PDA

View Full Version : Monetare



alexadi
21 August 2017, 16:07
De la inceputul anului pana acuma am avut urmatoarea procedura de lucru:
- facturi vechi sau curente incasate prin numerar aveam conform procedurilor din winemntor incarea prin 581
- vanzarea marfurilor pe bonurile fiscale direct in monetare.
Totul era ok imi dadea voie si in momentare sa fac import din emulare pentru acele bonuri, adugam manual sau prin import bcs produsele repective si modificam : "numar total bonuri cm, din care: " sa fie ca in raportul z al zilei respective

Problema este ca in ultima versiune imi apare 843.01 imi apare inactiv acest camp: "numar total bonuri cm, din care: " am cautat in documentatia kitului si nu scrie nimic de nici o modificare care sa afecteze acest modul. stie cineva ce se intampla sau e din ciclul rezolvam una si stricam 10 lucruri care merg ok? ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/Modificari%20versiunea%20curenta.pdf

Solomon Silvia
21 August 2017, 16:57
Din moment ce importati bonurile de la "Emulare tastatura" - numarul de bonuri nu mai poate fi editat - aceasta a fost o restrictie adaugata inca din primele versiuni in care s-au inclus numar bonuri CM.

alexadi
21 August 2017, 17:04
lunile trecute cu acest mod de lucru am folosit winemtnro si a functionat perfect pana acuma versiunea 843.01.
In momentul de fata in winmentor sa inteleg ca nu se poate rezolva urmatoarea situatie. bon fiscal emis pentru a incasa o factura din luna trecuta si bon fiscal emis pentru a vine un produs, in cadrul aceluiasi raport z? Imi cer scuze dar e o limitare impusa in acesta versiune care este total ILOGICA. nu pot sa inregistrez in emulare tastatura sute de bonuri cand eu am un raport zet care le totalizeaza, sa inteleg ca aceste situatii nu se iau in calcul?

ps: Am cateva sute de salvari de baza de date din ianuarie pana acuma si ne putem uita cu mare drag in ele impreuna dupa 25 sa vedem ca a functionat perfect asa pana acuma, asa ca stiu ce spun.

ps2: vorbim nu de un bon sau 2 si mai multe 10-15 per zi inmultite cu 25 zile cred ca dau cam multe operati si timpul creste f mult lucru care nu e placut.

Solomon Silvia
21 August 2017, 17:29
In privinta facturilor din lunile trecute, incasate intr-o alta luna, nu au fost efectuate modificari. Nu inteleg motivul pentru care dvs doriti sa modificati numarul total de bonuri preluate, avand in vedere ca ele au fost emise pentru ziua respectiva la casa de marcat.
Conform specificatiilor de la ANAF, in cazul in care pentru o factura este emis un bon, in alta luna decat in luna emiterii facturii, in 394 se va declara atat bonul cat si factura.

Incerc sa imi dau seama exact ce credeti ca nu mai este coerent in ultima versiune. Astept mai multe detalii. (ce versiune ati folosit pana acum? )

alexadi
21 August 2017, 18:09
Luna iunie versiunea folosita este: 839.04
Monetar 63 din 55/30.06.2017
2 pozitii in monetare:
-una achitare o factura prin 581 (cu articole generice 581, din figura 5
ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/06_CASE%20DE%20MARCAT/Incasare%20facturi%20prin%20casa%20de%20marcat.pdf ) si adusa in monetar prin import emulare tastatura (factura este emisa tot in 30.06.2017.
-pozitia 2: un produs vandut cu bon fiscal care este cules direct in monetar prin alegerea lui din nomenclator adica plusl verde.
la numar total de bonuri Cm, din care apare 2 pentru ca am modificat la introducerea monetarului din 1 care era adus automat din emulare
la bonuri CM prin care s-au achitat facturi partiale (ulterior) este 1 (factura incasata prin emulare tastatura cu articol 581)

Cazul 2:
alt monetar la alta firma:
inregistrez facturile pentru ca am avansuri pe care trebuie sa le urmaresc pe fiecare client in parte si achitarea la fel ca mai sus cu articole tip 581 (achitare partiala sau inegrala a facturi depinde daca depaseste sau nu 10000 lei factura), la emiterea facturi finale stornez avansurile si facturez integral serviciile.
in acelasi timp in monetar am si o vanzare de produs sau inchiriere a unui spatiu catre o persoana fizica doar bon fiscal, culeasa direct in monetar cu plusul verde.
Pana la versiunea 839.04 inclusiv imi permitea sa modific nr total de bonuri, acum ultima versiune nu imi mai permite adica 843.01

Solomon Silvia
22 August 2017, 09:35
Pe versiunea mentionata de dvs am verificat si nu exista aceasta posibilitate. Am rugamintea sa luati legatura cu distribuitorul pentru a studia modul in care lucrati, E posibil ca ceva sa nu fie corect.