PDA

View Full Version : Mutare Mentor pe calculator nou



MARIA
30 August 2017, 14:42
Va rog sa-mi spuneti care este cea mai usoara si safe modalitate de a muta mentorul ( cu tot cu modulul de casa de marcat) de pe un calculator pe 64 cu win 7 pe un calculator pe 64 cu win 10.
La ce trebuie sa fiu atenta?
Muultumesc anticipat.

Irina
30 August 2017, 14:59
In acest caz pe noul calculator trebuie doar sa instalati programul Winmentor, il gasiti pe site-ul nostru www.winmentor.ro in sectiunea download. In timpul instalarii trebuie sa puneti cheita in portul calculatorului. Partitia pe care o alegeti in timpul instalarii
va trebui sa ramana si dupa ce mutati datele si cea mai buna metoda este sa copiati pur si simplu directorul Winment cu date in locul celui care se formeaza pe calculatorul nou.

MARIA
30 August 2017, 15:46
Multumesc pentru raspunsuri!
La modulul declaratii nu o sa fie probleme? Stiu ca pe 64 am avut ceva de munca la instalare ( si tot nu am putut eu sa fac).
Pentru modulul de casa de marcat folosesc fprint, mai trebuie instalat pe noul calculator?

Irina
30 August 2017, 16:15
64 de biti nu pune probleme la instalare, nici mentor nici declaratii, singura mentiune este ca reprogramarea cheii se face prin procedura speciala cu ajutorul distribuitorului sau producatorului. La casa de marcat nu este nici o diferenta, ce foloseati pe fostul calculator va trebui sa folositi si pe actualul.

MARIA
06 September 2017, 09:42
Revin cu acesta problema.
Am facut mutarea programului si functioneaza OK dar nu pot lega casa de marcat.
Pe windows 10 se pare ca sunt probleme de comunicare pe porturile seriale si nu imi vede casa de marcat.
Stiu ca nu tine de mentor problema dar poate s-a mai lovit cineva de ea si ma ajuta.
Pe de alta parte cei de la casa de marcat mi-au recomandat sa nu mai folosesc fprint ( casa Datecs MP55B) ci noua aplicatie Fiscal Wire. Oare merge cu programul aceasta aplicatie.