PDA

View Full Version : eraore 394 vaznari tva 19% in loc de 20%



alexadi
28 November 2016, 18:04
Am si eu urmatoarea problema, ramasa de la vechile versiuni (cand tva era recalculat automat de soft). Datele au fost prinse in sistem prin import din alte aplicatii, cu versiunea 831.03 imi arata si atunci la achitare pe coloana de regularizari pozitia 6 care este o reducere de 62 bani, am instalat ultima versiune astazi, am intrat in factura am ales in loc de 19 cum aparea 20 cum este corect si am dat refacere solduri stocuri, am dat refacere completa jurnal, am pus platile in 419 si am data refacere solduri stocuri, am dat si verificare corenta date tota asa apare: 304
Imi aduce in declaratia 394 sumele in tva 19% la vanzari cea ce este incorect, nu mai am ideei ce as putea incerca.

alexadi
29 November 2016, 09:56
Sa inteleg ca solutia o sa fie cum a fost si la inceputul anului cu cele de 20 vazute ca 24 in primele versiuni si pt care singura solutie viabila a fost stergerea si inregistrarea facturii din nou? O alta solutie nu avem? Ca o sa fie o nebunie cu stocul daca fac modificarile.

Solomon Silvia
29 November 2016, 10:23
Trimiteti baza de date din nou pe adresa mentor@winmentor.ro sa vedem despre ce este vorba si cum sunt efectuate inregistrarile in baza de date.

alexadi
29 November 2016, 10:26
Baza este deja la dumneavoastra, e trimisa de cand cu tva la avizele de la furnizori, acum am repus in constante contanta de 19%, care era nesetata ca sa pot face decontul fara erori, ca aveam valoare mica si imi incurca tva 19 cu 20

alexadi
29 November 2016, 11:29
Acelasi lucru face si la jurnalul de cumparari, am avut sume mici in 2 baza diferite si in amundoua am trecut 20% si ni le arata tot in 19%. Eu zic ca e o eroare la programare nu tine cont nici la vanzari nici la cumparari de setarea cotei in observatii.