PDA

View Full Version : achizitii servicii extracomunitare



smigel
16 February 2017, 13:56
Buna ziua.

Achizitie servicii din SUA, Singapore... etc, genereaza eroare in 394.
Oras, tara, cui (cand exista ) sunt setate corect.

"E: op1 (71)
cuiP invalid
eroare regula: R218.3: daca tip_partener = 2 atunci cuiP (200706224) trebuie sa fie un CIF (CUI, CNP sau NIF) valid"

Cum e corect sa inregistrez facturile astfel incat sa nu mai am eroare in 394.
Mentionez ca am instalat ultima versiune, D200.


Multumesc

smigel
17 February 2017, 12:01
vreo sugestie?
nu aveti cazul?

multumesc!

Irina
17 February 2017, 12:06
Cu toate adresele facute catre Anaf, aceasta situatie nu s-a rezolvat. In continuare neplatitorii de tva din UE sau alte tari nu au Nif-uri care sa fie validate de catre duk integrator. Incercati sa il incadrati ca persoana fizica si sa treceti doar adresa.
Si daca doriti, puteti face adresa si dvs catre cei de la Anaf...

smigel
17 February 2017, 15:15
Multumesc.
Am crezut ca s-a reglementat dar nu am aflat eu.

andrea
22 March 2017, 20:45
Buna!

Am si eu achizitii de servicii extracomunitare, de la firme care au cod fiscal cu EU si de la firme fara acest cod (eu le-am trecut un cod generic US...). Facturile de la furnizorii care au cod cu EU nu sunt aduse in 394. De ce?

Multumes,
Andrea

alexu
31 March 2017, 16:34
Probabil fiindca ar trebui sa se duca in 390?

Solomon Silvia
01 April 2017, 11:47
Banuiesc ca va asteptati ca aceste tranzactii sa ajunga in sectiunea F - NON-UE. In aceasta sectiune sunt aduse tranzactiile care: au TVA pe factura _ taxare inversa, iar statul din care fac parte nu apartin UE + indicativ auto corespunde cu indicativ din codul fiscal.

andrea
04 April 2017, 17:16
Da, nu corespunde indicativul auto cu indicativul din codul fiscal. Trebuie sa ma gandesc ce solutie gasesc deoarece nu am at cod fiscal decat cel cu EU.

Aceste facturi nu se declara in 390, dar se declara in 394 in sectiunea F - NON-UE, cum sune dna Solomon.

Mulțumesc,
Andrea

Solomon Silvia
04 April 2017, 17:42
In cazul acesta vor ajunge in sectiunea F, doar daca respectati conditiile din postul #7
"...tranzactiile care: au TVA pe factura _ taxare inversa, iar statul din care fac parte nu apartin UE + indicativ auto corespunde cu indicativ din codul fiscal. "