PDA

View Full Version : Eroare preluare date in D394 Octombrie



MirceaD
02 November 2016, 12:20
Am constata erori in preluarea datelor in D394 pe Octombrie, astfel :
- In sectiunea D la punctul 8 "Detalii TVA" au fost preluate facturi de la furnizori neplatitori de TVA de la punctul 3 in sectiunile "Regim special agentii turism art.311CF" si in "Regim special scutire second hand art.312CF"
- Bonurile fiscale bifate ca factura simplificata nu sunt preluate in sectiunea I, pct.8 "Facturi simplificate"
Mentionez ca firma la care are obiet de activitate transport, am instalate ultimele versiuni de Mentor(831.03) si Declaratii(179.02)
Am atasat capturi ecran

Ceva idei de rezolvare ?

Multumesc285286287288

Irina
02 November 2016, 13:39
Nu avem versiuni inca pentru preluarea datelor in celelalte sectiuni. Versiunile mentionate de dvs sunt ultimele dar sunt pentru corectii la mici probleme nu pentru generarea declaratiei pe octombrie.

MirceaD
02 November 2016, 13:58
Sa inteleg ca se lucreaza la varianta de declaratii care genereaza corect declaratia 394 pe Octombrie?

Solomon Silvia
02 November 2016, 15:01
Sunt doar machetele facute, partea de preluare a datelor este in lucru. Dupa 20 noiembrie va aparea o versiune a Declaratiei ce poate fi depusa pentru luna octombrie.

alexadi
02 November 2016, 15:09
Extraordinar de tarziu se preconizeaza ca o sa avem prima varianta a declaratiei. In aceste conditii ma vad nevoit sa imi scurtez concediu lucru care nu mi se pare corect in conditiile in care o sa pierd o parte considerabila din bani pe care i-am dat pe relaxare ca sa ma intorc sa pot depune declaratia 394 (am concediu incepand cu 24 noiembrie pana la sfarsitul lunii) Vestea nu este deloc placuta, si ca de fiecare declaratie mereu apare tarziu modificarea. Lucru care nu este normal.

MirceaD
02 November 2016, 15:44
Multumesc pentru raspuns. O sa asteptam.

Solomon Silvia
02 November 2016, 15:48
Aceasta este doar o data estimativa, ea poate fi decalata mai devreme sau mai tarziu. Dupa cum bine stiti, orice actualizare de pe site-ul ANAF are influenta in procesul nostru de realizare a declaratiei. Avand in vedere modul in care sunt prezentate modificarile pe site-ul ANAF referitor la actualizari, echipa noastra este nevoita sa compare o versiune veche a unui document cu precizari 394 cu ultimul document aparut pentru a vedea care sunt diferentele, iar ulterior sa se efectueze modificarile si in proiectul nostru. Aparitia declaratiilor atat de tarziu nu este din rea vointa, ci datorita modificarilor si rectificarilor care se fac asupra specificatiilor. Daca baza de date este pregatita pentru declaratie si ati lucrat corect, conform specificatiilor postate de catre noi, generarea si verificarea declaratiei nu ar trebui sa necesite foarte mult timp. Va multumim pentru intelegere!

bbc
11 November 2016, 12:40
Se va modifica si in Mentor modul de introducere a codului de inregistrare in scopuri de TVA al partenerilor, dar si al companiei pt care se tine contabilitatea? Aceasta modificare trebuia operata mai demult pt ca intr-o luna un partener poate sa aiba si cod cu RO si fara RO. Ma refer la codul fiscal care ar trebui sa permita introducerea si a perioadei/perioadelor din luna cand este codul cu RO.

ANAF precizeaza ca in D394:

3. În cazul în care persoana impozabilă care depune declarația 394 efectuează operațiuni cu un partener care în aceeași perioadă de raportare a fost
declarat inactiv, aceasta va înscrie operațiunile respective în cartușul C - pentru perioada în care a deținut un cod valabil de TVA (partener tip 1) și în
cartușul D - pentru perioada de la care a fost declarat inactiv fiscal (partener tip 2).

4. În categoria persoanelor neînregistrate în scopuri de TVA se includ și persoanele impozabile cărora li s-a anulat codul de TVA conform prevederilor
legale în vigoare. În cazul în care persoana impozabilă care depune declarația 394 efectuează operațiuni cu un partener căruia în aceeași perioadă de
raportare i s-a anulat codul de TVA, aceasta va înscrie operațiunile respective în cartușul C - pentru perioada în care a deținut un cod valabil de TVA
(partener tip 1) și în cartușul D - pentru perioada de la care i-a fost anulat codul de TVA (partener tip 2).

Irina
11 November 2016, 13:19
Declaratia 394 preia datele de pe facturile introduse, partenerul poate avea facturi cu ro sau fara ro intr-o luna si ele se vor duce corect in declaratie. In ceea ce priveste codul fiscal pe facturi, acesta este un buton activ cu un istoric al codurilor fiscale, unde puteti introduce cu sau fara ro si le folositi in functie de nevoie.

bbc
11 November 2016, 14:23
Deci din factura pot introduce mai multe coduri fiscale cu Ro sau fara, acolo unde apare CF? Acesta camp ramanand la nivelul facturii indiferent ce apare la cod fiscal la Partner?

