PDA

View Full Version : plan de conturi



ally_f5
17 February 2017, 16:00
Buna ziua, cum si de unde pot instala planul de conturi pentru asociatii / fundatii. am o asociatie la care trebuie sa ii contabilizez activitatea si nu gasesc planul de conturi aferent. multumesc

Irina
17 February 2017, 16:58
Planul de conturi este cel care vine implicit in program. Nu avem plan de conturi separat pentru asociatii. Puteti lucra cu planul de conturi secundar, care poate fi configurat dupa cum doriti.

ally_f5
22 February 2017, 22:03
buna seara. am adaugat in planul de conturi secundar un cont (101-capital) dar cand operez in banca incasarea capitalului mi se deschide doar planul de conturi principal. cum fac sa vad si planul de conturi secundar? practic de el am nevoie. multumesc

Irina
23 February 2017, 09:19
Probabil nu ati setat constanta. O gasiti la constantele de functionare: Contabilizare in planul de conturi secundar, si trebuie sa ii dati valoarea Da.

ally_f5
23 February 2017, 22:08
am setat constanta asa cum ati spus dar tot nu se vede . imi apare tot planul principal cand vreau sa fac incasarea in banca. ce e de facut? multumesc

Irina
24 February 2017, 10:16
Proabil v-a ramas pasul cu asocierea. Dupa ce ati facut planul secundar, trebuie sa intrati pe planul principal si pe tab-ul Alte corespondente, treceti conturile din planul de conturi secundar.

ally_f5
24 February 2017, 22:20
1. am facut plan de conturi secundar
2. am bifat la constante DA pt contabilizare in plan secundar
3. pt cont 101 capital (ong) am intrat in plan principal pe 101.02 si la alte corespondente am trecut 101 din plan secundar.
4. intru pe tranzactii banca si cand fac incasare tot 101.02 imi apare. nu e corect. deja imi pierd rabdarea cu planul asta de conturi.

ce sa mai fac? multumesc