PDA

View Full Version : Neasigurat dupa concediu de crestere copil



Florentina D
19 October 2017, 16:39
Buna ziua,
Am vazut celelalte raspunsuri cu privire la aceasta speta, dar mai am cateva nelamuriri. Am o angajata care s-a reîntors din concediu ingrijire copil pe 27.04.2017. Nu apare ca și asigurat in sistemul de asigurari de sanatate și de la Casa de sanatate mi s-a spus ca trebuie in toate lunile sa apara la ”Data angajare” data de 27.04.2017. Am folosit campul cu bifa pentru concediu de crestere copil de la.....pana la ....... din Mentor, dar incepand cu data de 27.05.2017, am deblocat bifa pentru a face contractul activ si in d112 imi apare data angajarii initiale, am inteles ca trebuie sa modific data angajarii = data revenirii, si sa fac rectificativa d112 dar ce fac cu sporul de fidelitate care se acorda un procent din salariu in functie de total vechime in firma- perioada intrerupta (salariata este angajata din data de 01.06.2004 . Daca schimb in Mentor data angajarii mi se modifica vechimea sau unde ar trebui sa modific data angajarii - data revenirii, ceva imi scapa?
Multumesc foarte mult.

Irina
20 October 2017, 09:41
Pentru ca ati scris si 27.04 si 27.05 nu am inteles prea bine ce ati facut. Dar presupun ca va referiti la faptul ca ati scos bifa in luna aprilie, ca sa faceti contractul activ. In luna aprilie nu trebuie scoasa bifa din mentor, trebuie lasata si completat manual in pontaj pe zilele lucrate in loc de invoit, cum trece programul automat, 8 ore. Nu trebuie scoasa bifa, de ce? Pentru ca programul se uita la bifa si la data sfarsit pe care o va considera in declaratie data angajarii in luna respectiva, si de aici reiese la sanatate faptul ca este asigurata angajata. Faceti rectificativa pentru aprilie.
In ceea ce priveste vechimea in munca, aici dvs hotarati. Dupa cum probabil stiti exista o oug 124 din 2011 care specifica ca acest concediu crestere copil reprezinta nu numai vechime in munca ci si vechime in specialitate, avandu-se in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta. Dar nu va pot eu spune cum sa il tratati acest concediu pentru sporul de fidelitate....

Florentina D
20 October 2017, 10:23
Multumesc pentru raspuns si o zi usoara!