Irina
11 November 2016, 15:02
Da, asa este.

Solomon Silvia
12 November 2016, 11:45
Modificarea direct pe factura a codului fiscal - va determina modificarea doar a documentului in care ati realizat-o, fara a modifica codul fiscal existent in nomenclator sau in alte tranzactii.
Daca veti efectua modificarea in nomenclator - aceasta nu se va reflecta direct in tranzactii, doar daca mergeti pe ele si selectati codul fiscal.

bbc
14 November 2016, 09:55
Multumesc pt. aceste informatii.

ANCA PANTEA
20 November 2016, 17:14
Buna seara.

Am si eu cateva intrebari:
1.Am incercat sa generez declaratia 394 pentru octombrie 2016 si in cartusul Achizitii neplatitori de TVA imi apar 3 clienti cu livrare intracomunitara din Italia si UK. Ce e de facut?
2. Cum pot introduce nr de bonuri pentru casele de marcat?
3.Cum pot introduce plajele facturilor emise si nr lor? Nu at trebui sa fie preluate automat?
4. In vechea aplicatie puteam adauga/ modifica valorile pentru tranzactii, acum nu se mai poate. Cazul concret este ca la PL magazine emitem catre clienti, persoane juridice, facturi intocmite manual aferente bonurilor fiscale. Punctele de lucru nu sunt conectate la WinMentor. Cum pot face sa introduce si aceste facturi in D394? Pana acum le introduceam manual.

Multumesc,
Anca

alexadi
20 November 2016, 21:05
Aceasta este doar o data estimativa, ea poate fi decalata mai devreme sau mai tarziu. Dupa cum bine stiti, orice actualizare de pe site-ul ANAF are influenta in procesul nostru de realizare a declaratiei. Avand in vedere modul in care sunt prezentate modificarile pe site-ul ANAF referitor la actualizari, echipa noastra este nevoita sa compare o versiune veche a unui document cu precizari 394 cu ultimul document aparut pentru a vedea care sunt diferentele, iar ulterior sa se efectueze modificarile si in proiectul nostru. Aparitia declaratiilor atat de tarziu nu este din rea vointa, ci datorita modificarilor si rectificarilor care se fac asupra specificatiilor. Daca baza de date este pregatita pentru declaratie si ati lucrat corect, conform specificatiilor postate de catre noi, generarea si verificarea declaratiei nu ar trebui sa necesite foarte mult timp. Va multumim pentru intelegere!
Si asteptam pana cand? De scuze sunt satul toata lumea imi spune se scuza, de ce la alte softuri se poate sa apara la timp si la winemntor nu? Eu ma pregatesc sa plec in concediu si sa ma intorc dupa data de depunere si softul NU are inca o varianta de declaratie care sa poata genera declaratia 394. Asa e mereu orice declaratie apare pe ultimii metri, bilanturile la fel cum pot alti sa scoata declaratiile si mentorul NU. Undeva e o problema si se pare ca e o problema de winemntor. Alte softuri pun in aplicatii tipul : "Alte documente" pentru 394 inca din iulie august winmentor il pune pe 30 octombrie de ce ? Alte softuri au deja declaratiile valide inca din 27.10 mentorul NU.
Sunt curisos cand o sa pot depune si eu declaratiile si dc nu le scoate mentorul la timp adica pana sa plec in concediu mi se va deconta concediul pe care trebuie sa mi-l scurtez sau mi se vor deconta amenziile pe care levoi primi daca nu il scurtez raspunsul il spune eu deja este simplu NU. Daca mentor le scoate in utlima zi ia in calcul ca daca am multe declaratii nu o sa am timp sa le depun si o sa am amenzi din cauza asta raspund tot eu NU?
Sa ne scuzam este usor dar faptele vorbesc de la sine: Bilanturile apar in ultimele zile, modificarile de declaratii la fel NU e logic ca e o problema care trebuie rezolvata?
Cat mai dureaza aceste intarzieri pt ca tot timpul si peste tot aud cat de buna este baza de date, cat de buna este aplicatia dar faptul ca niste banale declaratii se scot in ultimii metri nu se spune, sau ca lipsesc o serie de elemente care sa pot configura acelasi raport identic pe doua modalitati de introducere a datelor nu se spune.
In ritmul acesta acel modul de administrare care trebuia sa existe de multi ani o sa apara cand o sa ies eu la pensie ca si multe alte elemente (declaratia 100 pe care orice banal soft unele chiar gratuite la care actualizarea costa doar 50 euro cat costa si la mentor actualizarea pentru un singur modul de declaratii o fac de multi ani, op la fel da dar mentor mai costa cateva mii de euro dar la ce bun?)

bbc
21 November 2016, 10:07
@alexadi: Corect, ar trebui sa se faca ceva in acest sesns. Chiar daca platim mai mult pt acest modul. Eu stau cu 25 de clienti si nu pot depune declaratiile si bilanturile decat pe ultima 100 de metrii. Nu e normal. Platim mai mult, dar angajati inca pe cineva ca sa se poata face update-urile mai repede. Trebuie sa ne intelegeti si pe noi. Eu nu am pe cine sa angajez pt 3 zile sa imi corecteze firmele daca este ceva eroare la D394. Trebuie sa lucram in ultimele zile de depunere foarte mult din acest motiv. Multumim de intelegere.

