PDA

View Full Version : sectiunea I detalii TVA 394



alexadi
21 December 2016, 10:12
Am si eu o problema nu imi aduce in declaratia sumele corecte la vanzari in sectiunea I la Detalii tva unde ar trebui sa am aceeasi valoare cu jurnalul de vanzari. Problema e ca nu imi aduce sumele cu 9%, nu imi aduce nici sumele cu 5%. folosesc ultima versiune de mentor si la fel si declaratii. (am mai multe firme si am aceeasi problema, nu aduce corect sumele, cele cu 5% nici in jurnal nu le vad la una din firme,)

ps: optimizare discount si coerenta date am data si nici un rezultat. Am doua facturi la care stiu ca tva este 5% ma uit la ele in fiecare factura la produsul respectiv cota automata de tva selectata este de 5% in jurnal nu le duce corect, implicit 394 (factura are si produse cu 20 si cu 5)

alexadi
21 December 2016, 10:44
Am rezolvat misterul cu tva de 5%, era o incurcatura la plata. Problema este ca nu stiu de ce nu este egalitate intre ce apare la sectiunea I detalii tva pentru sumele colectate si jurnalul de vanzari, jurnalul de vanzari imi este mai mare cu 23 lei. Stiu ca aici ar tr sa fie egale. O idee ce as putea verifica?