PDA

View Full Version : Configurarile contabile se pierd la inchiderea lunii



mihaelat
15 November 2016, 11:44
Buna ziua,
Am o problema la inchiderea lunii: pe parcursul inchiderii apare un mesaj de genul "Nr. inv. are o caracterizare contabila nespecifica. Mijloace fixe sau obiecte de inventar (v. rez.cont "Sintetic Mijoace fixe", "Sintetic obiecte de inventar")". Dupa inchiderea lunii, atat mijloacele fixe cat si obiectele de inventar nu mai sunt vizibile in lista de articole, iar Configurarile contabile din Nomenclatoare/Articole se pierd. Cum se poate rezolva aceasta problema? M-am gandit ca poate firma avea o perioada prea mare (2006-2016) si am creat o noua firma, numai cu datele din 2016, dar ma confrunt cu aceeasi problema. Va multumesc.

Irina
15 November 2016, 11:50
Singurul motiv pentru care v-ar apare mesajul respectiv la inchidere de luna ar fi ca in luna urmatoare constantele Sintetic pentru mijloace fixe sau Sintetic pt ob de inventar nu au conturile reprezentative completate. Asigurati-va ca aceste constante sunt conforme cu conturile reprezentative pe care le aveti la articolele respective.

mihaelat
15 November 2016, 12:25
Am verificat. La Constante generale/Sintetic mijloace fixe si Sintetic obiecte de inventar sunt corecte conturile sintetice pentru identificare stoc. Problema este la Nomenclatoare/Articole/Configurari contabile, unde, la inchiderea lunii, se pierd toate setarile pentru conturile reprezentative. Prin urmare, am probleme la introducerea datelor pentru toate categoriile de stocuri.

Irina
15 November 2016, 13:13
Luati legatura cu distribuitorul dvs sau cu producatorul. Daca setarile de bde sunt corecte nu ar trebui sa se intample ceea ce descrieti dvs.

mihaelat
15 November 2016, 13:55
Multumesc. Momentan am reintrodus din nou toate configurarile contabile pt. stocuri/parteneri si personal si vad ca la inchiderea lunii nu mia apar probleme. Am sa vad pe masura ce lucrez cum functioneaza.