PDA

View Full Version : eroare la adaugarea unui articol nou.



ion
19 October 2017, 10:04
Buna ziua.
Am urmatoarea problema: In nomenclatorul de articole, cand incerc sa adaug un articol nou, primesc urmatoarea eroare: Table does not exist. File directory does not exist. File:Z:\Data\AMBMAT.db
Am incercat verificare structuri, reindexari, refacere solduri stocuri, reconstituire SysID si eroarea persista.

Ma poate ajuta cineva? Multumesc.

Irina
19 October 2017, 10:16
Mesajul spune ca tabla nu exista. Incercati sa copiati tabla din NEW/Data la nivel de DATA in Winment si dati verificare de structuri dupa.

ion
19 October 2017, 11:08
Adica sa iau fiserul AMBMAT.db din NEW/Data si sa-l copiez in Winment/Data?
Am mai multe firme si la toate imi da aceeasi eroare.Copiez in Winment/Data sau in Winment/Data/Firma ?

Solomon Silvia
19 October 2017, 11:29
Doar cu verificare de structuri nu se rezolva eroarea?

Irina
19 October 2017, 11:42
Da, luati fisierul si copiati-l. Din moment ce e la nivel de data, da, eroarea apare pe mai multe firme. Calea este exact cum v-am spus, Winment/Data....nu Firma. In data sunt tablele comune pentru toate firmele.

ion
19 October 2017, 12:40
Am copiat fisierul si acum imi da eroarea: Index does not exist. Index:Denumire.

Irina
19 October 2017, 12:48
dati reindexari din service/avarie

ion
19 October 2017, 15:36
din pacate si dupa reindexari si dupa verificare structuri imi da tot Index does not exist. Index: Denumire

Solomon Silvia
19 October 2017, 16:15
Dar la verificare de structuri ati rulat inclusiv: "DIRECTOR DATA FARA FIRME" ? Pentru ca aceasta optiune este necesara in cazul dvs.

ion
19 October 2017, 16:28
Am dat verificare de structuri: "DIRECTOR DATA FARA FIRME", doar in luna curenta, doar intr-o firma.
Problema s-a rezolvat in toate firmele.Multumesc.
Pana la urma era necesar sa copiez fisierul sau ar fi fost suficienta doar aceasta verificare de structuri?

DragosE_WT
20 October 2017, 08:16
Oricare ... dar, nu era fiserul, ci fisierele, ca-s mai multe.

Solomon Silvia
20 October 2017, 10:05
In principiu verificarea de structuri ar fi fost suficienta (optiunea: "director DATA fara firme"), doar ca exista anumite exceptii care necesita copierea manuala, daca fisierul nu se creaza.
Verificarea pe "director DATA fara firme" se da o singura daca, nu este nevoie pentru fiecare firma, deoarece este un folder comun pentru toate firmele.