PDA

View Full Version : un bon fiscal 2 facturi



alexadi
20 December 2016, 15:10
Am si eu o problema mai ciudata, am primit actele de la un colaborator si a emis un bon fiscal cate un client pe care incaseaza doua facturi. Una din facturi este un rest partial dintr-o factura din lunile trecute (iulie) si cealalta factura care este partial achitata este din luna noiembrie. Cum fac sa prind si eu aceasta situatie in winmentor.
Incasare 600 lei din care 436 lei factura din iulie 2016 (valoare factura 2436 lei) si 164lei factura din luna noiembrie (valoare factura 339.6)

DragosE_WT
20 December 2016, 16:47
In Monetar, "Bonuri CM prin care s-au achitat facturi partiale": 1 cu 600 lei din care TVA 100 daca e 20%, daca nu, sparta suma pe cotele aferente de TVA.

georgiana
20 December 2016, 16:52
Bonul fiscal cuprinde un articol generic de incasare a valorii de pe cele 2 facturi sau cuprinde bunurile? Si in plus - bonul este cu TVA?
Se poate folosi o casa generica cu 581 cont reprezentativ, prin care se merge si se inregistreaza bonul si se achita cele 2 facturi pe partener, apoi pe monetar se trece un articol generic cu tip ctb valoric pe 581 (se vor trece in constantele de la casa de marcat tipul contabil pt incasarea prin trezorerie si casa generica - este de facpt solutia pt incasari ulterioare prin CM).
Discutia este legata de TVA - daca bonul a fost emis fara TVA, atunci e simplu: articolul generic va avea valoarea totala fara TVA si se inchide 581.
- daca bonul e cu tva, atunci si articolul pe monetar ar trebui sa aiba TVA si trebuie declarat in 394 ca numar de bonuri si valoare. Insa, in acest caz se dubleaza TVA-ul avandu-l odata pe facturi si acum iarasi pe monetare....cred ca aici se poate gasi o solutie de stornare a tva-ul prin note ctb legate de jurnal.
In mod normal ar trebui sa se emita intai bonurile si pe urma factura doar la cerere, iar daca s-a emis factura, incasarea ulterioara ar fi bine sa se faca cu ordin de plata, nu cu numerar, pentru a se evita situatia aceasta.

georgiana
20 December 2016, 17:00
Pt Dragos: In ghidul pt 394 de pe Anaf la pag. 37 scrie asa: "In situația în care bonul fiscal și factura se emit în perioade fiscale diferite, acestea se vor declara fiecare la momentul emiterii", asadar se complica treaba pt ca trebuie declarat si bonul si factura daca ambele sunt cu tva, fiecare in luna in care a fost emis.

alexadi
20 December 2016, 17:06
Conform docuemntatie eu lucram cu varainta ca sa fac un BF fiscal in emulare tastatura in care incasarea se face in 581=411 si incasarea in casa preluare din emulare cu 531=581. Acuma nu pot edita casuta "Bonuri CM prin care s-au achitat facturi partiale" ca este inactiva, cum pot face asta?

PS: eu recomand la toti clientii mei, incasarea pe un bon o singura factura. Raportul e clasic si corect 1 la 1 chiar daca am o factura cu 5 bonuri fiscale e tot raport 1 la 1 ca e partial din aceasta factura. Complicat e ca am 1 bon si 2 facturi (dar daca as avea bani de cate ori repet lucruri de genu asta in viata cred ca as fi numarul 1 in top forbs pt 10 vieti de acum incolo)

PS 2: cred ca nu o sa fie doar la mine aceasta problema si banuiesc ca pt rezolvarea ei completa cel putin la cei care folosesc mentor ar fi bine ca sa nu poti alege sa ai 2 facturi pe un bon fiscal. (ma refer aici la cei care lucreaza fix cu winmentor la emiterea bonurilor) stiu ca se poate doar o factura la un bon limitarea aparuta in versiunea 828.12, acuma pt cazul de mai sus care apare si in documentatie ar fi buna si o limitare de cazul o singura factura se poate incasa pe un bon fiscal, ca altfel sus in dreapta machetei nu mai poate aparea si factura asociata

georgiana
20 December 2016, 17:19
Eu va povesteam respectiva problema pentru situatia in care ati lucra fara casa de marcat.
Daca aveti casa de marcat legata de mantor - e simplu - se foloseste intocmai solutia din Help de la Casa de marcat - obligatia facturii se stinge partial ulterior emiterii acesteia prin casa de marcat. Bonul se emite din casa de marcat generica de pe campul de Casa de marcat si va cuprinde art generic cu tva zero stabilit in constante. Pe monetar se preia bonul si nu se mai completeaza nimic la tab-ul de Bonuri de jos deoarece acestea nu au tva si vor fi excluse din start in decl 394, iar facturile nu sunt de luna aceasta.
Respectivul tab este activ numai pentru monetarele pe care se pune de mana bifa de Provine de la casa de marcat, pe monetarele ce cuprind bonuri preluate din emulare nu este activ.