PDA

View Full Version : salar 2 h/saptamana



magdalena
15 September 2017, 18:23
Buna ziua,
Am un salariat cu 2 ore pe saptamana, ii fac pontajul manual iar apoi in salarii exceptii ii pun realizatull sa imi traga contributiile in 112. Acum desi am urmat aceiasi pasi si am modificat in conditii de salarizare coditia DA, in statul de plata imi iese - 82 ron ;)
Va rog sa ma ajutati.

simona4mihaela
15 September 2017, 23:46
Buna,
La fel ca si colega "Magdalena", am un salariat cu norma de 1 h/sapt., urmez pasii de modificare "baza minima calc. contributii-1450 lei", bifez conditia DA si imi rezulta o diferenta de venit brut de 115 lei asupra careia se aplica CAS si CASS cf. OG4. Suma de impozitat ar trebui sa fie "1450-venit brut realizat la norma de 1h/sapt."
Ar trebui sa mai facem vreo setare, modificare(poate la venitul brut de incadrare din conditiile de salarizare sa punem 1450:confused:)?

Solomon Silvia
18 September 2017, 11:46
Verificati zile lucrat de angajat. Programul stabileste daca sa se calculeze la baza minima sau nu (Flag baza minima calc, contributii=DA) in functie de media zilnica cea mai mare. Aceasta se obtine astfel: Venit BRUNT angajat / Zile lucrate COMPARAT cu Salariu minim pe economie/zile lucratoare din luna. La baza cea mai mare rezultata se vor calcula si contributiile.

Media zilnica * Zile lucrate * procent contributie

magdalena
18 September 2017, 17:18
Verificati zile lucrat de angajat. Programul stabileste daca sa se calculeze la baza minima sau nu (Flag baza minima calc, contributii=DA) in functie de media zilnica cea mai mare. Aceasta se obtine astfel: Venit BRUNT angajat / Zile lucrate COMPARAT cu Salariu minim pe economie/zile lucratoare din luna. La baza cea mai mare rezultata se vor calcula si contributiile.

Media zilnica * Zile lucrate * procent contributie

buna ziua,
Revin cu aceiasi intrebare.
Omul lucreaza in fiecare marti cate 2 ore, in total 8 ore in luna, unde ar trebui sa mai bifez inafara de flagu-ul DA?Are 75 lei brut.

Solomon Silvia
19 September 2017, 10:12
Verificati daca aveti toate configurarile din urmatoarea documentatie: ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/SALARII2017%20august.pdf