PDA

View Full Version : Stingere datorii nesemnificative



alexadi
17 March 2017, 18:53
Dupa instalarea versiunii 831.26 ma tot confrunt cu o problema ciudata in acest meniu din trezorerie si anume am diferente f mici de la zecimale de cate 1 ban adica am factura 39.99 si incasarea de la curier de 39.98 si foloseam pt inchiderea lor automata acest meniu din trezorerie/stingere datorii nemsenificative insa in ultima versiune imi face urmatoarea figura. Intru in meniu apa pe incasari imi aduce si platile de la furnizori daca sunt diferente de -+1 leu si cele de la clienti si imi face compensarea tot pe debit la client si astfel imi creste soldul artificial la 0.02 bani de la 0.1 bani atasat alatura se vede cum arata problema in poza 348 Rezolvarea este simpla sterg fiecare compensare, dau refacere solduri stocuri dupa stergere dupa care refac manual in compensari acesta compensare dar de data asta in credit cum este corect si se rezolva. Problema e ca nu e prea palcut sa caut in cateva sute de clienti aceste probleme si sa le rezolv, mai ales daca am si sold la el sigur nu o pot identifica, stie cineva cum pot rezolva sa nu mai faca asa? Am incercat ca inainte de a face stingerea datoriilor semnificative sa fac refacere solduri stocuri si face la fel aduce tot in debit diferenta in loc de credit. singura varianta e sa le fac manual pe fiecare ? stiu ca in versiunile trecute acest lucru era ok s-a schimbat ceva in aceassta versiune?

Solomon Silvia
18 March 2017, 10:53
Am verificat si nu se genereaza ca in imaginea atasata de dvs. Sunteti sigur ca nu ati setat absolut nimic care sa duca la aceasta generare?

alexadi
20 March 2017, 09:46
Buna dimineata, nu am nici o setare singurul lucru aparte care mi-a venit in minte ar fi faptul ca toate documentele sunt importate prin import din alte aplicatii la fel ca si documentele de incasare care sunt si ele incasate prin import, in rest nu exista alta particularitate. O sa incerc sa imi dau seama ce anume se intampla.
Ps: Mai ciudat e ca in liste/parteneri/clienti/obigatii de plata nu imi mai apare nici o factura de incasat deci o vede inchisa dar in balanta parteneri apare ca in poza de mai sus