@Solomon Silvia: Nu inteleg de ce de exemplu in D390 nu pot modifica adresa ca si la celelalte declaratii (societate cu sediu fiscal in alta localitate). Chiar sunt anumite probleme cu Mentorul care nu vreti sa le corectati. Este foarte frustrant, trebuie sa modific manual exportul din Mentorul, lunar. Aici chiar e rea vointa.

In D300 de ce nu se poate prelua automat banca fara sa mai selectam lunar banca? O simpla bifa in Mentor ar rezolva aceasta situatie.

Trebuie sa intelegeti ca si clientii nostrii vor anumite situatii mai repede, iar noi stam si pierdem vremea pe D394 care este o banalitate de fapt pt ei. Pe clientii nostrii nu ii intereseaza D394, si nu vor sa plateasca timpul pierdut de noi cu aceasta declaratie. Este o simpla ecuatie economica, in care noi expertii contabili pierdem timp si bani.

Solomon Silvia
21 November 2016, 11:20
Modificarea codului fiscal de pe butonul CF nu va influenteaza valoarea din nomenclator, in schimb aceste valori pot fi alese pe toate tranzactiile de intrari/iesiri.

alexadi
21 November 2016, 18:50
Buna seara.

Am si eu cateva intrebari:

Raspuns simplu inca nu aveam declaratia 394 o sa apara candva in viitor nu se stie cand speram ca o sa apara la timp ca sa nu platim amenzi ca nu o putem depune.
la nr de bon fiscale ca sa il poti adauga pune biFa Da pe Provine de la casa de marcat in stanga sub carnete de documente in monetar
-eu zic ca le treci in facturi emise cu INFOCM pe DA

In alta ordine de ideei
1. La facturile de stornare care trebuiesc declarate separat nu se iau in considereare si cele care au cantitati pozitive chiar daca valoarea totala a facturi este negativa. Ghidul de completare a declaraiei spune clar: "2.2.1. seria și numărul facturilor stornate; factura stornată reprezintă factura emisă de persoana impozabilă, a cărei valoare totală este negativă;"" Nu vad nici o ingradire legata de faptul ca pot storna o factura care initial a fost de 10 lei din care un produs de 12 lei si o reducere comerciala de 2 lei si per total sa am un total de -10 lei in mentor ma trezesc ca primesc mesajul ca nu am voie decat cantitati negative.
Am vorbit cu clientii ca dor ei si emit facturile si mi-au spus simplu: LEGEA IMI PERIMITE si NU VREAU SA AM COSTURI SUPLIEMNTARE (hartie, mai multe documente etc) si e vb de o banala reducere asa ca NU ma intereseaza, alte softuri pot, leagea imi da voie rezolva problema NU E PROBLEMA MEA CI A TA CA TU ESTI CEL PLATIT SA IMI FACA DECLARATIA.
Ce solutie sa adopt? Ce implicatii are daca trec si cantitatea cu minus si pret unitar cu minus la valoare si la tva apare cu plus dar winmentor cum le vede cum le gestioneaza, cum vor fi vazute in viitor la urmatoarele actualizari, testari de consistenta etc,

2. Am clienti care vor sa declare facturile cu toata seria adica seria A nr 1 si pana la seria A nr 5000. dar si clienti care vor doar seria A cu nr 1 fara se declara ultimul numar ca nu stiu cate emit. cum facem asta?

3. Reusim sa depunem si noi declaratia 394 (rad de mine toti colegii care au alte softuri unele chiar gratuite ca am dat mii de euro pe soft si nu pot depune declaratia, ma intreaba mai vii in concediu sau investitiile tale de mii de euro te impiedica sa ai concediu? Mai am putin si ma omara iubita ca nu stiu dc plec si i pe buna dreptare ai dat o groaza de bani sa nu mai ai probleme si ai probleme mai mari decat dc era softul gratis sau cel iefti pe care l-ai schimbat la ce ti-a folosit nu mai bine plecai in concediu cu acei bani?) Vreau si eu termene nu vorbe, ca eu nu stiu pe unde sa scot camasa, am clienti care doresc declaratiile si le depun ei eu ce sa le zic stai ca ti le dau la ora 23.59 pe 30.11.2016, chiar trebuie sa ne pierdem clientii ca nu pot face o declaratie la timp?

4. Facturile emise pentru bunuri/servicii cu tva 20% si 9% achitate partial cu bonul fiscal si partial prin banca va stii sa considere cat este prin BF cu tva de 9 si cat este cu tva 20?

5. Am situatii in care ma trezesc ca am facturi emise la firme care sunt tva la incasare care nu stiu din ce motiv la salvarea initiala imi trece pe factura tva la incasare NU si imi deduce tva la data facturi chiar daca nu este incasata, o atentionare ceva la salvare se poate pune ca situatia apare aletor si nu doar intr-o baza, e posibil ca aceea factura sa fi gresit clientul si sa ii schimb clientul inainte sa o salvez, e posibil sa modific pozitia de la aceea factura nu stiu exact ce determina dar determina ca tva la incasare sa fie NU, lucru care nu e corect fiind tva la incasare firma ar trebui sa ma atentioneze ca sunt tva la incasare si emit o factura fara sa fie bifata la tva la incasare asa cum este la furnizori sa fie si la clienti. O solutie ceva pana se va implementa o avertizare in soft?
Am patit si situatia in care sa dau la un client o estimare pe luna octombrie ca are tva de plata de 5000 lei si imi spune ca sa mai verific ca el stie ca are maxim 1000 lei (le tine pe caiet) avea dreptate la mine multe facturi apareau fara bifa de tva la incasare (recunosc e tva trimestial si nu erau verificate ) dar nu mi se pare normal ca sa ma trezesc ca am asemenea situatii, generate chiar nu stiu de ce eroare in program.

