PDA

View Full Version : Solduri Liste vs Balanta



AndreeaU
22 November 2017, 14:57
Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema:
- Soldul de la lista scadentar furnizori nu este acelasi cu soldul 401 din balanta
- soldul de la materii prime nu este acelasi in balanta
De asemenea total TVA din jurnalul de cumparari nu este la fel in balanta

exista vreo solutie? va multumesc

alexadi
22 November 2017, 15:20
o refacere solduri stocuri, o refacere generala de jurnal, chiar si o verificare structuri cu bifa pe avarie a-ti incercat?

AndreeaU
22 November 2017, 15:25
am incercat tot de la avarie. Am schimbat versiunea, am rulat verificare structuri/ actualizare constante/reindexari/reconstituiri/refacere completa jurnal.

alexadi
22 November 2017, 15:28
verificare coerenta date? dar in liste/contabile/refacere completa jurnal?

AndreeaU
22 November 2017, 15:29
tot tot tot, de peste tot!

Solomon Silvia
22 November 2017, 16:07
Probleme dvs pot veni de la configurari constante (TVA) sau caracterizari contabile schimbate de la o luna la alta.

AndreeaU
22 November 2017, 16:30
am verificat la constante TVA si sunt setate bine.
Am facut schimbari in octombrie la caracterizarea contabila a produsului, dar nu cred ca are legatura cu soldul 401.
In Jurnalul de cumparari, am unele facturi pt care nu se inregistreaza TVA(doar in acea lista), daca ma duc pe factura respectiva, la nota contabila toate sumele sunt distribuite corect pe conturi, dar in jurnal nu apare( ex F123 / suma:200 / TVA 19%:0 / TVA 9%:0) produsele de pe factura fiind impartite intre cele doua cote de TVA.

Solomon Silvia
23 November 2017, 10:22
Verificati pe factura. tab Observatii daca TVA-ul este scris corect. De obicei, acest TVA este incorect daca constantele de TVA nu sunt corecte.