PDA

View Full Version : Facturi stornate in D394



Gabi68
20 December 2016, 12:26
Buna ziua.
Stie cineva ce ar trebui sa fac sa-mi apara facturile emise stornate in D394? Nu am posibilitatea de a le introduce manual.
Si inca o intrebare postata si in alt loc: care este plaja de facturi neutilizate in D394 pe noe.2016? In program imi apare plaja incepand doar cu prima factura din noe.2016 si nu cred ca e corect.
Multumesc.

Irina
20 December 2016, 14:24
Facturile stornate se aduc automat in declaratie. Poate aveti o versiune care a avut probleme, gasiti pe site versiunea 195.03.

Cat despre plaja, iata ce spune ghidul: Excepție: pentru anul 2016, contribuabilii vor declara la pct.2.1 numai plaja de
facturi rămasă neutilizată din plaja de facturi alocată la începutul anului prin decizie internă.

alexadi
20 December 2016, 14:52
Despre plaja eu zic ca e corect cum spune colegul Gabi68 pentru ca anul fiscal 2016 are ca perioada doar perioada octombrie - decembrie 2016 iar aici spune clar si ghidul: Numai plaja ramasa neutilizata pentru anul acesta.
In octombrie este corect ca sa inceapa cu prima factura din fiecare serie emisa in luna octombrie insa in noimebrie si decembrie in acelasi ghid spune singur ce se raporteaza:

"Exemplul nr. 1
Persoana impozabilă A a alocat la începutul anului o plajă de facturi de la seria A nr.1 până la seria A nr.100, ce va fi înscrisă la pct. 2.1. În prima perioadă de raportare a emis facturi de la seria A nr.1 la seria A nr. 25, pe care le va înscrie la pct.2.2.
În următoarele perioade de raportare se va înscrie la pct.2.1, plaja de facturi alocate de la seria A nr.1 până la seria A nr.100, până la utilizarea completă a acesteia.
Excepție: pentru anul 2016, contribuabilii vor declara la pct.2.1 numai plaja de facturi rămasă neutilizată din plaja de facturi alocată la începutul anului prin decizie internă"

De aceea colegul are dreptate si eu tot la fel le intocmesc modific manual serie si am mai intrebat si alti colegi si toti au aceeasi parere: pentru anul 2016 nr 1 de la inceput de anu este sa zicem 3595 iar in noiembrie si decembrie primul numar este tot 3595, a se vedea acelasi ghid un rand mai sus.