PDA

View Full Version : Casare mijloc fix



uracort
26 May 2009, 19:32
In luna curenta casez un mijloc fiz amortizat 100%. Problema este ca nota contabila se genereaza corect dar respectivul mijlocul fix ramane ca nerezolvat si nu reusesc sa remediez aceasta problema folosind optiunea <rezolvare mijloace fixe>.
Ce trebuie facut ?
Multumesc mult pentru ajutor!

adi_ciobotaru
26 May 2009, 23:54
Ceea ce trebuie ?nţeles este că modulul imobilizări funcţionează ?n str?nsă legătură cu stocurile... spre exemplu, c?nd vă apare o maşină la rezolvare mijloace fixe din stoc? Atunci c?nd ea ajunge să existe ?n stoc, adică fie este recepţionată pe o factură, aviz, import, mărire de stoc, etc... apoi vă apare la rezolvare, şi dvs faceţi "rezolvarea", atribuind număr de inventar, durată, metodă, responsabil etc...

(ca o paranteză, imobilizarea apare la rezolvare mijl fixe din stoc deoarece este recepţionată, deci ajunge să existe ?n stoc, ?ntr-un tip contabil care are ca şi cont reprezentativ, un cont ce este trecut la constanta "sintetic mijloace fixe")...

Similar, ?n cazul casării unei imobilizări, ?nainte de a umbla la rezolvare imobilizări, trebuie de fapt să faceţi casarea, adică sa faceţi să vă dispară "mijlocul fix" din stoc...

Acest lucru se face simplu, prin intermediul unei diminuări de stoc: puneţi data, articolul, iar la livrare va trebui să "preluaţi manual din stoc", adică să daţi dublu click ?n dreptul coloanei ok, şi să folosiţi fereastra de identificare stoc, in care să completaţi coloana "livrat".... observaţi că nu funcţionează preluarea automată din stoc, deoarece imobilizările se află stocate ?ntr-un tip contabil care are metoda de gestiune IDS, identificare specifică (logic, dacă am 3 case şi v?nd una, nu trebuie să mi-o preia automat din stoc pe cea mai veche, ci trebuie să mă oblige să aleg eu care dintre ele am v?ndut-o)...

Observaţi că după ce salvaţi diminuarea de stoc (aceasta este de fapt casarea), sunteţi atenţionat despre faptul că trebuie să umblaţi la rezolvare mijloace fixe din stoc ?nainte de ?nchiderea lunii curente. Acolo ?i spuneţi la "stare" faptul că a fost "casat ?n luna curentă"...
Procesul verbal de diminuare de stoc se poate tipări cu titlul de "decizie de casare", şi observaţi că nu are efect contabil (click pe bec), deoarece imobilizările sunt stocate ?ntr-un tip contabil care are bifa "descărcare din gestiune la ieşirea din firmă" setată pe nu. Este normal...

Şi dacă ?mi permiteţi ?ncă o paranteză :) : dacă aveţi de casat mai multe imobilizări şi doriţi emiterea unei singure decizii de casare, comună pentru toate (pentru a nu obosi administratorul cu semnatul prea multor foi), atunci faceţi diminuările (nu tipăriţi nimic), rezolvaţi imobilizările, iar la final creaţi-vă o nouă versiune a listei: mentor, mişcări, fişă mijloc fix, numiţi-o "decizie casare" şi scrieţi ?n antetul şi finalul ei c?teva cuvinte edificatoare:), şi o puteţi genera şi tipări oric?nd doriţi... ca fapt divers, tot aici vă puteţi face o altă listă, ?n care să scrieţi nişte text edificator astfel ?nc?t la tipărire să rezulte un proces verbal de punere ?n funcţiune, şi să folosiţi această listă c?nd cumpăraţi o imobilizare... observaţi ce multe posibilităţi vă oferă Mentor-ul... :)

Deci, răspunsul scurt: ?n momentul de faţă, tot ce trebuie dvs să faceţi este o diminuare de stoc pt respectivul mijloc fix... ?n luna ?n care l-aţi casat.

