salariatii pensionari.Multumesc.

Irina
07 February 2018, 15:01
In ultima versiune s-a pus bifa pe da inapoi, a fost o scapare. Dar puteti schimba oricand orice configurare de genul aceasta, cand considerati ca nu e corecta.

carmenb
07 February 2018, 15:04
Multumesc. Cu atatea modificari de legislatie ma gandeam ca mi-a scapat ceva. O zi frumoasa.

Gabi68
09 February 2018, 09:58
Buna ziua.
Dupa ultima actualizare trebuie sa refacem configurarile de calcul, de indemnizatii si actualizare salarii? Trebuie sa copiem iar fisierele modifcm1, dedgen si dedgen1? Inteleg ca totusi au fost ceva scapari( de ex. la deduceri, cumul pensie bifat "nu) insa ultimele modificari dateaza din ianuarie.

Am instalat ultima versiune dar bifa de la "cumul pensii" este tot "nu".

Irina
09 February 2018, 10:17
Nu vad de ce ar trebui sa copiati iar dedgen daca e vorba doar de o bifa. Daca aveti cumul pensie in firma, puneti dvs manual bifa pe da si treaba e rezolvata.

Gabi68
13 February 2018, 18:22
Buna dimineata.
In D112 nu imi apare contributia asiguratorie de munca. Configurarile sunt facute, notele contabile corecte.
O sa apara o noua versiune, dupa OUG 3/2018?

Gabi68
16 February 2018, 10:12
Buna ziua. La Parametrii de configurare noi, nu am optiunea de a introduce contul de debit chelt.part-time, la CAS si CASS angajati.

Irina
16 February 2018, 11:25
Conturile respective vor apare pe versiune noua. Nu sunt in versiunea curenta.

alexadi
19 February 2018, 13:51
O data ceva de aparitie a versiuni care sa fie actualizata pt salarii dar si la declaratia 112 putem afla? Ca sa stiu cum imi planific si eu timpul.

andreiasorina
19 February 2018, 16:08
Buna ziua,
la constante generale nu-mi apare punctul 12.Zilieri si punctul 12.01.
Ce sa fac?

Irina
19 February 2018, 16:17
Daca aveti ultimele versiuni, faceti din service/actualizare constante.

andreiasorina
20 February 2018, 13:51
Am facut,dar tot nu apare.

Irina
20 February 2018, 14:28
Ce versiune aveti?

Gabi68
21 February 2018, 10:54
Buna ziua.
Stiti cumva, cand apare noua versiune?

Solomon Silvia
21 February 2018, 14:30
Astazi vor fi disponibile pe site atat versiune WinMentor, cat si Declaratii.

gabrielazl
26 February 2018, 18:33
chiar trebuie sa clonam firmele pt ultima vers de mentor ????og3???

Gabi68
19 March 2018, 15:06
Buna ziua.
Am listat configurarile tipuri indemnizatii sociale de sanatate 2018, de doua ori si, constat ca, desi data actualizarii este aceeasi pe ambele ( 15.02.2018), conturile debit indemnizatie sunt diferite: pe o lista este 436, pe alta, 438.02. Care lista este OK?
Multumesc.

Irina
19 March 2018, 15:25
Daca e vorba de Contributia Asiguratorie de munca atunci contul e 436

Gabi68
19 March 2018, 16:12
Daca e vorba de Contributia Asiguratorie de munca atunci contul e 436

Sa inteleg ca, pe configurarile carea apar acuma pe www.winmentor.ro, e gresit contul de debit 438.02 si ca in locul lui ar trebui sa fie, 436, ca in actualizarile anterioare? ( ma refer la configurari CB, sarcina si lauzie, ..etc).

Irina
19 March 2018, 16:19
Am verificat documentatia atat pe site cat si pe ftp, apare contul 436. Puteti sa imi dati un link catre documentatia la care va uitati dvs?

Gabi68
19 March 2018, 17:31
ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2018/Configurari%20indemnizatii%20ianuarie%202018.pdf.. ..acuma am intrat pe www.winmentor....solutii....etc...

andreeai77
11 July 2018, 23:03
buna seara. la un angajat part time 4 ore 950 lei, desi ii calculeaza cas si cass la minim corect ( 665 lei ) la total contributii aduce 333 lei ( la realizat ) si evident calculeaza impozit si rest de plata eronat. Ce nu fac bine? multumesc

Irina
12 July 2018, 09:43
Probabil vedeti cei 333 lei pentru salariul realizat la contributiile angajatului si diferenta este la angajator (cu albastru si font inclinat). Asa e legea. Angajatorul suporta pentru angajat diferenta. Este normal sa nu va influenteze restul de plata si calculul impozitului.

andreeai77
19 July 2018, 20:51
aveti dreptate, multumesc. nu aveam setat contul de cheltuiala la part time

Ecaterina
23 July 2018, 11:00
Buna ziua, aveti in lucru o versiune noua? Stiu ca se modifica din iulie calcul la concedii medicale.

Multumesc.

Cati

Irina
23 July 2018, 11:56
Nu este necesara versiune noua, modificarile facute pana acum pt concediile pana in iulie au limitare in cod, deci veti putea face fara probleme medicalele pe iulie. Vom schimba exe de declaratii pentru ca din iulie se modifica din nou codurile bugetare pentru creante.

