PDA

View Full Version : Eroare 112 - concediu medical



speedcontab
17 April 2017, 15:37
In primul rand - Hristos a inviat!
In al doilea rand - am nevoie de ajutorul Dvs. Am o eroare in decl 112 la o persoana cu un concediu medical in luna martie.
Eroarea - sau erorile sunt, dupa cum urmeaza:
E: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratB3 (1)
eroare regula: S60.1: B3_7 (95) = B3_7 calculat conform regulii (82)
E: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratB4 (1)
Baza Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE - mod de calcul eronat
eroare regula: S73: B4_7 (1916) = B4_7 calculat cf. regulii (1885)

Va multumesc frumos.

Irina
18 April 2017, 09:49
Adevarat a inviat!
Verificati sa aveti duk integratorul actualizat. Dupa valorile mai mici din partea dreapta nu pare a fi actualizat.
Daca vi se pare ca totul e in regula cu dukul, verificati si setarile de la salarii mai ales salariul mediu si indemnizatia folosita ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2017/

speedcontab
18 April 2017, 15:36
Buna ziua!
Am actualizat duk ul, setarile la salarii sunt ok si am ramas totusi cu asta. Si mi vine sa nu mai bag nici un concediu medical! :))))))))))
E: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratB4 (1)
Baza Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE - mod de calcul eronat
eroare regula: S73: B4_7 (1916) = B4_7 calculat cf. regulii (1885)

Solomon Silvia
18 April 2017, 15:56
In continuare a ramas un parametru neactualizat sau chiar ceva la duk - din acest motiv apare eroarea.
Sau o a doua posibilitate - aveti concedii medicale in continuare, iar numarul certificatului in continuare este identic cu cel initial (numerele certificatelor trebuie sa fie diferite).

speedcontab
18 April 2017, 17:34
In continuare a ramas un parametru neactualizat sau chiar ceva la duk - din acest motiv apare eroarea.
Sau o a doua posibilitate - aveti concedii medicale in continuare, iar numarul certificatului in continuare este identic cu cel initial (numerele certificatelor trebuie sa fie diferite).

Va multumesc mult de tot. Este un singur certificat. Voi re actualiza duk.

speedcontab
18 April 2017, 18:27
Rezultatul este identic. Ma declar invinsa... si astazi! Vedem zilele urmatoare ce si cum. Va multumesc inca odata mult pentru ajutor.

alexadi
18 April 2017, 20:12
Verifica numarul de zile lucratoare declarate in luna, verifica si modul de calcul al mediei zilnice. plus in constante salariu mediu si numarul de ore aferent acestui salariu.

Irina
19 April 2017, 11:30
Verificati ca duk-ul sa aiba versiunea de validator J3.16.2 / P2.1.0...sunt ceva probleme in ultima vreme cu softul lor si multi utilizatori nu reusesc sa-l actualizeze. Daca versiunea este corecta, luati legatura cu distribuitorul sau producatorul, sigur se gaseste o solutie.