PDA

View Full Version : Eroare lipsa cont casa



alexadi
24 February 2017, 13:56
Am patit urmatoarea situatie imi spune in ianuarie 2017 cand modific o chitanta ca imi lipsesc contul si imi dau un id de cont care incepe cu cifra 1..."ma uit si vad ca este exact contul de casa (5311)"ciudat este ca am planul de conturi modificat si stiu ca trebuie sa inceapa cu 2 de la ultima transcriere a planurilor de conturi.
Ce s-a intamplat de fapt: firma este deschisa incepand cu 01.07.2013, luna deschisa decembrie 2016 si ianuarie 2017 am rulat la ecran o fisa de la un furnizor (liste/parteneri/fisa analitica partener) cu urmataorele setari: ianaurie -Ianuarie (avand luna ianuarie 2017 setata ca luna de lucru) si ales contul 401, moment in care aleg ca luna decembrie 2013 si rulez acelasi raport pe Noiembrie -decembrie 2013. Lunile deschise in mentor deci luni in care se pot modifica documentele fiind doar luna decembrie 2016 si ianuarie 2017. verific si nu inchid raportul din 2013, il aleg pe cel din ianuarie -ianuarie 2017, aleg chitanta care ma interesa si ii dau modifica fac modificarea respectiva si cand apas pe salvare surpriza vine mesajul ca nu exista contul, ma uit in nota contabila nu exista contul 5311 aveam doar asa 401 in debit cont lipsa si 4426=4428 ca avea si tva neexigil curios era ca aveam cod de conturi care incepe cu 1 si nu cu 2. inchid toate rapoartele resetez de la Luna (alege luna cu care vei lucra) ianuarie 2017 dau acelasi raport de fisa si acelasi furnizor intru pe chitanta dau modifica mesaj de eroare ca nu exista contul si codul lui 5311 dau ok pe urma dau din nou salveaza aceeasi eroare salveaza totusi , ma uit pe nota contabila apare contul 5311 dau modifica nu mai zice nimic de cont.
Deci undeva in codul sursa al programuli exista un bug care genereaza aceasta eroare, am scris acest mesaj stiind ca am mai citit in ultima perioada pe forum ca tot apare acest tip de eroare, am zis ca e bine ca sa se stie si ce il poate produce si de ce nu sa fie gasita solutia de al elimna.

Solomon Silvia
24 February 2017, 14:59
Nu cred ca este un bug al programului, ci mai degraba un cont lispa sau modificat din configurarile dvs.

alexadi
24 February 2017, 15:43
Nu am nici un cont lipsa, exista planul complet si toate configurarile, lucru confirmat si de faptul ca, eram in liste, am schimbat luna din desfasuratorul de luni, dintr-o luna inchisa deci doar vizualizare (decembrie 2013) in ultima luna deschisa adica ianuarie 2017 am intrat in aceeasi lista, am dat modificare, am apasat pe salvare si a aparut contul, fara nici o alta modificare, deci eu zic ca programul are un bug si s-a incurcat intre planurile de conturi, in ianuarie 2017 cauta codul contului casa valabil in decembrie 2013.

Solomon Silvia
24 February 2017, 16:20
Luati legatura cu distribuitorul pentru confirmarea bug-ului, iar daca este adevarat si se poate reproduce eroarea va fi corectata. in caz contrar, se considera doar o problema a bazei de date.