PDA

View Full Version : Coloane neafisate-regularizari jurnal de cumparari



valentynapisi
19 July 2017, 20:44
Buna ziua,

La jurnalul de cumparari la regularizari nu imi afiseaza totalul la baza si tva.am dat si refacere totaluri. Mentionez ca am versiunea din 22.03, 839.
La tva nedeductibil am creat analitic 635.02, l-am setat in constante la tva pe 635.02 .Decontul de tva mi-l face corect, adica imi scade tva nedeductibil din jurnalul de cump.,la randul 30, subtotal taxa dedusa, dar imi balanta nu imi scade tva nedeductibil.Corelatia mea este : jurnal cump. adun tva ded 20 + tva ded 9+tva regularizari-tva neded= tva balanta.Diferenta este exact ce am suma de la tva neded. Mai trebuie sa setez undeva ceva ?Va multumesc,

alexadi
20 July 2017, 10:08
Verifica urmatoarele lucruri:
1. constante tva si acolo sa ai tva setat ca in prima poza din pdf cu trecerea la 19% din linkul alaturat http://download.winmentor.ro/WinMentor/Versiuni%20Vechi/v831.26/DOCUMENTATIE/Modificare%20procent%20TVA%2019%25_din%2020%25.pdf
2. daca ai sume din regularizari vezi ca trebuiesc aduse si noile coloane aferente "In “Jurnal cumparari” s-au adaugat coloanele: Baza taxabile %Old, TVA taxabile %Old, Baza
taxabile %Old2, TVA taxabile %Old2, corespunzatoare bazelor de calcul pentru TVA si
valorii calculate a TVA-ului pentru cotele de TVA specificate in constantele: TVA - procent
vechi pentru regularizari 1 si 2. " conform documentatiei de aici: ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/Modificari%20versiunea%20curenta.pdf
3. pe urma fa o refacere solduri stocuri si o coerenta date din service/avarie
4. refacere jurnal din liste /contabile /refacer completa jurnal
Cam astia sunt pasi mei de verificare la diferente.