PDA

View Full Version : D394 preluare la sectiunea F a unei facturi emise catre un partener non UE , cu TVA



iuliana constantin
28 November 2016, 20:37
Nu stiu cum sa configurez un partener non UE pentru care am emis factura cu TVa .
Cum sa procedez sa se preia la sectiunea F partenerul , baza si TVA ?

Irina
29 November 2016, 12:52
Nu stiu cum sa configurez un partener non UE pentru care am emis factura cu TVa .
Cum sa procedez sa se preia la sectiunea F partenerul , baza si TVA ?

Intrare, iesire? Modurile de tratare sunt diferite...

iuliana constantin
05 December 2016, 15:03
Revin cu detalii privind subiectul de mai sus .Avem o factura de iesire , (venituri ) catre un client din Hong Kong, cu TVA.
are baza de TVA de ex. 10000 si TVa de 2000 lei. Este o factura de prestari de servicii emisa de firma romana catre o firma din China cu locul impozitarii in Ro.
Conform ghidului ANAF , trebuia preluata fie in sectiunea D, ca persoana juridica straina , fie in sectiunea F - unde se declara serviciile bunurile si serviciile cu locul impozitarii in RO. ( conf art.275 si 278 din CF).
In orice caz trebuie rezolvata preluarea in declaratie, intrucat, in acest moment, total baza de impozitare si TVa din d394- pe care am depus-o cu aceasta eroare- nu este egala cu TVA colectat din d 300 .
adica nu am declarat toate operatiunile impozabile in RO.

Irina
05 December 2016, 15:09
In functie de codul fiscal al partenerului, factura daca are tva cum spuneti dvs, se va duce in declaratie. Daca e cod fiscal fara vat se duce in sectiunea D daca e cu vat se duce in sectiunea F. NU avem probleme in acest moment pe declaratie din acest punct de vedere. Luati legatura cu distribuitorul pentru a vedea exact pe baza de date unde este problema de nu o duce in declaratie.

iuliana constantin
05 December 2016, 15:27
ok , multumesc ,
iau legatura cu distribuitorul !