PDA

View Full Version : Eroare validare D394 v 200.01



malina
19 February 2017, 16:34
Buna ziua,

La validarea declaratiei lunare 394 in versiunea 200.01 (versiunea Winmentor 831.26), primesc urmatoarele erori:

A: op1 (203)
partener: OMV PETROM MARKETING
atentionare regula: R232.3: valoarea absoluta din expresia (baza * cota / 100 - tva) (38) nu trebuie sa depaseasca 5 RON
A: op1 (205)
partener: BCR Leasing Ifn S.A.
atentionare regula: R232.3: valoarea absoluta din expresia (baza * cota / 100 - tva) (32) nu trebuie sa depaseasca 5 RON
A: op1 (212)
partener: BSR ESTATE SRL
atentionare regula: R232.3: valoarea absoluta din expresia (baza * cota / 100 - tva) (97) nu trebuie sa depaseasca 5 RON

Am verificat baza de impozitare si TVA-ul, sunt diferente de max 10bani si doar la OMV. La ceilalti 2 parteneri TVA-ul si baza sunt corecte.
Am verificat si in constante cotele de TVA si la fel, sunt corecte.

Ma puteti ajuta sa scap de aceste erori? Eventual, o "traducere" a erorilor { op1 = operatia1 ?, expresia (....) (38) = ??? } ?

Multumiri anticipate.
O duminica placuta :)

Irina
20 February 2017, 09:27
Dupa cum va spun si erorile aveti o diferenta mai mare de 5 lei intre ceea ce ar trebui sa fie ca tva si ce aveti pe factura. Verificati sa aveti aceeasi cota de tva pe factura (ma refer la articol), sa nu fie tva calculat de dvs si trecut manual si care sa nu bata cu cota articolului. Verificati constantele pentru cotele de tva.
Op1 (205) ar fi operatiunea 205 din lista. Pentru a fi mai usor utilizatorilor noi am introdus un buton care afiseaza lista cu operatiunile, pentru a putea identifica unde anume sunt erorile. Va atasez un print screen (cel incercuit cu rosu)337

malina
23 March 2017, 21:34
Buna seara dna Irina,

Multumiri de raspuns.

Nu a fost nicio problema cu cotele, am verificat tot, modificat si salvat cotele, in caz ca nu ar fi preluat schimbarea de constante.

Cumva, dupa modificare articol cu articol pe facturile de la furnizorii respectivi, problema a disparut fara sa am o explicatie.
Toate valorile erau corecte, nu introduse manual.

Culmea ca a aparut si luna asta la aproape aceeasi furnizori.
Am incercat sa imi aduc aminte ce am facut luna trecuta, sa vad daca va disparea, chiar daca nu are nicio logica. Diferenta e ca in loc sa ma duc pe articole, pur si simplu am deschis facturile cu modificare, am salvat FARA SA FI MODIFICAT NIMIC. Am dat refacere completa jurnal, iar la generare/validare xml, erorile au disparut. ;)

Nu reusesc sa imi dau seama ce legatura are salvarea inca odata a facturilor cu erorile de rotunjiri. Dar la cite tabele are de parcurs Winmentorul, e posibil ca ceva sa nu ii convina (bazele de date sunt foarte mari, fiind citeva sute de facturi intrari lunar).

Am postat rezolvarea gasita, in caz ca cineva se izbeste de aceeasi problema.

Oricum, la generarea declaratiei pe luna viitoare, o sa contactez suportul tehnic, poate gaseste si o explicatie tehnica.
O seara buna!

Solomon Silvia
24 March 2017, 09:37
Au fost cazuri cand mesajul a aparut si de la DUK integrator care nu era actualizat la zi.
O alta explicatie (asa cum a zis si Irina) sunt constantele TVA - dupa care trebuie sa rulati Verificare coerente date. (Service - Avarie).