PDA

View Full Version : Eroare concediu medical luna octombrie integral



cdcd
22 November 2017, 18:24
Buna ziua,
Am un angajat care are toata luna concediu medical, primele patru zile platite de angajator si am urmatoarea eroare:

A: asigurat (38) [idAsig = 38] sectiune asiguratB1 (1)
atentionare regula: S33: B1_5 (208) trebuie sa fie = 0 pt B1_1 (16)

Multumesc.
Diana.

Irina
23 November 2017, 10:16
1. Codul fiscal spune ca se opreste garantarea pentru zilele platite de angajator.
2. Validarile de la duk integrator spun ca nu ar trebui de aici si atentionarea.
Pana cand cei de la anaf isi vor sincroniza parerile dvs trebuie sa decideti daca vreti sa depuneti cu atentionare sau nu declaratia.

Solomon Silvia
23 November 2017, 10:24
B1_5 face referire la fondul de garantare. Mesajul apare deoarece in ordin este trecut ca nu se mai retine contributia in cazul concediilor medicale (asta ar insemna ca din configurarea indemnizatiei sa fie eliminata respectiva contributie). Noi nu am dat astfel de indicatii deoarece Ordinul se contrazice cu Codul Fiscal, in care, Fondul de garantare se retine in continuare pentru indemnizatia platita de catre angajator.

cdcd
23 November 2017, 10:40
Multumesc de raspunsuri.
Problema e ca sunt mai multe concedii medicale pe firma si doar la cea pe toata luna octombrie am eroare.
La celelate care au si zile lucrate in luna e ok.

Solomon Silvia
23 November 2017, 13:49
Nu este o eroare, ci doar atentionare. Este alegerea dvs daca doriti sa eliminati din configurarea indemnizatiei fondul de garantare. De ce apare mesajul doar la persoana cu concediul integral toata luna? Raspunsul cred ca sta in validarile de la ANAF.

cdcd
23 November 2017, 14:40
Multumesc.

cdcd
24 November 2017, 08:18
Buna ziua,
Am primit un sfat, sa modific in xml B1_1 (1) si la E3_2 (1), (sa pun 1 in loc de 16) pt ca 16 =Persoane care au raportul de muncă suspendat, urmare a faptului că se află în incapacitate temporară de muncă și beneficiază de indemnizație de asigurări sociale de sănătate. 01.10.17. Eu am 4 zile platite de angajator. Daca editez xml si schimb nu mai am atentionare.
Multumesc.