PDA

View Full Version : Factura storno utilaje productie



uracort
10 June 2009, 13:32
Am urmatoarea situatie: livrez unui client, cu factura, un utilaj pentru productie nou. Dupa o anumita perioada clientul nu reuseste sa plateasca decat partial produsul. Se returneaza produsul conform intelegerii, si suma platita se considera uzura utilajulului pentru ce a fost folosit, acesta nemaiputand fi vandut ulterior la pret de nou. Cum se inregistreaza factura storno si suma platita? Am folosit optiunea <Generare facturi in rosu> insa nu pot compensa suma platita.

adi_ciobotaru
15 June 2009, 22:44
Este o problemă "de contabilitate", nu neapărat "de Mentor"...
Nu puteţi "compensa suma plătită" pentru că nu aveţi cu ce să o compensaţi...

Deci, eu am ?nţeles aşa:
emiteţi o factură, nr. 1, pe care puneţi articolul X, de 20.000 Lei (de exemplu). Clientul vă plăteşte 8.000 Lei. Deci, din această factură, vă răm?n de ?ncasat 12.000 Lei. Suma ?ncasată nu se va compensa pe viitor cu nimic, ea fiind deci folosită pentru a stinge o parte din creanţa aferentă facturii nr. 1.

Aţi spus că stornaţi utilajul, adică ?l facturaţi ?napoi cu acelaşi preţ (din moment ce folosiţi generare facturi ?n roşu), pe factura nr. 2. Dacă mergeţi pe această variantă, atunci restul de plată al facturii nr. 2, fiind negativ (-20.000 Lei), ?l compensaţi parţial cu restul ne?ncasat din factura nr. 1 (+12.000 Lei). Şi, la final rezultă un rest de plată la factura 2 de -8.000 Lei.

Apoi, pentru aceşti 8.000 Lei, emiteţi o factură pe care puneţi un articol de chirie utilaje, cu preţul de 8.000 lei, factura nr. 3. Aceasta o compensaţi cu restul de -8.000 Lei din factura nr. 2. Acum sunteţi "pe zero". Pentru a fi super ok să emiteţi o factură de chirie utilaje, recomand ca respectivele utilaje să existe ?n stoc ?ntr-un tip contabil de imobilizări, nu de mărfuri...

Ca şi alternativă, ?n loc să emiteţi şi factura nr. 3, puteţi pune articolul de chirie pe factura nr. 2, tot cu valoarea de 8.000 lei, ceea ce face ca, ?n momentul salvării, factura nr. 2 să aibă o valoare totală de -12.000 Lei. Apoi compensaţi factura cu restul ne?ncasat din factura nr. 1 (+12.000 Lei), şi sunteţi "pe zero".

Ar mai fi şi varianta pe care nu o recomand: să nu stornaţi utilajul la acelaşi preţ (deci să nu folosiţi generare facturi ?n roşu), ci la un preţ mai mic... De exemplu, pe factura nr. 2, să puneţi utilajul cu cantitate -1 şi preţul de 12.000 Lei. Rezultă factura ?n valoare de -12.000 Lei, ce o compensaţi cu restul ne?ncasat din factura nr. 1.

A, ar mai fi o discuţie: c?t de lungă este acea "anumită perioadă"? dacă este a doua zi, sau ?n aceeaşi săptăm?nă, modificaţi factura iniţială, şi gata...

Dacă cumva am greşit (se mai ?nt?mplă), sau am fost neclar, sau dacă nu ştiţi cum se realizează unul dintre paşi ?n Mentor (pe unde să dă click, etc), scrieţi pe forum, şi vă răspunde cineva...

Succes.

uracort
23 June 2009, 22:09
Da, ati inteles bine. Numai ca voi incerca (impreuna cu contabila) sa fac anumite note contabile pentru compensarea sumei ramasa ca ''platita in avans''. Este prea complicat sa folosesc machetele pentru facturare - trebuie ca facturile respecive sa ajunga si la clientul ce mi-a returnat utilajele.
Multam' mult!

adi_ciobotaru
23 June 2009, 22:16
Numai ca voi incerca (impreuna cu contabila) sa fac anumite note contabile pentru compensarea sumei ramasa ca ''platita in avans''.


Nu ştiu ce doriţi să compensaţi, dar, orice ar fi, dacă faceţi note contabile, vă stricaţi baza de date (apar diferenţe ?ntre contabilitate şi gestiune)... compensările e recomandabil să le faceţi de la trezorerie, compensări... inclusiv compensările care sunt "direct pe cont".