Solomon Silvia
22 November 2016, 10:13
Asa cum vor fi informati toti clientii astazi, data preconizata de aparitie a declaratiei este 25 noiembrie 2016.

In ceea ce priveste nelamuririle dvs, precizez ca:
1. In declaratie, facturi stornate se vor considera toate cele a caror valoare totala este negativa. In momentul in care s-a adaugat flag-ul de Storno pe factura s-a facut conform precizarilor din Codul Fiscal, iar in declaratie a fost modificat modul de preluare in functie de informatiile aparute in ghid (la momentul adaugarii flag-ului Ghidul de completare a declaratiei 394 nu exista!). Astfel, bifa de storno nu mai are influenta in preluarea facturilor in declaratie
2. Carnetele de documente vor fi preluate automat cu posibilitatea ca dvs sa interveniti cu modificari asupra valorilor aduse
3. Numarul de bonuri, cat si facturile asociate acestora se vor trece pe monetar, mai multe detalii gasiti aici: ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/DOCUMENTATIE/ANEXA_MODIFICARI%20WinMENTOR.pdf
4. Vechea declaratie va permitea sa introduceti manual deoarece in spatele acesteia exista un algoritm mult mai simplu. Spre deosebire de vechea declaratie, noul format presupune multe sinteze, grupari pe diverse criterii, incat orice mica greseala poate determina un export cu erori. Declaratia preia toate informatiile din baza de date si le repartizeaza pe diferite sectiuni in functie de diverse criterii. In cazul in care se lucreaza cu puncte de lucru se recomanda lucrul in retea sau cu sateliti, astfel incat toate datele sa fie cumulate pe o singura firma.
5. La orice incasare partiala - TVA-ul se calculeaza proportional pe fiecare cota de TVA. Lucrul acesta il puteti observa foarte usor la TVA neexigibil.
6. TVA la incasare este pe NU in diferite circumstante precum: tara diferita de Romania, TVA=0 (pe intregul document), Persoana afiliata=DA

bbc
22 November 2016, 10:19
Sunt multe probleme cu mentorul pe care nu vor sa le rezolve. Caz concret tva nedeductibil in factura la aviz. Raspuns: nu se va face!. Deci cum se poate da asa raspuns? Am bunuri venite cu aviz si nu pot deduce tva-ul iar in factura la aivz nu pot selecta acest lucru.

Deci probabil d394 nu se va face pana aproape de 30.11, sau?. Poate suntem cam duri, dar traim sub stres constant in perioada modificarilor de declaratii si la bilant. Vrem sa platim mai mult pt modul declaratii, dar va rugam modificati mai repede programul.

Dar felicitari pt optiunea de "Verificare coduri fiscale pe documente", ajuta foarte mult. :)

Solomon Silvia
22 November 2016, 10:40
Pe factura la aviz nu se poate face TVA nedeductibil din cauza diferitelor situatii de inregistrare a facturilor la aviz, diferite de aviz (exemplu: pe aviz nu exista tva, iar pe factura exista TVA).
Asa cum am precizat si in postarea anterioara, declaratia va aparea pe 25 noiembrie 2016. Pentru generarea unei declaratii corecte este important sa aveti toate tranzactiile inregistrare corect, In documentul ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/DOCUMENTATIE/ANEXA_MODIFICARI%20WinMENTOR.pdf puteti vedea in ce sectiuni se raporteaza tranzactiile si setarile necesare de efectuat.

alexadi
22 November 2016, 11:05
Exista o singura problema pe care cei de la mentor NU o inteleg LAUDA DE SINE NU MIROASE A BINE, sa ma explic acuma:

