PDA

View Full Version : Diferente cont valuta



flemil
29 June 2009, 21:37
Am o problema cu contul de valuta. La finalul unei luni, soldul contului de euro a fost 0, dar in balanta eu aveam -750.50 RON. Stiu ca aceasta suma este diferenta de curs, dar exista ceva setari ca sa scap de aceste diferente si sa nu imi apara la fiecare final de luna, in afara de regularizare casa/banca?

godeii
14 July 2010, 00:47
E tardiv raspunsul meu insa din cate stiu eu, in cazul in care in registrul de banca in valuta nu va apare aceeasi suma ca in balanta cauza poate fii o nota contabila in note Diverse, regularizarile la valuta trebuiesc efectuate doar prin modulul de regularizare pentru rezultate corelate: soldul in lei din registrul de banca in valuta cu soldul din balanta contabila si verificat cu extrasul obtinut de la banca, incercati sa observati cauza diferentei aceasteia prin verificarea rulajelor anterioare.

adi_ciobotaru
14 July 2010, 01:00
Daca nu aveti timp de cercetat, faceti o regularizare, unde puneti cursul zero. Zero inmultit cu orice numar este zero, si ar trebui sa aveti in balanta contabila zero, dupa judecata mea...
Daca nu, mai postati... chiar, vad ca e mai vechi postul; ati rezolvat intre timp? Daca da, cum?

adi_ciobotaru
14 July 2010, 01:04
Pe viitor, ca si mod de lucru, trebuie a intelegeti ca, intai se termina de efectuat toate operatiile pe luna curenta, inclusiv regularizarea, si abia apoi se fac plati in luna urmatoare...

ex: se termina luna mai, se deschide iunie, pentru a vinde operatorii de la facturare... noi, la contabilitate, ne inregistram toate extrasele de valuta la mai, facem regularizarea. Apoi, inchidem mai, pentru a se duce noul sold al contului bancar in luna iunie, si abia acum putem incepe sa facem plati sau incasari in contul bancar in valuta, in luna iunie... Dupa care, redeschidem mai, daca mai avem si alte operatii de facut (dar nu mai umblam la contul bancar in valuta, sau la regularizare)...

flemil
21 July 2010, 23:40
Problema s-a rezolvat... facand regularizare valuta, la fiecare final de luna. Oricum acum din 2010 e obligatoriu la fiecare final de luna la toate conturile in valuta. Soldul pe contul de euro era ok (dpdv al valutei), doar ca in balanta (echivalentul in ron) era... distorsionat. Mersi ptr help