PDA

View Full Version : Indemnizatii arbitrii, observatori si alti oficiali din competitiile sportive



cristibelean
07 January 2018, 02:33
In anul 2017, undeva prin vara, s-a hotarat ca toti sportivii, inclusiv echipa tehnica, din cadrul cluburilor sportive vor fi platite de cluburile sportive ca PFA-uri (de fapt Activitati Liberale, AL).
De asemenea, de aici inainte si arbitrii vor fi platiti ca PFA-uri pe baza de factura.

Dar, la competitii mai participa si observatori si alti oficiali care nu se incadreaza nicunde si care primesc niste sume de la cluburile sportive pentru masa, cazare si transport (dus-intors) la locul de desfasurare a competitiei.

Conform recomandarilor primite de la federatiile sportive din care fac parte cluburile aceste venituri se impoziteaza cu 16 % si se calculeza si 5.5% sanatate (in 2017 ca din 2018 nu stim ce-o fi ..) si ar trebui declarate in D112 ca in D100 si D205 nu se mai poate.
In 2016 declaram sumele in D100 si facem D2005 la sfaritul anului. In 2017 nu se mai poate, trebuie incluse aceste sume in D112. Ceeea ce ar fi simplu daca nu ar fi apropae imposibil.

In WinMentor am descoperit ca putem sa calculam si sa introducem in meniul Stopaj / Contracte venituri profesionale / Calcul stopaj la sursa sumele respective ce vor fi duse in D112 dar acolo nu avem decat cateva tipuri de venit pe care putem sa le alegem: Drepturi de proprietate intelectuala, Venituri din asociere si Venituri dini Arenda.

In decembrie 2017 as vrea sa declar tot ce am platit dar nu stiu cum o sa reusesc sa duc sumele in D112. Sa declar sumele ca venituri din asociere? ca din activitati agricole nu se poate si nici din arenda ... Astea au alte regimuri pe la ANAF ... Sau, am pe undeva posibilitate din setari sa schimb tipul venitului?

Numai bine si un nou an cu bucurii!

Solomon Silvia
08 January 2018, 11:00
Pentru a putea veni in ajutorul dvs, verificati soft A si realizati acolo o simulare cu tipul de contract ce trebuie sa ajunga la aceste persoane. In functie de valorile de acolo va putem oferi si o solutie in WinMENTOR.

cristibelean
14 June 2018, 11:01
De la prima postare au aparut modificari legislative atata la legea Educatiei si Sportului cat si la Codul Fiscal (14.05.2018) si au aparut si ultimele modificari la Normele de aplicare a Codului fiscal (31.05.2018).
Am vazut ca s-a actualizat si WinMentor-ul odata cu versiunea 857.05 dar nu reusim sa facem calculele cum scrie la lege, codul fiscal ART. 151: ar trebui sa calculam si sa retinem si CAS si CASS la o valoare care am stabilit-o cu sportivii (nu mai mica decat un salariu minim pe economie) insa in lista de calcul nu am gasit inca ce trebuie sa facem ca sa retinem si acele sume pentru CAS si CASS. Ce ar trebui facut sa facem sa se calculeze aceste sume?.

438

Alin. (5) "Pentru persoanele fizice care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală sau venituri īn baza contractelor de activitate sportivă, pentru care impozitul se reține la sursă, obținute de la un singur plătitor de venit, iar nivelul net sau brut, după caz, estimat al acestor venituri, pentru anul curent, este cel puțin egal cu 12 salarii minime brute pe țară īn vigoare īn anul pentru care se datorează contribuția, plătitorul de venit are obligația să calculeze, să rețină, să plătească contribuția de asigurări sociale și să depună declarația menționată la art. 147 alin. (1) (nn, adica D112). Declarația se depune pānă la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se plătesc veniturile. Īn contractul īncheiat īntre părți se desemnează plătitorul de venit īn vederea calculării, reținerii și plății contribuției prin reținere la sursă, precum și venitul ales pentru care datorează contribuția, īn anul īn curs. Nivelul contribuției calculate și reținute la fiecare plată de către plătitorul de venit este cel stabilit de părți, pānă la concurența contribuției aferente venitului ales precizat īn contract. Plătitorii de venit care au obligația calculării, reținerii, plății și declarării contribuției de asigurări sociale sunt cei prevăzuți la art. 72 alin. (2) și art. 681 alin. (2)."

Irina
14 June 2018, 11:38
Se are in vedere modificarea programului pentru situatia prezentata de dvs dar deocamdata nu avem versiune.

cristibelean
26 June 2018, 11:16
Am instalat ultima versiune 859.02 WM si 208.05 pentru Declaratii. Am reusit sa calculam cum trebuie dar avem o eroare si o atentionare:
"E: validari globale
Creanta 51.Contribuția de asigurări sociale datorată de persoanele fizice care realizează venituri īn baza contractelor de activitate sportivă.
eroare regula: A21.51: (pt. codOblig=473 lipsa) suma introdusa (0) = suma calculata conform regulii (5225)
A: validari globale
Creanta 52.Contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată de persoanele fizice care realizează venituri īn baza contractelor de activitate sportivă.
atentionare regula: A21.52: (pt. codOblig=474 lipsa) suma introdusa (0) = suma calculata conform regulii (2090)"

Sumele din paranteze, 5225 reprezinta CAS retinut de la 11 sportivi (11*475) iar 2090, CASS (11*190).

Ce ar mai trebui facut?

Irina
26 June 2018, 11:24
Din cate vad probabil nu va aduce deloc creanta pentru aceste contracte. Verificati in declaratii, vectorul fiscal, dati un click pe datorata.

cristibelean
26 June 2018, 16:24
Da, asta era .... Multumesc de ajutor!