PDA

View Full Version : Avansuri furnizori



alexadi
24 March 2017, 11:18
Buna dimineata,
Am si eu o mica problema cu o factura emisa de catre un furnizor am in decembrie 2016 un avans primit de la el. In februarie mi-l storneaza dar cu 19% cum fac sa inregistrez si eu aceasta ineptie in winemntor pana reusesc sa il fac sa inteleaga ca a gresit.
in decembrie am baza 5583.33 si tva 1116.67
in ianuarie am stornare baza -5583.33 si tva -1060.83

PS: Acest furnizor este de fapt un dinozaur al economiei noastre si anume Electrificare CFR SA unde lucreaza oameni care nu gandesc chiar daca le dai argument legal pentru ei exista un singur lucru asa a zis seful si nu am ce discuta cu el, le-am facut notificare ca nu platesc l-am dat si articolele din lege unde scrie ca stornarea se face cu aceeasi cota, si mai haios e ca in ianuarie mi-a facut factura corecta cu stornare de 20%. (el afirma ca regularizeaza corect baza si ca tva sa-l regularizez cu statul in decont ca eu nu inteleg ca tva nu il platesc lui ci statului, asa sunt cei care sunt platiti din bani nostri inteligenti ca o piatra de rau).

MARIA
24 March 2017, 13:06
Oare nu merge asa?:
Sa inregistreaza articolul de avans cu minus , dar nu prin butonul de storno avans, cu cota 19 ca sa ai inregistrata factura asa cum este.
Apoi o sa ai de facut compensare si vei ramane cu sold la partenerul asta cu diferenta de TVA.

alexadi
24 March 2017, 14:47
Am facut alta ghidusie, am apasat pe avans in fereastra de apare am dat renunta si am pus suma cu minus. Acum am doua valori una cu 20 si una cu 19 in lista de obligatii furnizori una este cu - alta cu + iar per total imi ramane doar diferenta. Am incercat si o simualre de stornare si a mers ok. Pana nu imi vor da stornarea asa ramane.