PDA

View Full Version : Monetare import din alte tranzactii



alexadi
15 March 2017, 10:41
Buna dimineata am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv. Am un clinet care are o gestiune de tip depozit si una de tip magazin toate produsele sunt in gestiunea de tip depozit la nevoie fac un transfer de produse prin Note de transfer si le trec in gestiunea tip magazin. Stiu ca la facturi daca vreau sa facturez produsele din Nota de transfer pot sa o aleg prin plusul albastru si acolo pe Import articole de pe tranzactii diverse si de accolo aleg Transferuri intre gestiuni. La mine vin doar actele contabile, si am nevoie sa prind si monetarele. Cum fac ca sa import aceste note de transfer intre gestiuni in monetare. ca prin plusul albastru nu gasesc optiunea de Tranferuri intre gestiuni. (Eu am cate o nota de transfer pe fiecare zi cu produsele care sunt vandute in fiecare zi deci exact cu cea ce trebuie sa prind pe monetare)

MARIA
15 March 2017, 11:31
Direct nu cred ca se poate, dar nu operezi bonurile?
Eu operez bonurile prin emulare tasatura casa de marcat, adaugare bon, click dreapta si ai import Transferuri intre gestiuni. Salvezi bonul si apoi mergi la monetare Preluare bonuri prin emulare si preia totul.

alexadi
15 March 2017, 12:10
Ma gandesc ca nu o sa le pot prinde pe toate, acum ca sunt 2-3 ar fi ok. dar sa fie 100 nu prea mai sunt ok. Si de aceea as opera direct toate bonurile in monetar, ca imi da voie sa trec si nr de bonuri pe 394, ca daca as opera 1 bon in emulare, in momentare imi aduce tot 1 bon si nu e corect si nici sa modific nu pot ca la emulare e needitabil acel camp de nr bonuri.

MARIA
15 March 2017, 12:22
In program faci un singur transfer pentru toate bonurile? Daca da e mai usor asa cum zici.
Dar daca faci toate transferurile aferente, atunci implica numai actiunea de emulare in plus.

alexadi
15 March 2017, 13:05
Pana acum clientul a vandut numai online cu factura si nu am avut problema cu bonurile fiscale. Acum isi deschide fizic si magazin si am problema asta, pt inceput e ok un transfer un bon fiscal emis prin emulare si importate toate bonurile fiscale in monetare. Insa este limitata la cateva bonuri lucru care nu e prea rapid si cautam solutii pentru a-mi usura munca. El deja in martie are bonurile emise cum o sa le prind eu in conta e problema mea.:cool:. Una e 100 de nota de transfer si 100 de bonuri fiscale in emulare si import in momentar si alta e ca timp 1 transfer si 1 monetar pe zi.
Din ce tot citesc variantele sunt: Monetare importate de sine statator pe fiecare zi prin import date din alte aplicati sau prin BCS. Eu ma gandeam ca sa nu mai stau sa fac importuri ci sa le preiau cand introduc monetarul din notele de transfer.

DragosE_WT
18 March 2017, 18:00
- importati in factura de achizitie din transferuri;
- importati in monetar din factura de achizitie;
- stergeti factura de intrare.