1. Avem baza buna extraordinara contabilitatea in mentor = Ce gaseste utilizatorul: BAZA BUNA IMPLMENTARE JALICA = OUTPUTU- RILE EXECRABIL DE TARZIU SI CU MULTE ERORI
2. Declaratiile sunt scoase in utlima suta de metri = PROGRAMATORI CARE LUCREAZA PE GENUNCHI SI MODIFICARILE NU SUNT GANDITE PT TOATE IMPLICATIILE = IMI ADUCE AMINTE DE ANI DE PIONERAT AI PROGRAMELOR CAND ORICE PROGRAMATOR LUCRA IN GARAJ UN PROGRAM SI IL VINDEA. ASA E MENTORUL IN MOMENTUL DE FATA?
3. Platim bani pe program ca sa fie bun = alti il au gratis platesc doar actualizari (cat platim si noi pt un pot ei pentru toata firma) dar au declaratiile la timp. Avantaj pentru ei MENTOR IN MARE DEZAVANTAJ PENTRU UTILIZATOR AVANTAJ PENTRU PRODUCATOR DOAR.
3. Declaratia scoasa dupa 20 se anunta pe 22 ca va fi scoasa pe 25 adica in ultimele zile sa vedem: 25 e vineri o scoate seara deci adio zi de lucru ce mai ramane a stiu sambata si duminica (zile nelucratoare dar prosti de contabili tr sa lucreze) si 28 si 29 ziole lucratoare plus 30 a stiu tot zi nelucraotare deci cate zile lucratoare am eu sa depun declaratiile fix 2 hai 3 daca se va aplica derogarea sa depunem si pe 2 decembrie dar nu stim inca.
4. Erori dupa actualizari si actualizari esuate fara numar in ultima perioada deci: PROGRAMATORI CARE LUCREAZA PE GENUNGHI FARA NICI O GANDIRE LOGICA SI RATIONALA
5. SUNT FOARTE NERVOS SI ACID SI ASA O SA FIU PENTRU CA MA VAD NEVOIT CA SA VIN IN TARA CU MULTE ZILE INAINTE = BANI PIERDUTI PE CAZARI AVIONAE SI ALTE CELE DAR CE IMI TREBUIE MIE CONCEDIU CAND AM DAT MII DE EURO PE UN SOFT CARE E CEL MAI TARE CEL MAI BUN DAR NU E IN STARE SA FACA O BANALA ACTUALIZARE LA CARE LA ALTI E GATA DE MULT.
6. Pare ciudat sau nu asta este adevarul: Am facturi din ROMANIA si Clienti NORMALI adica NU AFILIATI dar imi considera TVA NORMAL EU FIIND FIRMA CU TVA LA INCASARE, am cred ca vro cateva luni de cand raportez aceasta problema NU SE FACE NIMIC. Am spus ca sunt dispus sa trimit o salvare cu baza in care a aparut problema ultima data NEINTERESANT pentru mentor sa rezolve problema.
7. Utilizatori NU SUNT PROSTI si cu atat mai mult AU de multe ori DREPATE. (M-Am simtit ca un jeg cand am raportat de multe ori erorile si mi se spunea ca sunt eu UTILIZATORUL PROST si ca nu stiu ce vorbesc, VORBEA DISTRIBUITORUL SI I SE SPUNEA NU SE POATE TR SA VEDEM NOI DIRECT DE LA PROGRAMARE CAZUL ASTA NU EXISTA, cand practica demonstreaza ca asa este (patitat cu 327 cand mi se spunea ca nu exista posibilitatea sa nu mearga si vazut si distribuitorul ca era o problema, au vazut si de la iasi si tot cu 2-3 zile inainte de termen s-a finalizat)
8. @bbc sa stii ca platim PREA MULT PENTRU CAT PRIMIM sa vedem:
a. softuri gratuite actualizare de 50 euro pe an fara limitare de posturi au toate declaratiile de mult gata inclusiv si DECLARATIA 100 si OP DE TREZEORERIE. MENTORUL CATEVA MII DE EURO DACA VREI RETEA SI CATEVA POSTURI PLUS MODUL DE DECLARATI LA CARE FIECARE UTILIZATOR = 50 EURO ACTUALIZAREA. REZULTATUL 23 DE ANI DE WINMENTOR INCA NU ARE : DECLARATIA 100, OP DE TREZORERIE, CONTRACTE DE MUNCA, ACTE ADITIONALE, SA MAI CONTINUI SAU BILANTUL E FOARTE BUN DAR NU PENTRU UTILIZATOR CI PENTRU MENTOR DOAR ASA CA PALMARES CA NE LAUDAM CU REALIZARILE SI ASCUNDEM SUB PRES PROBLEMELE. Nici declaratia 394 nu o pot depune dar de asa e normal.
9. Raportarea semestriala (BIlantul la 30.062016) Tot timpul nu pot sa plec in concediu in perioada 01.08-15.08 DE CE pentru ca mentorul nu poate sa scoata decat in aceasta perioada varianta de bilant f misto nu adica in ultimele zile.
10. La RAPORTAREA SEMESTRIALA au durat 22 de ani de mentor (anul trecut au facut modificarile) ca sa isi dea seama (duipa ce tot raportam) ca NU SE POATE IMPORTA PRECEDENTUL DECAT LA INCEPUT DE AN SAU LA JUMATATEA DE AN deci cam partial si se rescriau datele. Solutia una de model " Dorel" importi doar una din ele restul se recalculeaza
11. Notele la bilant sunt asa ca sa zica ca exista trebuie sa muncesti sa le definesti si sa le completezi cand au datele automate in bilant si ar putea sa le actualizeze automat.
12. Sa mai zic ca Daca vreau sa listez un NIR in mentor/intari/facturi pot sa pun pe ele cursul de factura si cursul din ziua receptiei, dar din Mentor/intari/facturi in asteptare exact NU POT SA PUN CURSUL DE PE FACTURA SI DE PE NIR ci doar cursul de pe NIR.
13. Modul de administrare nu aveam, facem manual in fiecare luna operati repetitive care s-ar putea face automat, dar ce conteaza. SA VEDETI CE MISTO E SA DESCHIZI LA UN CABINET DE EXPERTIZA CONTABILA MULTE FIRME IN ACELASI TIMP, sau sa faci salarizarea. (Contra cost ca modul de sine statator deacord)
14. Un modul de listare automata NU AVEM ar fi util sa pot sa fac si eu listari si sa le trimit la clienti NU SA PIERD CATE JUMATATE DE ZI CA SA II TRIMIT UNUI CLIENT RAPOARTELE: (Modul de sine statator contra cost deacord)
15. Actualizarea la curs BNR FACE ACTUALIZAREA PE toti ani ca degeaba ai importat si acum cateva zile ca poate intre timp au schimbat cei de la BNR cursul de acum 2 ani, curs importat tot din BNR.RO
16. O sa mai revin cu detalii daca sunteti interesati

bbc
22 November 2016, 11:07
Conform Ordin 2634 / 2015, avizul nici nu trebuie sa contina TVA. Nu pot atasa modelul de aviz, dar daca verificati in anexa 2 la ordin se poate vedea ca nu contine.


