PDA

View Full Version : mentor inactiv



alexadi
19 January 2017, 16:50
Folosesc ultima versiune de winemntor 831.26 si m-am trezit ca unul din utilizatori imi spune ca are toate meniurile gri si nu poate sa faca nimic in mentor, fiind pe TS ii preiau conexiunea si observ ca asa este. De fapt utilizatorul a pronit logarea a ales firma dar avand 2 luni deschise decembrie 2016 si ianuarie 2017 ii apare la logarea si fereastara sa aleaga luna, in momentul logarii nu a mai apucat sa aleaga luna, nu inteleg de ce dar asta e alta problema, si dupa un timp fereastra aceea cu cele 2 luni a disparut si toate meniurile au devenit gri adica inactive. Este o posibilitate sa nu se mai intamplea acest lucru, in afara de aceea de alegere a lunii imediat ce apare fereastra (lucru care i l-am recomandat si eu) ca sa nu mai se ajunga in situatia de a disparea si a nu mai putea alege luna din fereastra respectiva.
Eu avand drept si de administrare pe pc am putut sa deschid si end task-ul si astfel am facut sa imi arate si fereasta de alegere luna si sa pot intra si in luna, utilizatori nu au posibilitatea de a folosi end task, la ei se deschide aplicatia direct cu fereastra de remote. Multumesc pentru ajutor.

DragosE_WT
20 January 2017, 09:36
De fapt, nu s-a inchis fereastra respectiva, ci a intrat sub fereastra principala, a programului in sine, ca urmare a unei actiuni din Windows (vreo notificare in Tray sau altceva); incercati sa schimbati cu Alt+Tab sau Minimize si Restore (diverse metode de schimbare a focusului), poate apare.

alexadi
23 January 2017, 17:54
Multumesc pt raspuns. Am inteles ce sa intampla, initial am crezut ca e ceva de la mentor si de aceea am intrebat. Am inteles insa ce se intampla. Daca se va mai intampala o sa o rezolv ca si acuma, preluare conexiune si cu task manager imi reafiseaza fereastra de alegere luni si de aici totul e usor.