PDA

View Full Version : Eroare 112 concediu medical + prima



ion
10 January 2018, 14:57
Buna ziua,
Am un angajat in concediu medical toata luna decembrie, caruia i sa acordat o prima. In 112 in apare urmatoarea eroare :
E: asigurat (70) [idAsig = 70] sectiune asiguratB1 (1)
Baza Contributie Individuala SOMAJ > 0 si Ore lucrate efectiv in luna = 0
eroare regula: S38.1: daca asigSO = 1 si B1_6 = 0 si B1_1 = 1, >7 sau 4 atunci B1_10 trebuie sa fie 0

Ma puteti ajuta?

Irina
10 January 2018, 15:17
Pe perioada concediului medical toata luna contractul de munca se considera suspendat, daca aveti prime se considera sume asimilate salariilor deci ele vor fi fara somaj.

ion
10 January 2018, 16:09
si cum fac sa nu-mi calculeze mentorul somaj?

Irina
10 January 2018, 16:11
Scoateti somajul din conditii de salarizare luna asta. Ambele contributii de somaj. Dati recalcul..

ion
10 January 2018, 16:19
Nu sunt prea convins ca in cazul asta prima nu intra inbaza de calcul a contributiei pentru somaj. Imi puteti da un articol din Codul fiscal care sa ma lamureasca? Multumesc!

Irina
10 January 2018, 16:42
Stiu ca nu sunteti prea convins. Dar raspunsul clar nu il veti obtine pe forumul de la winmentor ci mai degraba de la anaf sau itm (daca sunt dispusi sa raspunda la astfel de intrebari.).

Art. 49 alin. (2) din Codul muncii prevede ca, suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator. Conform alin. (3) al aceluiasi, pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.
In ceea ce priveste declaratia 112, potrivit art. 296 indice 16 lit. c6 din Codul fiscal se excepteaza de la plata contributiei pentru somaj veniturile aferente perioadei in care raporturile de munca sau de serviciu ale persoanelor care au incheiat astfel de raporturi sunt suspendate potrivit legii, altele decat cele aferente perioadei de incapacitate temporara de munca cauzata de boli obisnuite ori de accidente in afara muncii si perioadei de incapacitate temporara de munca in cazul accidentului de munca sau al bolii profesionale, in care plata indemnizatiei se suporta de unitate, conform legii.
DAR...validarile anaf (duk integrator) nu permit contributia de somaj pentru cazul prezentat de dvs, pentru nici un soft de contabilitate care il foloseste. Eu am avut rabdarea sa introduc in softul A un caz ca al dvs acum ceva timp, nici acolo in soft-ul A nu se permit sume cu contributia de somaj, valideaza doar daca il scot.
Faceti cum considerati ca e mai bine pentru firma dvs, dar cu somaj nu veti reusi validarea, asta e clar.

ion
10 January 2018, 16:43
Va multumesc pentru raspuns!

DonLucky
17 January 2018, 14:34
Buna ziua,

Solutia este aceeasi si pt. urmatoarea situatie :

- in luna decembrie este pontat doar in concediu medical

- contractul de munca inceteaza in aceeasi luna, la terminarea concediului medical

- primeste banii pentru concediul de odihna neefectuat


?

Irina
17 January 2018, 14:55
Da. Sau puteti alege sa ii dati banii intr-o luna in care lucreaza si sa depuneti rectificative la 112. Cum alegeti dvs.

DonLucky
17 January 2018, 15:03
Va multumesc !

Florentina D
28 May 2018, 10:37
Buna ziua,

As dori si eu o solutie sau sa imi spuneti unde gresesc.
- in perioada aprilie 2017 - aprilie 2018 salariatul este pontat doar in concediu medical
- contractul de munca inceteaza in aceeasi luna( cf decizie de pensionare de drept)
- cf Codului MUncii ar trebui sa primesca banii pt Co neefectuat
Am trecut suma de Co neefectuat in alte premii in WinMentor, iar pe statul de plata luna 04/2018, imi retine CAS pentru concediu medical (115 lei) si impozit pentru suma de co neecuvenit, in d112 imi da eroare "E: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratB4 (1)
Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE - mod de calcul eronat
eroare regula: S74.7: B4_8 (115) diferit de B4_8 calculat cf. regulii cas(808) +-5 "
Va rog sa ma ajutati.
Multumesc

Solomon Silvia
02 June 2018, 11:14
Avand in vedere ca acest contract este suspendat este nevoie sa procedati in felul urmator:



1.Drepturi in natura/venituri asimilate. - Configurati ca fiind venit asimilat + asociere contributii -contractul fiind suspendat s-ar putea sa va genereze eroare D112 daca alegi CAM

2. Conditii de salarizare (in functie de validarile declaratiilor lasi se va lasa sau nu CAM). - asociati Venitul asimilat creat la punctul 1

3. Oferiti dreptul din Salarizare - Drepturi in natura/Venituri asimilate salariilor

4. Platiti dreptul efectiv prin casa/banca (se va alege direct catre angajat)

5. Deoarece sumele oferite prin aceasta metoda nu se regasesc in REST DE PLATA, s-ar putea ca acesta sa fie negativ deoarece pe recalcul se retin strict contributiile aferente sumelor oferite