PDA

View Full Version : Jurnal de vanzari erori



alexadi
22 November 2016, 19:15
Uite ca 394 nu aveam dar este 22.11.2016 si ma gandeam macar decont sa pot depune din mentor insa surpriza este de proportii, TVA INCASARE din baza nu mai pica cu decontul pe luna trecuta. NU-i bai zic e vb de doar 5 lei lasa ca mai adaug luna asta inca 3 si fac 8 lei intr-un an poate ajung sa imi fac si vila din diferente. Dar versiune de soft noua care sa rezolve probleme o sa para la SFANTUL ASTEAPTA poate pentru 394 CA LA DECONT NU NE TREBUIE JURNAL CORECT.
Am si problema ca am factura emisa in cu teva 20 si imi trece o discount acordat cu valoare negativa ca de aceea e discount la regularizari ce putem face? 297
Asa ca un banal jurnal de vanzari nu este corect ce mai ma chinui eu sa cer sa fie corect un junal de cumparari sau un 394 ma tot gandesc ca daca o sa am probleme si o sa fiu amendat pt erori sa gasesc o modalitate legala voi vorbi si cu avocatii sa le refacturez celui care nu a fost in stare sa rezolve probemele adica celor de la WINMENTOR. Caci mai am 1 singura zi in care sunt in tara e dreptul meu de a pleca in concediu iar ei nu sunt in stare sa imi ofere un jurnal de vanzari si de cumparari corect (am tva la avize eronat)
Eu vreau solutii nu vorbe nu promisiuni.

Eu maine trebuie sa trimit la client decontul nu pot sa il intocmesc, ASTA ESTE REALITATEA. NU am nici jurnal de cumparari corect nici jurnal de vanzari corect SOLUTII VREAU NU VORBE SUNT SATUL DE VORBE.

alexadi
23 November 2016, 09:26
Alta solutie nu am decat sa aplic varianta de acum 15-20 de ani, excelul si acolo sa imi prelucrez baza de data. Anul acesta winmentor a facut varza jurnalele de tva asta e clar: (Am tva pe care nu stie sa le gestioneze fac baza*0.2 si nu imi da tva de ce pt ca le aduna cu cele de 24 in cumparari)
- TVA regularizare 24% si 19% implementare fffffff proasta. Am mai spus ma repet cu toate ca nu imi place: Solutiile viabile sunt mai simple decat cele cu incercari care duc la multi nervi: bifa pe coloana unde alegi tva si ai rezolvat problema pentru regularizari: Solutia cea mai simpla si eleganta:, Acum am anulat aceasta constanta de 19% norocul meu ca nu am asa ceva luna asta le regularizari ca sa rezolv problema.
- Modulele care nu sunt uzuale au mereu probleme la tva, conturi etc: Avize de la furnizori, Facturi la avize, Facturi in asteptare, Avize la facturi in asteptare,
- Tva nedeductibil la fel e o mare problema primele 2-3 luni anul acesta nu stia sa faca tva nedeductibil la regularizari (24% si 19%) daca sunt achitate (acum nu stiu dc sunt rezolvate ca nu am avut probleme sper sa fie rezolvate)

Vreau sa stiu si eu va aparea o versiune de winmentor in care sa pot sa am si eu jurnale de vanzari si de cumparari corecte? NU de alta dar traim intr-o perioada in care viteza este totul iar mentorul se misca cu viteza MELCULUI CARE ESTE LA SPA.