PDA

View Full Version : Inventar Intermitent



sorin_ionitza
12 July 2009, 20:37
Nu am mai fost de mult pe aici dar simt nevoia sa ma consult cu comunitatea utilizatorilor de Mentor in privinta urmatoarelor aspecte:
1. exista la acest moment reglementari legale detaliate legate de documentele care se utilizeaza la gestionarea stocurilor prin metoda inventarului inventarului intermitent? (eu nu am gasit nimic explicit si cu caracter normativ)
2. totusi ce documente apreciati ca trebuiesc intocmite?
3. ce configurari trebuiesc facute si cum s-ar inregistra in Mentor respectivele documente asa incat sa fie generate atat la nivel analitic cat si sintetic articolele contabile specifice acestei metode?

Eu stiu ca, d.p.d.v contabil, trebuie sa am inregistrarile:
1. la inceputul perioadei, trecere in consum sold precedent stocuri :
607 = 371
2. inregistrarea pe consum a intrarilor perioadei:
607 = 401
3. la finele perioadei, pe baza inventarului faptic, se evidentaza soldul final al stocului si consumul efectiv al perioadei:
607 = 371 (-) sold inventar

Pentru operarea inregistrarii (1) ar fi nevoie ca, pe baza inventarului precedent, sa poata fi generat un bon de consum.(un buton la modulul de inventariere "Anulare sold precedent inv interm")
Pentru operarea inregistrarilor (2) eu am folosit articole de tip stoc avand la baza un nou tip contabil STOC INV INT unde contul reprezentativ este 607 sau 601 sau...care trebuie.
Pentru operarea inregistrarii (3) ar fi nevoie sa se genereze bonul de consum coresounzator (cu minus !!!) adica sa existe alt buton "Sold inventar intermitent".
Poate Mentorul in "constructia" actuala sa permita efectuarea operatiunilor legate de inventarul intermitent?
Multumesc!

sorin_ionitza
31 January 2010, 18:35
Chiar daca solutia nu conduce la respectarea "la sange" a formulelor contabile aferente inventarului intermitent (incepe cu o cumparare similara cu cea din inventrul permanent), pana la urma totul se sfarseste cu ... acelasi rezultat.
Multumesc sincer !!! Chestia asta ma ajuta foarte mult. Totusi nu voi uita sa va "pisez" pentru declaratiile fiscale (D.300, D.390,....) si pentru altele.