PDA

View Full Version : Eroare comenzi la furnizori



Aldo
20 December 2016, 14:26
317
Imaginea de mai sus exemplifica blocarea Mentor-ului la comenzi la furnizori. Problema este ca apare aceasta blocare doar la comenzile la furnizori (si, nu de fiecare data), si doar la un satelit, la lucrul pe server prin RDP. La fel lucrez si eu, dar la mine nu se intampla asta. S-a uitat si cel de la firma care imi asigura service-ul si nu i-a putut da de cap. Se blocheaza, cand si cum, si nu se poate iesi decat oprind Mentor-ul prin task manager. Bineinteles ca dupa acesata oprire fortata, nu poate reintra in Mentor decat daca ies toti utilizatorii, ceea ce mareste incovenientul. Are cineva vreo idee?

DragosE_WT
20 December 2016, 16:39
Din imaginea respectiva eu nu ma prind ce ar putea fi :) Daca este ocazional, pe langa clasica solutie de a baga mentor.exe in excluderile eventualilor antivirusi ar mai fi verificarea setarii din BdeAdmin, Configuration, System, Init, SharedMemLocation; daca este completat ceva, in anumite conditii da eroare. Eu prefer sa merg fara acea setare completata, lasand BDE-ul sa isi manage-uiasca alocarea memoriei singur.