PDA

View Full Version : Factura dublata



Gabi68
13 September 2017, 14:58
Buna ziua.
Ma confrunt cu urmatoarea pb: in luna aprilie, un furnizor mi-a emis o factura, cu acelasi numar si continut dar in doua zile diferite. Pt una din zile, am primit factura atunci. Pt celalata zi, am primit factura in iunie, cand am si inregistrat-o. Normal, nefiind aceeasi data si acelasi nr., programul nu m-a atentionat ca ar mai fi fost factura introdusa. Cu siguranta ca am verificat luna aprilie si pe ziua respectiva, nu aparea factura inregistrata si am operat-o in iunie, cand am primit-o. As fi observat in Situatia de plata furnizori, acelasi numar de factura de doua ori, daca prima factura ar fi fost si ea in sold. Am solicitat acum o fisa si, surpriza! Soldul meu era mai mare cu factura respectiva. Ei nu vor sa faca stornare pt ca au inregistrat-o o singura data.
Ce sfat imi dati?
Multumesc.

alexadi
13 September 2017, 16:20
Faci tu o stornare in luna in care mai poti (iulie daca esti trimestrial, sau august daca nu ai inchis inca luna) si asta e in spate pui o factura de pe factura inregistrata eronat, o fisa si chiar mail in care iti spun ca e aceeeasi factura.

Am avut si eu asa situatie si cand am vb la furnizori sa il intreb de ce ii lipsete factura nr 25 imi zice pai stai ca eu asta am vb atunci ca trimit nr 27 ca 25 am emis din eroare la tine ca era la alt client si am zis atunci sa nu fie luata in calcul si la mine au ajuns amundoua, alta solutie nu am avut (la mine haios era ca in din 2013 pana in 2016 am avut confirmari de sold cu ei si mi-au confirmat ok soldul)

Gabi68
20 September 2017, 07:56
Faci tu o stornare in luna in care mai poti (iulie daca esti trimestrial, sau august daca nu ai inchis inca luna) si asta e in spate pui o factura de pe factura inregistrata eronat, o fisa si chiar mail in care iti spun ca e aceeeasi factura.

Am avut si eu asa situatie si cand am vb la furnizori sa il intreb de ce ii lipsete factura nr 25 imi zice pai stai ca eu asta am vb atunci ca trimit nr 27 ca 25 am emis din eroare la tine ca era la alt client si am zis atunci sa nu fie luata in calcul si la mine au ajuns amundoua, alta solutie nu am avut (la mine haios era ca in din 2013 pana in 2016 am avut confirmari de sold cu ei si mi-au confirmat ok soldul)

Adica, sa ma autofacturez cu minus?

alexadi
20 September 2017, 09:16
Daca tu asa o privesti da, eu insa o vad ca o corectie simpla contabila.
Initial am prins de 2 ori un document (in facturi intrari furnizori)
Corectie: Prind acelasi document cu minus (in facturi intrari furnizori)
Rezultat: Ramane doar o singura data factura. cum e corect
Documente: fisa furnizor, discutie cu el, si o copie dupa factura de o stornezi ca pe viitor sa stii de ce e asa.

PS: la tine e misto ca e acelasi numar dar doar data difera, la mine e numar diferit, data diferita, aceleasi produse dar clientul a zis ca a uitat ca i-au zis aia ca sa o rupa pe prima ca e eronata si a dat pe ambele. Ce nu am inteles eu cum de din 2013 pana acum mi-au confirmat soldul, dar asta e alta marie si alta palarie

Gabi68
20 September 2017, 11:22
Multumesc.