PDA

View Full Version : Calcul CAS si CASS la nivelul salariului minim



Curmei Marius
07 October 2017, 21:56
Buna seara,

Incepand cu salariile aferente lunii August 2017 de cand se calculeaza CAS si CASS angajator la nivelul salariului minim pentru cei cu salariul mai mic decat minimul, programul nu imi calculeaza corect contributiile la nivelul salariului minim la toti angajatii la care ar trebui. La unii calculeaza, la unii nu. Toate setarile sunt corecte. Mentionez ca pontajele le import dintr-un fisier excel, exact cum am facut si pana la luna August 2017.
S-a mai intalnit cineva cu aceasta situatie?

Va multumesc

Irina
09 October 2017, 09:21
Pe ultima versiune, daca bifa este pusa pe da la toti angajatii de care vorbiti in conditii de salarizare, nu ar trebui sa fie probleme. Luati legatura cu distribuitorul dvs sau cu producatorul.

Solomon Silvia
09 October 2017, 09:44
Daca aveti configurari corecte nu ar avea de ce sa nu va calculeze corect. Luati legatura cu un consultant WinMENTOR pentru a studia situatia.

Curmei Marius
11 October 2017, 22:44
Buna seara,
Am rezolvat. Datorita repartizarii inegale a orelor lucrate de unii salariati, la sectiunea Pontaj lichidare - Detalii - Sinteza - Total lucrat zile - unii salariati care nu se incadrau in exceptiile de la calculul obligatoriu al CAS si CASS angajator, aveau mai putin de numarul normal de zile lucratoare din luna. Astfel am modificat manual acea coloana Total lucrat (zile) aferenta salariatilor respectivi cu numarul de zile lucratoare din luna.

Va multumesc oricum de raspunsuri.

Stima.

alexadi
26 October 2017, 17:49
Am si eu o intrebare referitoare la contractele de munca la care am doar o zi lucrata pe saptamana adica 4 zile pe luna cate 2 ore, din ce am inteles eu din lege ar trebui ca sa am salariu minim calculat la 8 ore doar pentru cele 4 zile care sunt active in luna dar in program imi calculeaza pentru toate cele 22/21 de zile lucratoare, cum anume trebuie sa il setez in program ca sa fie corect? E cazul contractelor doar de 2 ore pe saptamana, mai exact. Multumesc pentru ajutor.

Solomon Silvia
27 October 2017, 09:44
Initial programul calcula conform cerintelor actuale ale dvs (vers 846.03 -> CAS si CASS angajator la valoarea zilelor lucrate). In urma unor specificatii primite de la ANAF, zile lucrate difera de zile contract activ, iar contributia trebuie calculate la zile contract activ. Astfel, in cazul unui contract de tip ore/saptamana - contractul se considera activ toata luna, chiar daca angajatul vine doar o zi/saptamana la serviciu. In consecinta se calculeaza pentru toate zilele lucratoare ale lunii, zile ce coincid cu perioada activa a contractului.

alexadi
27 October 2017, 12:33
Multumesc pentru raspuns, ma cam asteptam ca sa fie o modificare ceva dar am zis ca sa intreb ca e mai bine decat sa gresesc.

alexadi
08 November 2017, 14:53
Am si eu o nelamurire legata de un calcul la cass si cas si am nevoie de ajutor sa ma lamuresc. Am urmatoarea situatie:
- un salariat lucreaza doar primele 11 zile din luna dupa care pleaca deci zile active 11. (are trecut in progam ziua de inchidere contract)
- are in acelasi timp 9 zile de Nemotivat (N) in pontaj care stiu ca sunt de tip suspendare.
- In pontajul de lichidare apare trecut la la ultimele 2 coloane de zile active: suspendare 0 si active 11
Sa inteleg ca programul nu aduna si Nemotivat la zile suspendare?
Intreb pentru ca la 112 imi da atentionare ca cas si cass declarate sunt mai mari decat cas si cass calculate conform reguli lucru care nu are cum, ar fi trebuit sa primesc avertizare inversa adica declarat mai putin decat calculat caci am un CIM partial care are venituri peste salariu minim.
Cum anume trebuie sa prind acesta situatie in Pontaj ca sa imi faca calculele corecte?
Multumesc pentru ajutor

Irina
08 November 2017, 15:05
Nemotivatele si invoirile nu se duc automat in coloana suspendate, de aceea am lasat casuta editabila, pentru ca fiecare utilizator sa poate trece manual in functie de situatia din firma. Codul muncii nu le include la suspendate in mod automat, dar pot fi conform Contractului colectiv sau individual de munca.