PDA

View Full Version : curs valutar



micudaniel
27 May 2009, 11:24
Cum as putea sa fac sa imi preia direct cursul valutar?

bilion
28 May 2009, 01:01
Cum as putea sa fac sa imi preia direct cursul valutar?

Unde? De unde?
Fiti mai explicit.

micudaniel
28 May 2009, 10:10
Scuze...ma refeream la facturi. Dar m-am descalcit singurel. Era vorba de setarea unor constante
1. preturi in valuta la vanzare
2. balanta in valuta = da
3. banca pt balanta in valuta
4. moneda pt balanta in valuta
5. iesiri in valuta: banca pt preluare curs
6. intrari in valuta: banca pt preluare curs

cesca
15 June 2010, 09:52
Imi spuneti va rog la o achizitie intracomunitara,cum as putea face ca cursul valutar al receptiei sa fie diferit de cursul din data facturii,eu introduc doar un curs,la DVI-curs vama,insa la declaratia intrastat se cere cursul din data receptiei,iar la declaratia 390 cursul din data facturii.

georgiana
15 June 2010, 16:26
sa inteleg ca receptia ati avut-o in alta zi decat ziua facturarii. Receptia nu a fost insotita de un aviz? atunci s-ar putea face delimitarea intre cele 2 si evidentierea lor la cursuri diferite

cesca
16 June 2010, 09:45
Da,in zile diferite a fost receptia si factura.Dar daca receptionez marfa la cursul din data receptiei,la cursul acesta imi va aparea si in jurnal,ceea ce nu e corect pentru declaratia 390,la finante mi-au spus ca pentru declaratia 390 se foloseste cursul din data facturii.Nu stiu cum as putea rezolva problema.

cesca
16 June 2010, 09:47
Factura este emisa in data de 01.06.2010(de exemplu),dar pana ajunge marfa in Romania,mai trec cateva zile si atunci receptia e in 3 iunie.

georgiana
16 June 2010, 11:41
Pana la urma am descoperit ca exista aceasta posibilitate in cu vers 590.3, insa pe intrari-facturi - in euro, nu facturi din import. Pe pagina de receptie este o casuta de curs NIR si mai trebuie un cont pe care sa se repartizeze diferenta.

cesca
16 June 2010, 11:54
Merci,am gasit si eu acuma,mi-au zis cei de la Winmentor.

adi_ciobotaru
20 June 2010, 00:05
Pana la urma am descoperit ca exista aceasta posibilitate in cu vers 590.3, insa pe intrari-facturi - in euro, nu facturi din import. Pe pagina de receptie este o casuta de curs NIR si mai trebuie un cont pe care sa se repartizeze diferenta.

Personal, nu mi se pare deloc ok aceasta solutie... pentru ca se foloseste de suma pentru suplimentarea pretului de achizitie. Ori, aceasta o foloseam pentru a introduce in pretul de achizitie al articolelor o cota-parte din cheltuiala (fara tva) de transport, cheltuieli de transpordare, manipulare etc... iar astea le puneam pe 473.X. Ori, acum, daca diferenta dintre cele doua cursuri o punem tot pe acelasi cont 473.X, nu mai avem posibilitatea de control, caci, pana acum controlul constituia in existenta unui sold la acest cont, care insemna ca nu s-a inregistrat factura de transport, sau ca cineva a completat gresit valoarea undeva...