Ecaterina
31 July 2018, 09:01
Buna ziua,

Nu vad, inca, declaratia 112 noua. Cind credeti ca va fi gata?

Multumesc.

Cati

AlinU
31 July 2018, 13:26
Buna Irina,

Am inregistrat CM pe luna Iulie, iar in momentul in care am dat recalcul la salarii, am observat ca CAS-ul se calculeaza dupa vechea formula. Imi poti confirma te rog daca trebuie facute ceva setari aditionale?
Multumesc,

Irina
31 July 2018, 14:11
Pai depinde ce caz aveti, certificatul este initial sau continuare? Sunt si cateva cazuri (combinatii de certificate) care nu functioneaza corect momentan, se lucreaza la ele.

Irina
31 July 2018, 16:21
Plus ca sunt cele 3 cazuri, ingrijire copil, sarcina si lehuzie si risc maternal care merg cu plafon pana in octombrie.

AlinU
31 July 2018, 17:01
Intr-adevar, situatia a aparut la combinatii de certificate.
Problema sesizata este la un salariat, care are un CM cod 06 (initial) si un CM cod 01 (continuare). Pentru CM ce este considerat continuare, se calculeaza CAS-ul dupa formula veche.

Ecaterina
03 August 2018, 09:36
Buna ziua,

Am actualizat declaratiile cu varianta 208.07, dar primesc, in continuare eroare, exemplu:

E: angajator (1) sectiune angajatorA (1)
eroare atribut: A_codBugetar: cod bugetar (20470101XX) incorect asociat cu cod obligatie (602)

Va apare o declaratie noua?

Multumesc.

Cati

Irina
03 August 2018, 09:42
Vom scoate zilele acestea versiunea 208.09

oanaghimpu
03 August 2018, 14:17
Pai depinde ce caz aveti, certificatul este initial sau continuare? Pentru ca daca este continuare modul de calcul cas se pastreaza ca pe luna anterioara. Sunt si cateva cazuri (combinatii de certificate) care nu functioneaza corect momentan, se lucreaza la ele.


daca sunt concedii medicale initiale, contributiile trebuie sa se retina dupa noua formula, ori in program inca le calculeaza la vechea formula cu 10.5%*3131....etc

deci, se vor actualiza ceva configurari in acest caz?

Irina
03 August 2018, 15:59
Am pus pe site versiune care corecteaza modul in care se trateaza medicalele. Atentie, configurarile nu se schimba. Raman conform documentatiei de pe site.

ion
07 August 2018, 13:08
Buna ziua,

Am un angajat care are concediu medical in luna iulie, continuare din luna iunie. Nu are alte concedii medicale. Pe versiunea 860.01 nu imi plafoneaza cas conform OUG 8/2018, desi pe versiunea anterioara calculul era corect. Ce e de facut?

Multumesc.

Solomon Silvia
07 August 2018, 13:15
Am verificat pe versiunea 860.01 si se face plafonarea. Verificati configurarile indemnizatiilor sa fie corecte conform documentatiei.
ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2018/

ion
07 August 2018, 13:19
Nu inteleg ce se intampla, pentru ca pe versiunea 859.02 s-a facut plafonarea doar pentru acest concediu in continuare deci configurarile au fost facute corect.

Irina
07 August 2018, 13:22
Ce fel de medical este? Ce tip?

ion
07 August 2018, 13:25
boala obisnuita

Irina
07 August 2018, 14:13
Am testat in program si totul e in regula. Doar in speranta ca se potriveste, am avut caz cu un medical in continuare pentru un medical initial care avea data acordarii tot in luna iulie si aici nu iese bine si nici validatorul nu permite. Dar va recomand cel mai bine sa luati legatura cu distribuitorul sau cu producatorul.

ion
07 August 2018, 14:24
Exact acesta este cazul meu. Concediul din iunie este acordat pe 2 iulie. Concediul din iulie la fel.

Irina
07 August 2018, 14:41
Ca sa puteti depune declaratia in caz ca va grabiti, puteti sa modificati data acordarii medicalului, e editabila pe macheta (nu e necesar sa deschideti luna iunie). Eu oricum am reprodus cazul si l-am trimis la analiza.

ion
07 August 2018, 14:51
Da, am facut asta. (Am modificat data medicalului initial preluata automat in iulie). Acum calculul e plafonat corect.
Urgenta nu era declaratia, ci plata lichidarii.

Irina
07 August 2018, 17:00
Revin cu un raspuns pentru dvs. Pentru ca am mai studiat putin oug 8 privind plafonarea la concediile medicale si pentru ca art V cuprinde urmatoarele randuri: "pe īntreaga perioadă cuprinsă īn certificatele de concediu medical inițiale acordate oricānd īn
perioada 1 ianuarie 2018 - 30 iunie 2018 inclusiv, precum și pe īntreaga perioadă cuprinsă īn certificatele de concediu medical acordate īn continuarea concediilor medicale inițiale acordate oricānd īn perioada anterioară datei de 1 iulie 2018", trag concluzia ca am tratat corect in program data acordarii pentru certificatul initial.

ion
08 August 2018, 10:01
Ati respectat litera legii dar nu spiritul ei :)
Fiind certificat in continuare, se preia aceeasi medie ca in luna anterioara, deci ar trebui plafonat.
In interpretarea dv, nici pentru concediul initial (pentru o perioada din iunie dar acordat in 2 iulie) nu ar trebui facuta plafonare.