AVIZ DE ÎNSOŢIRE A MĂRFII
(Cod 14-3-6A)

Avizul de însoţire a mărfii serveşte ca:
- document de însoţire a mărfii pe timpul transportului, după caz;
- document ce stă la baza întocmirii facturii, după caz;
- dispoziţie de transfer al valorilor materiale de la o gestiune la alta, dispersate teritorial, ale aceleiaşi entităţi;
- document de primire în gestiune, după caz;
- document de descărcare din gestiune a bunurilor cedate cu titlu gratuit.
Avizul de însoţire a mărfii se întocmeşte de către entităţile care nu au posibilitatea întocmirii facturii în momentul livrării produselor, mărfurilor sau altor valori materiale, precum şi în alte situaţii stabilite prin procedurile proprii ale entităţii.
În condiţiile în care datele valorice (preţul unitar şi valoarea) nu se înscriu în Avizul de însoţire a mărfii, aceste date trebuie să se regăsească într-un alt document justificativ care stă la baza înregistrării în contabilitate a valorii bunurilor.
În cazul transferului de bunuri între gestiunile aceleiaşi entităţi, dispersate teritorial, precum şi al transportului bunurilor cedate cu titlu gratuit (mostre, bunuri date pentru stimularea vânzării sau testări la locul de desfacere, premii, materiale promoţionale etc.), Avizul de însoţire a mărfii va purta menţiunea "Fără factură", după caz.
Pe Avizul de însoţire a mărfii emis pentru valori materiale trimise pentru prelucrare la terţi se face menţiunea "Pentru prelucrare la terţi".
În alte situaţii decât cele prevăzute mai sus se face menţiunea cauzei pentru care s-a întocmit Avizul de însoţire a mărfii şi nu factura.

alexadi
22 November 2016, 11:40
Declaratiile am vazut or sa apara :Noua versiune de DECLARATII va fi accesibila dupa data de 25.11.2016." poate fi si 30 e tot dupa 25.
Dar vad ca in anexa de declaratie 394 este folosit un program care are optiuni pe care noi in versiunea 831.07 NU LE AVEM cand v-a aparea si programul.
Este indicat sa luati in calcul ca o actualizare de program dureaza cateva ore bune si aici includ: salvare baza de date (o baza cu mai multe firme si cu mai multi ani de cativa zeci de giga dureza ceva timp la salvare resurse hardware sunt, deci e vb de limitari fizice care sunt de inteles), la care se aduga si actualizarea propiu zisa care daca sa face cu Alt+Q poate dura intre 1 si 3 ore sau o zi daca e fara ALt+Q

Solomon Silvia
22 November 2016, 11:44
Versiunea noua de WinMENTOR ce va aparea nu va necesita verificare de structuri, astfel incat actualizarea va dura maxim 3 minute.

bbc
22 November 2016, 11:58
Versiunea noua de WinMENTOR ce va aparea nu va necesita verificare de structuri, astfel incat actualizarea va dura maxim 3 minute.

Ce bine! Ne-ati usurat munca.

alexadi
22 November 2016, 12:12
Versiunea noua de WinMENTOR ce va aparea nu va necesita verificare de structuri, astfel incat actualizarea va dura maxim 3 minute.

Din cate stiu eu orice ADMINISTRATOR DE IT recomanda ca inainte executarii unor proceduri de UPGRADE sa se faca un BACKUP de siguranta al datelor pentru cazul in care sunt probleme la actualizarea, sunt probleme cu noua versiune ce corupe baza de date sunt multe motive si nu are rost sa le insir aici (chiar si winmentor recomanda ca sa facem salvari, mai ales ca eu am baza de date pregatita pentru declaratie si daca ceva nu functioneaza si am o baza care are 1-2-3 zile in urma care trebuiesc recuperate, nu e prea placut ca o sa fiu si contra cronometru,) EXCLUDEM VARIANTA FARA BACKUP ASA CA SA PIERD ZILE DE MUNCA PENTRU CA UPDATEUL DA ERORI.

Cele 3 minute se fac de fapt vro 30 ca atat dureaza actualizare liste si constante fara structuri nu vorbim de caz ideal o firma in fisierul DATA ci vorbim de zeci de GIGA de date. La care se adauga si timpul pentru a pune executabillul la toti utilizatori. Adaugam si faptul ca in momentul respectiv orice operatiune pe baza nu mai poate fi executata. Un upgrade se duce spre o ora FARA BACKUP.

