PDA

View Full Version : D394 privind persoanele straine - invalidata de Dukintegrator al ANAF... Cum rezolva?



cristibelean
05 December 2016, 21:45
Cum se precizeaza si pe site-ul winmentor.ro (http://portal.winmentor.ro/winmentor/shownews.php?sid=234):
* declaratia 394 este construita astfel incat "Operatiunile cu persoane juridice straine din state membre UE sau non - UE, pentru care nu exista date de identificare si nu se declara la cartusele E-F, se inscriu in cartușul D."
* In ciuda acestor precizari, Declaratia 394 generata din WinMENTOR, privind persoanele straine, este invalidata de catre softul ANAF – Duk Integrator.

Avem facturate servicii de cazare catre clienti din toata lumea, unii au cod de TVA, verificat OK si pe VIES (daca sunt din UE), ceilalti au dat niste date de identificare pe care nu le putem verifica - firme dinafara UE, din Africa sau America de Sud.

Bineinteles ca la toate aceste facturi cu cod fiscal "dubios" avem multe erori ...

Cum se rezolva aceasta situatie? A mai avut cineva situatii asemanatoare, cu servicii hoteliere?

Daca nu gasesc o solutie pana la 23:45, o depun cu "zero", apoi 'om mai vedea ....

cristibelean
06 December 2016, 00:58
Nu am depus pe "zero" declaratia dar am gasit ceva raspunsuri:
* Am observat ca, la doua - trei coduri fiscale, cine a operat facturile a inscris aici prescurtarea tarii in loc sa inscrie cifre (asta in asteptarea de la receptioneri a mai multor date de contact ale clientilor; bineinteles ca asa au ramas ...) - aceste facturi am vazut ca le duce bine in D394.
* Am observat ca la altele din UE nu era inscrise primele litere in codul fiscal, de ex. IT - Italia, etc). Dupa ce le-am modificat la nivel de factura (adica fiecare factura in parte) nu le-am mai gasit la erori.
* Unde nu am avut mai multe date am procedat ca in primul caz, am trecut la cod fiscal doua-trei litere din numele tarii clientului: US - pt SUA, TR - Turcia , CHN - China - asa cum am crezut eu de cuviinta; mai nou WM nu ne mai lasa sa nu trecem un cod fiscal la facturile de iesire ...

Asa am scapat de erori ...
Declaratia am depus-o la ora 23:59 ... :o raspunsul .tot cam pe acolo.. :cool:

Solomon Silvia
06 December 2016, 10:57
Pentru neplatitorii de TVA (sectiunea D) ANAF-ul a omis ca in cadrul sectiunii se declara atat persoanele din Romania, cat si din afara acesteia (UE si NON-UE) astfel incat validarile au fost facute pentru CNP, CUI sau NIF. Astfel, pentru a putea declara persoanele neplatitoare de TVA din afara tarii este necesar sa le bifati Persoana fizica=DA in nomenclatorul de parteneri, sa stergeti CUI/CNP si sa ii completati adresa. Indicativul auto trebuie sa se afle in codul fiscal al partenerului doar daca este platitor de TVA, altfel incadrarea tranzactiei nu se va realiza in sectiunea corecta.

cristibelean
06 December 2016, 11:06
Sa le bifez ca PF si daca sunt firme? Nici nu prea avem persoane fizice, mai multe sunt firme straine....

Solomon Silvia
06 December 2016, 13:34
Pana la remedierea validarilor de la ANAF singura solutie este sa le bifati ca fiind persoane fizice pentru a putea sa treceti de validarile DUK-ului.