Succes, şi, dacă mai sunt neclarităţi, scrieţi pe forum... scuze că v-am răspuns aşa lung... am ?nceput să scriu, ştiind că azi a fost deja 26, şi am presupus că respectiva casare aţi făcut-o ?n Aprilie :)

uracort
27 May 2009, 22:57
Mii de multumiri pentru ajutorul acordat.
Stima multa!

conta1
03 May 2023, 19:48
Buna ziua,

Rugam pe cineva care poate sa ne ajute cu o clarificare sau procedura pentru casare mijloace fixe.
Pasii procedurali executati de noi creaza Nota Contabila cand diminuam stocul si mai tarziu duce la dublarea operatiunii in balanta de verificare.
Nu suntem siguri daca pasii sunt completi sau avem stocare incorecta (nu putem prelua manual articolul pentru diminuare) sau preconfigurare incorecta/incompleta in mentor (ex. constante, conturi, etc).


Pasii executati pentru in articol de casat au fost:

1. Date\Interne\diminuari de stoc\adaug\articol- selectez articolul,data, etc)
2. Livrare\preluare automata din stoc\Salvare.
3. La salvare apare eroare (se solicita introducere cont). Este normal? Fara nr de cont nu putem salva Livrari.
4. Revin in Tab Document si merg pe Cont unde adaug cont 2814 – amortizare
5. Salvare \apare mesaj “Actualizeaza rezolvare mijloace fixe inainte de schimbarea lunii curente”
6. Click OK si parcurg iesire
7. Date\Imobilizari\Rezolvare mijloace fixe din stoc.
8. In lista apare articolul ales pentru casat cu semnul intrebarii in coloana OK si cu starea “Amortizare in curs”.
9. Modific\Stare\Casat in luna curenta \Salvare
10.Inainte de iesire mergem pe Jurnal si vedem Nota Contabila cu cont credit si debit (ex. 2814-2142)
11.Iesire\ in lista apare articolul cu “x” pe coloana OK

Problema:

In urma operatiilor de mai sus am constatat dublarea Notelor contabile (NC).
Aceastea apar atat in Interen\Diminuari de stoc cat si in Imobilizari\Rezolvare Mijloace Fixe

Intrebari:

1. Care poate fi cauza acestor duplicari? Sunt necesare alte configurari sau pasi procedurali pentru evitarea lor?

2. Care este procedura de executie casare pentru a elimina din Registrul de inventar articolul casat.

Apreciem orice ajutor sau un link la un document care explica clar procedura de casare ca si prerequisitele de configurare si casare a unui mijloc fix.

Multumim mult pentru orice ajutor!
Elena

alexadi
04 May 2023, 09:28
Am 2 mici lucruri care cred ca genreaza problema:
1. in configurarea mijloacelor fixe apare bifa pe "descarcare de gestiune la iesirea din firma?" caci ar trebui sa nu fie bifata.
2. Si stiind ca este un MF se poate face descarcare automata din firma ca stiu ca fiind stoc tip IDS e manuala.

Cred ca pozitia 1 e cea care iti genereaza dublarea notelor contabile.

conta1
08 May 2023, 16:50
Buna ziua,

Multumim mult pentru interventie.
Intr-adevar bifele erau incorect puse pe contul articolului respectiv (cont 2141 –televizor).
Am corectat descarcarea de mijloc fix( debifat descarcare de gestiune la iesirea din firma si bifat ca IDS).
Am rulat refacere jurnal dar din pacate problema nu s-a rezolvat.
Avem aceleasi mesaje (mentionate initial) si in final duplicarea NC ramane (nu se poate salva pana nu se trece contul de amortizare- 2814).

Ne intrebam daca mai trebuie reconfigurat si in alta parte sau trebuie sa rulam alte proceduri pentru ca actualizarea modificarii de mai sus sa duca la selectarea manuala a preluarii din stoc si asumam a rezolavrii dupplicarii NC?

Multumim.

Elena

alexadi
08 May 2023, 17:33
eu am aceste configurari ca in figura alaturata si nu imi dubleaza nici o nota contabila. 1293 1294. Cont de descarare pun fara probleme chiar si 2814 insa daca ne uitam pe bec in diminuarea de stocuri nu apare nici o nota contabila, singura nota contabila este in mijloace fixe la schimbarea starii din amortizare in casare.

conta1
08 May 2023, 20:08
Noi avem la fel cu exceptia bifei pe Accize si taxe calculate la vanzare (la dvs nu este).
Nu o putem elimina din acest meniu.

La diminuari de stocuri avem selectabil (activ) butonul "preluare automata din stoc".

Multumesc
Elena