PDA

View Full Version : Probleme coduri fiscale



alexadi
24 April 2017, 10:51
Buna dimineata am si eu o problema in winemntor care apare aleator si cand te astepti mai putin, insa e suparatoare ca nu te poti baza pe baza de date din aceasta cauza lucru care nu mi se pare normal. Banuiesc ca e o eroare de programare undeva si care ar fi bine sa fie rezolvata cat mai curand caci nu mi se pare normal ca sa existe asemenea eroari.
Partener Posta roaman creeat in momentul cand am deschis firma adica in 11.10.2013 cum se vede si in foto:359

In factura totul este corect asa cum se vede si in poza: 360
In verificare coduri fiscale este eroare nu imi aduce nici un cod fiscal deci o problema, atasez poza: 361
In 394 mi-l trece la neplatitori de tva fara cod fiscal atasez poza pentru exemplu:362

Am verificat si in fisierul intrari.db si lipsesc codurile fiscale.
Intrebarea mea este simpla cum pot sa ma bazez pe baza de data, cand in factura imi arata ceva adica ca este corect si in declaratia 394 imi arata incorect. Ar trebui verificata procedura ca acest lucru este generat de ultima versiune de winmentor 839.04 si decalaratii 201.00, iar datele sunt introduse cu vechea versiune mentor 831.26, undeva exista o eroare care ar trebui rezolvata de cei de la programare.

PS: rezolvara a cosntat in intrarea in fiecare factura si alegerea doar a codului fiscal care este unic, dupa care s-a rezolvat efectul dar nu am cum sa inlatur cauza, iar in viitor nu pot sa stiu toti furnizori si clientii care sunt paltitori sau neplatitori pe dinafara ca sa stiu daca e corect sau nu.

Solomon Silvia
24 April 2017, 10:56
Cum au fost introduse aceste facturi? Direct din program sau importate?
Pentru a va corecta in momentul de fata baza de date este suficient sa rulati Verificare coerente date.

alexadi
24 April 2017, 10:59
Aceste facturi au fost culese manual de la tastatura, de aceea mi se pare ciudat ca luna trecuta nu a fost nici o problema.

Solomon Silvia
24 April 2017, 14:04
In cazul acesta ar trebui identificat de ce maniera se realizeaza introducerea deoarece la un simplu test nu se poate reproduce, astfel incat nestiind mediul in care apare problema nu se pot face corectii.

alexadi
24 April 2017, 14:41
Am cules manual aceste facturi folosind acceleatorul cu apelarea lui prin F4 asa cum am facut si in ultimele 2 luni (sunt mai multe facturi de la posta atasate la niste deconturi de cheluieli pentru toata luna si imi e usor asa) atasez alaturat si poza cu aceasta configurare363

PS: Am testat acuma si asa este cand am folosit la culegere F4 nu imi aduce in fisierul de intrari.db codul fiscal. Ca o particularitate dar asta nu cred ca va conta la acest lucru este ca aleg si gestinile pentru ca folosesc si evidenta profit pe gestiuni.

bbc
03 August 2017, 10:42
Factura expusa mai sus nr. 10146 este din 01.03.2017 si nu apare ca probleme verificare coduri fiscale. Postati si o factura care apare cu probleme.

alexadi
03 August 2017, 11:58
Problema aparea cum am spus si mai sus cand foloseam acceleratorul, am verificat in fisierul iesi.db si nu aducea codul fiscal al furnizorului, am testat 2 facturi una cu aceelerator si una cu introducerea totala prin alegerea de furnizorului, a datei, produseleor etc. si cea cu accelerator nu avea codul fiscal al furnizorului in colana respectiva din fisierul iesiri.db inca nu am facut updatele la ultima versiune sa stiu daca a fost rezolvata, pana nu o sa fac updatele nu mai folosesc acceleratorul si astfel evit eroare.

PS: factura era adaugata sa se observe ca acel furnizor este corect si este undeva o eroare si cu ajutorul mesajelor si intrebarilor de la doamana Silvia am reusit sa aflu ce se intampla si sa evit eroare.

alexadi
17 August 2017, 16:20
Se pare ca nici ultima versiune de winemntor adica 843.01 nu stie in totalitate sa lucreze cu acceleratorul de facturi la intrari spuna asta pentru ca am incercat sa introduc o factura de la un furnizor (posta romana am cam 15 la rand) si pe urma am intrat in mentor /contabile/verificare coduri fiscale pe docuemnte rezultatul fiind cel din poza alaturata: 381 surprinzator nu ii gaseste codul fiscal pentru ca nu exista, sterg validarile anterioare intru in factura dau modifica si apas pe validare cod fiscal surprinzatorul gaseste si codul fiscal si e si corect vezi poza alaturata 382
Intrebarea e simpla cand se va rezolva sa fie din nou functional acceleratorul de la facturile de intrare sau o sa fie la fel ca la iesiri la care in ultimi 1.5-2 ani rubrica de observatii articole la articolele tip servicii nu poate fi apelata prin aceasta procedura?
Atunci vin si eu si intreb la ce ne laudam ca avem functii super de cresterea a vitezei daca ele nu sunt functionale in cazul de fata la intrari din 22.07.2017 de cand a fost lanasata penultima versiune adica 839.04? cu ce ma ajuta pe mine ca utilizator ca apar tot felul de noi facilitati dar devin neutilizabile cele vechi care imi cresc viteza de lucru?

ps: Am cules manual o alta factura de la posta romana si este ok, o gaseste la verificare, ultiemle 2 randuri sunt asa: cea la care nu are cod fiscal este culeasca cu F4 prin acceleratorul de facturi, ultima rand cu codul postei e culeasa manual de la tastatura si o gaseste la verificare 383

bbc
17 August 2017, 16:45
Si eu folosesc acceleratorul si merge, dar eu nu am Buton salvare activ. Nu incerci sa vezi daca nu vine de acolo. Adica sa fie actiuni automate doar pe butaone: furnizor, nr doc, zi doc si adaugare multipla.

alexadi
17 August 2017, 17:33
Nu are legatura cu salvarea ca si la mine e inactiva, am tot verificat acuma si am gasit asa cum se vede si in postul 5 din topicul acesta am setat implicit furnizorul aveam multe facturi de la acest furnizor si de aceea, cum am lasat sa il culeg manual cum merge acceleratorul complet, deci eroarea e daca setez si utilizez furnizorul direct. Totusi ar trebui rezolvata eroarea.

bbc
18 August 2017, 10:08
Tocmai de aceea ziceam de salvare automata, ma gandeam ca e vorba de o setare implicita in accelerator. Bine ca macar stim acum.

Solomon Silvia
18 August 2017, 10:25
Se va corecta completarea codului fiscal si in cazul in care furnizorul/clientul este trecut implicit la accelerator. In cazul in care folositi in continuare valori implicite, inainte de a genera 394 rulati: Verificare coerenta date.

Solomon Silvia
25 August 2017, 10:57
In urma unor verificari suplimentare efectuate s-a constat ca in baza de date nu apare inregistrat codul fiscal daca la aparitia view-ului de parteneri se da ESC si nu ENTER. Astfel, pentru functionarea corecta a programului, la folosirea acceleratorului cu valori implicite pentru partener, la view parteneri se va da ENTER si nu ESC.