PDA

View Full Version : Realizari pe gestiune



alexadi
19 January 2017, 10:43
Am si eu o intrebare am constanta de Evidenta profit pe gestiuni setata pe Da si am intr-o gestiune facturi emise catre clienti in valuta, dar si primite de la furnizori in valuta dar in coloanele din Mentor/liste/Contabile/Realizari pe gestiune/Realizari pe gestiune Chelt.valuta si Venit valuta nu sunt aduse sumele, nu ar trebui ca acestea sa fie compeltate cu acest facturi in valuta? Sau mai trebuie setat si altceva in afara de aceea constanta pentru a completa si aceste coloane?

DragosE_WT
19 January 2017, 14:37
Coloanele acelea (precum si cele omoloage de prin fisa de cont si balanta) au legatura cu setarea constantei Balanta in valuta (+Banca pentru balanta in valuta + Moneda pentru balanta in valuta). Practic, odata activata, toate sumele contabile (evident, in lei), vor trece prin re-conversie in valuta folosindu-se de cursul istoric al monedei setate in constante respectiva, la cursul din banca setata.

Ca urmare, este posibil ca suma in valuta rezultata in aceste rapoarte sa fie diferita de suma originala, de la care se pleaca, daca cursurile difera.