PDA

View Full Version : Jurnale de vanzari si cumparari eronate versiunea 831.26



alexadi
24 January 2017, 09:04
Am o firma care a fost neplatitor de tva, devenind platitor de tva cu 01.11.2016 (a depasit plafonul in semptembrie 2016, depus actele in octombrie si conform legii cu 1 noiembrie este platitor de tva). Firma este tva trimestial si nu este tva la incasare.
Am urmatoarele setari la constante in fiecare luna octombrie: 329 noiembrie:330 si decembrie: 331
In luna noiembrie daca ma uit in jurnalul de vanzari este corect afisat 332 insa in luna decembrie jurnalul nu este corect imi aduce sumele la tva cum este corect insa imi populeaza si coloana 19 adica scutite fara drept de deducere cu baza de tva adica exact valoare venitului lucru care nu este corect 333
Am intrat in octombrie, noiembrie si decembrie si am rulat pe fiecare luna in parte: verificare structuri, reindexari, refacere solduri stocuri, verificare coerenta date.
Ce anume pot face ca sa imi arate corect jurnalul, ce setari trebuiesc facute in aceasta situatie, ca e ilogic ca sa imi arate aceeasi suma in doua coloane (baza de tva si scutite )

alexadi
24 January 2017, 09:09
Cum limitarea este la maxim 5 imagini de post continui aici cu jurnalele de cumparari la care inca nu stie sa tina cont de cota de tva de la observatii din factura: 334 imi aduce la regularizari cota de 20%

Am alta firma la care la ora asta nu am inca acces la baza de date astept sa apara colegii de acolo sa pot face un remote la care am stornari de produse cu 24% si care mi le trece doar la regularizari nu mi le trece cum e corect in noile cote aferente celor doua constante old si old2. (Aici e vb de stornare de produse la care eu am doar un depozit valoric doarece stocul si-l tine clientul in programul lui de facturare, deci articolul este unul de tip valoricm gestiunea e tot valorica si doar la pret de intrare).

alexadi
20 February 2017, 14:39
Cum fac ca sa setez in jurnal de cumparari urmatoarea situatie : o stornare de la firma de leasing prin care imi regularizeaza tva aferent facturii emise in decembrie si care este stornata in ianuarie. Problema este ca stornez factura in ianuarie factura cu tva 20% imi apare la regularizare suma cea ce este corect dar nicaieri in jurnal nu imi apare suma nedeductibila din acest tva. Cum fac ca sa apara in jurnal si aceasta suma adica cei 50% nedeductibili ai acestei facturi, pt ca in momentul de fata jurnalul de cumparari nu pica cu decontul?

Solomon Silvia
20 February 2017, 16:24
Daca TVA-ul este nedeductibil de ce nu setati pe factura de storno in coloana de ND=1/2?

alexadi
20 February 2017, 16:35
In factura este setat, apare corect. Eu vorbeam de JURNALUL de CUMPARARI ca nu apare in nici o coloana aceasta suma: Coloane TVA NEDEDUCTIBIL SUNT CU 19, 9 si 5% nu am nicaieri o coloana cu procentele de regularizari, chiar am specificat :"dar nicaieri in jurnal nu imi apare suma nedeductibila din acest tva. Cum fac ca sa apara in jurnal si aceasta suma adica cei 50% nedeductibili ai acestei facturi, pt ca in momentul de fata jurnalul de cumparari nu pica cu decontul?"

Solomon Silvia
20 February 2017, 17:03
Observ ca este o problema de versiune in curs de rezolvare. Urmariti site-ul legat de rezolvarea acesteia.

alexadi
24 February 2017, 10:28
1. Mai am o problema la tva in jurnalul de cumparari si anume nu aduce corect urmatoarea situatie: factura are 2 pozitii 1. stornare cu 20% si refacturare cu 19%, ambele sunt nedeductibile in jurnalul de cumparari nu aduce decat valoarea de 19%. Atasez pozele ca sa se inteleaga aceasta situate care nu este corect tratata: 339 340
Intrebarea e simpla cum fac sa imi arate corect in jurnal ca sa pot face si eu corect un decont?
2. Am un aviz din decembrie care in ianuarie are tva nedeductibila cum o setez si eu ca nu coloana de tva nedeductibil? Ce setari trebuie sa fac ca sa imi apara si mie acesta coloana, ca vad ca in ultima perioada am inceput sa am si aceasta problema, si nu stiu cum sa o rezolv.

Solomon Silvia
24 February 2017, 14:56
Este exact aceeiasi situatie ca si cea de mai sus, problema esre oe aceiasi filiera.

alexadi
24 February 2017, 16:04
Intrebarea e simpla cand se rezolva ca persista cu tva nedeductibil din regularizari de peste un an!!!!!!! (ianuarie 2016) cred ca am scris si anul trecut in ianuarie ca nu avem o rubrica, in aprilie 2014 am trimis ca lipsesc coloanele de tva nedeductibil si baza chiar si la suport rezultatul este ca 9 luni mai tarziu problema persista. Acuma sa-mi fie cu iertare faceam si un copil in perioada asta de 9 luni acum ii dadeam lapte si ii schimbam scutecele insa la winmentor nu e posibil sa apara un lucru NECESAR, NORMAL SI FUNCTIONAL.
Se pare ca degeaba anticipam problemele ca la winmentor nu este NIMENI INTERESAT DE PAREAREA PERTINENTA A UTILIZATORILOR:

Redau cu citat cea ce am trimis la suport in 28.04.2016
"La jurnalul de cumparari tva la incasare este nevoie de a se aduce in coloanele selectabile si coloana de tva nedeductibil aferenta regularizarilor deoarece exista si acest tip de tva si este foarte greu sa stai sa cauti mai ales in jurnale de tva cu foarte multe operatiuni acele operatiuni cu tva regularizare nedeductibil (acum 24% incepand cu 01.01.2017 va fi regularizare si cu 24% si cu 19%). "
si in 29.04.2016 la 9.50 AM mi se raspunde:
" In jurnalele de tva, exista deja in coloane neafisate coloanele de regulatizare. Se numesc Tva regul baza si Tva regul valoare. In ceea ce priveste cele doua cote de tva pentru regularizare, cand va fi cazul va fi facuta dezvoltarea in timp util. "
Asta o numesc eu o GRAVA PROBLEMA DE COMUNICARE SI DE PROGRAMARE.

PS: Eu ce sa iau in considerare de bun Junalul de cumparari, Sau balanta/ fisa de cont la 4426, ca in momentul de fata decontul generat automat este ceva asa de jucarie daca ai sume din regularizarea nedeductibile. Si vorbim de situatii cu sute sau mii de inregistrari in fisa pe care trebuie sa le identifica manul. NU suna prea placut sa faci asta de 1 an de zile si sa nu ai un termen de rezolvare.