PS: Pornesc un backup de baza la ora 10.00 PM si il termina dimineata la ora 5:25-5:30 AM vorbim de ultima mea salvare de acum doua zile. Asa ca asta e REALITATE SI PRACTICA NU DE TEORIE.

bbc
22 November 2016, 12:18
Din cate stiu eu orice ADMINISTRATOR DE IT recomanda ca inainte executarii unor proceduri de UPGRADE sa se faca un BACKUP de siguranta al datelor pentru cazul in care sunt probleme la actualizarea, sunt probleme cu noua versiune ce corupe baza de date sunt multe motive si nu are rost sa le insir aici (chiar si winmentor recomanda ca sa facem salvari, mai ales ca eu am baza de date pregatita pentru declaratie si daca ceva nu functioneaza si am o baza care are 1-2-3 zile in urma care trebuiesc recuperate, nu e prea placut ca o sa fiu si contra cronometru,) EXCLUDEM VARIANTA FARA BACKUP ASA CA SA PIERD ZILE DE MUNCA PENTRU CA UPDATEUL DA ERORI.

Cele 3 minute se fac de fapt vro 30 ca atat dureaza actualizare liste si constante fara structuri nu vorbim de caz ideal o firma in fisierul DATA ci vorbim de zeci de GIGA de date. La care se adauga si timpul pentru a pune executabillul la toti utilizatori. Adaugam si faptul ca in momentul respectiv orice operatiune pe baza nu mai poate fi executata. Un upgrade se duce spre o ora FARA BACKUP.

PS: Pornesc un backup de baza la ora 10.00 PM si il termina dimineata la ora 5:25-5:30 AM vorbim de ultima mea salvare de acum doua zile. Asa ca asta e REALITATE SI PRACTICA NU DE TEORIE.

Concluzia mea dupa peste 15 ani de Winmentor si contabilitate. Winmentor nu este facut pt multi-firme. Ci doar daca ai un mini SRL de apartament. Atunci e bun. Ganditi-va ca avem firme de productie care nu aduc actele fix in ultima zi a lunii. Si acum mai primim acte pe luna octombrie. Stiu nu e vina d-voastra. Dar nu putem in 29 sa depunem la zeci de firme D394. Trebuie facut ceva in acest sens de catre Winmentor.

@ alexadi: D100 si D101 sunt asa banale de facut in programul. Cei de la SAGA le au. http://www.sagasoftware.ro/?p=479

Alta problema. Daca sunt mai multi administratori? Nu pot decat sa introduc unul si daca semneaza altul trebuie manual. :)))) Imi vine sa si rad de cat de prost lucrez. Ineficient si pierd timpul introducand manual.

WINMENTOR: O firma poate sa aiba mai multi administratori. Faceti va rog acest lucru posibil in program. Dureaza 3 minute sa introduceti inca cateva campuri acolo.

Nu interpretati gresit. Apreciem ce e bun. Dar unele lucruri ne fac sa credem ca ne ignorati. D-voastra credeti ca eu pot spune unui client: Scrie de mana dragule telefonul in balanta de verificare, pt ca programul meu pe care am dat mii de euro nu poate. Mi-e jena uneori sa raspund la astfel de intrebari.

alexadi
22 November 2016, 12:26
Pai cum sa fie cand nu are un backup pentru toata baza ci doar pentru fiecare firma separat. Incep sa cred ca m-am primit cand am facut alegerea acestui program si nu e prea placut dupa 3 ani sa ma gasesc in acelasi punct declaratii in ultima zi si cu o tona de nervi ca apar updaturi care dau multe erori si nu se specifica ce modificari se fac ci se spun doar o parte din ele.

PS: se pare ca suntem doar 2 (DOI) oameni care plang aici pe forum sa inteleg ca restul ACCEPTA SA FIE CALCATI IN PICIOARE? Sau suntem singurii utilizatori de pe forum? Ori restul utilizatorilor asalteaza serverele de mail ale producatorului si distribuitorilor?

bbc
22 November 2016, 12:32
Pai cum sa fie cand nu are un backup pentru toata baza ci doar pentru fiecare firma separat. Incep sa cred ca m-am primit cand am facut alegerea acestui program si nu e prea placut dupa 3 ani sa ma gasesc in acelasi punct declaratii in ultima zi si cu o tona de nervi ca apar updaturi care dau multe erori si nu se specifica ce modificari se fac ci se spun doar o parte din ele.

PS: se pare ca suntem doar 2 (DOI) oameni care plang aici pe forum sa inteleg ca restul ACCEPTA SA FIE CALCATI IN PICIOARE? Sau suntem singurii utilizatori de pe forum? Ori restul utilizatorilor asalteaza serverele de mail ale producatorului si distribuitorilor?

Nu stiu sincer, eu am clienti la care se tine la ei contabilitatea si eu doar verific. Deci eu le-am cerut sa cumpere mentorul. Si mai primesc si peste cap. Poate suntem noi acum mai nervosi ca altii. Sau plictisiti. Chiar nu pricep de ce la factura la aviz nu pot pune tva nedeductibil. Am master, sunt expert contabil, expert evaluator si manager financiar. Daca sunt tampit eu atunci asta e. Poate ca sunt. Dar nu ma suport sa trec in Nota contabila TVA-ul neded. la factura la aviz in 2016. Si sa selectez banca la D300 in fiecare luna. Am firme cu peste zece banci. Va rog puneti o bifa in Mentor sa se preia implicit una. Si daca vreau sa o modific din Declaratii.

