PDA

View Full Version : Actualizare nomenclator localitati



smigel
06 December 2016, 13:27
In unele firme optiunea "service\intretinere\actualizare localitati" nu functioneaza. "Nu exista actualizari" este mesajul pe care in obtin, desi nu am nomenclatorul actualizat.
Ceva imi scapa. Am rulat verificare structuri, verificare coerenta date si alte cateva optiuni, dar nu am gasit rezolvarea.
Ma puteti ajuta?
Multumesc.

Solomon Silvia
06 December 2016, 13:35
Rularea se face de pe o statie unde este instalat WinMENTOR-ul sau direct de pe server? Preluarea localitatilor se face din NEW (acest fisier se actualizeaza doar pe calculatorul unde este baza de date).

smigel
06 December 2016, 15:03
am incercat si de pe server. puteti sa-mi spuneti daca am de unde sa descarc fisierele?

Solomon Silvia
06 December 2016, 16:19
in general cand faceti upgrade-ul rulati verificarea de structuri? sau o faceti ulterior manual?

smigel
06 December 2016, 16:29
ulterior, manual.

Solomon Silvia
06 December 2016, 16:39
E posibil ca din aceasta cauza sa nu vi se fi actualizat folderul NEW. Ar trebuie dezarhivat din KIT dbnew si sa il inlocuiti pe cel existent la nivel de WinMENT. Daca nu reusiti luati legatura cu distribuitorul sau producatorul.

andrea
09 December 2016, 09:49
Salut!

Am și eu aceeași problemă cu actualizarea localitatilor. Mentorul este local, nu în retea, am încercat atit verificarea de structuri, constante si liste la upgrade, cat și ulterior. Nu am inteles unde trebuie copiat fisierul dbnew, eu la nivel de WinMENT nu am nici un astfel de fisier.

Mulțumesc,
Andrea

Solomon Silvia
09 December 2016, 10:20
Luati legatura cu persoana care va ofera service pentru a va ajuta.