Am bilet pt Madrid din 25 seara pana pe 28. Sunt nervos ca trebuie sa stau ca pe ace ca trebuie sa vin in 29 sa fac D394. Na am spus de ce.

@alexadi: poate nici nu citeste nimeni acest subiect. Felicitari pt ca ai punctat unde ma doare si pe mine. Sunt si altii crede-ma.

cdcd
23 November 2016, 08:58
Sunt si altii crede-ma.

Sunt destui.

alexadi
23 November 2016, 09:35
@ alexadi: D100 si D101 sunt asa banale de facut in programul. Cei de la SAGA le au. http://www.sagasoftware.ro/?p=479



Aceste doua declaratii sunt pentru noi in winmentor precum autostrada PITESTI SIBIU o fata morgana a romaniei.

bbc
23 November 2016, 09:54
Din pacate, da asa e.

ada
23 November 2016, 11:05
Intarziere ..ok. Ne enerveaza si pe noi intarzierile, chiar tare. Sigur vad cei de la mentor postarile noastre si tin cont de ele. Dar cu jignirile astea ce e? Dorei, oameni care lucreaza pe genunchi? Sa fiti voi oare angajatii sau patronii perfecti care nu gresesc niciodata? Eu una stiu ca o mai comit din cand in cand...asta e, cine nu munceste nu greseste. Sper sa revina postarile de pe forumul acesta la nivelul civilizat cu care m-am obisnuit pana acum.

bbc
23 November 2016, 11:26
Intarziere ..ok. Ne enerveaza si pe noi intarzierile, chiar tare. Sigur vad cei de la mentor postarile noastre si tin cont de ele. Dar cu jignirile astea ce e? Dorei, oameni care lucreaza pe genunchi? Sa fiti voi oare angajatii sau patronii perfecti care nu gresesc niciodata? Eu una stiu ca o mai comit din cand in cand...asta e, cine nu munceste nu greseste. Sper sa revina postarile de pe forumul acesta la nivelul civilizat cu care m-am obisnuit pana acum.

Nu cred ca am jignit pe nimeni, daca am facut-o imi pare rau. Fiind un forum, ne exprimam pareri. Daca s-a simtit cineva jignit de ce am spus sa imi spuna exact cu ce anume. Inclusiv eu m-as putea considera jignit de tonul ironic din "Sa fiti voi oare angajatii sau patronii perfecti", dar nu sunt.

Faptul ca utilizez acest soft semnifica ca il apreciez. Aici vin sa expun ce ma deranjeaza. Daca nu se poate atunci nici nu mai pierd vremea cu acest forum.

andrea
23 November 2016, 11:38
Nici eu nu inteleg de ce dureaza atat de mult, mai ales ca se stie de aceste modificari de mult timp. Eu am platit mai multe cursuri ca sa inteleg ce este cu 394, sunt curioasa cati din cei care lucreaza la aceasta declaratie au fost la astfel de cursuri ...

Ni s-a spus ca daca lucram corect nu vom avea probleme, dar nu ni s-a spus ce inseamna corect :-( Cand am intrebat de bonurile fiscale mi s-a spus ca trebuie doar inregistrate prin modulul Chitante/Bonuri fiscale, ca acum sa se revina si sa mai faca o precizare. Adica acum eu trebuie sa ma intorc la toate bonurile fiscale inregistrate, la toate firmele si nu se stie daca va fi bine.

Si uite asa, incet, incet, ne intrebam de ce nu schimbam programul de contabilitate.

A, cred ca sunt eu naiva, dar cred ca niste scuze din partea celor de la Mentor ar fi necesare.

Spor,
Andrea

alexadi
23 November 2016, 11:50
Intarziere ..ok. Ne enerveaza si pe noi intarzierile, chiar tare. Sigur vad cei de la mentor postarile noastre si tin cont de ele. Dar cu jignirile astea ce e? Dorei, oameni care lucreaza pe genunchi? Sa fiti voi oare angajatii sau patronii perfecti care nu gresesc niciodata? Eu una stiu ca o mai comit din cand in cand...asta e, cine nu munceste nu greseste. Sper sa revina postarile de pe forumul acesta la nivelul civilizat cu care m-am obisnuit pana acum.

Intarziere este putin spus dupa cum stiu eu apare trecut simplu : dupa data de 25" dupa poate fi si 26 si 27 si 28 si 29 si 30 e acelasi lucru. NU este nici o jignire asta este o simpla constatare vorbim de o declaratie care trebuia sa fie gata functionala la 01.07.2016 s-a primit o derograre pentru inca 3 luni care nici astea nu au fost deajuns sa fie oare doar o intarziere?
Ok declaratia nu e gata sa zicem ca inteleg dar jurnalele pe baza carora trebuie sa fac declarati pentru care raspund nu sunt corecte de la inceputl anului e corect? Sau ca baza mea de date a fost modificata de un update care imi afecteaza trecutul e corect si din cauza careie nu pot depune o declaratie rectificativa din urma daca am taxare inversa ca imi apare certificate verzi e corect, sau ca am jurnale care nu mai pica cu deconturile depuse e corect? Aici nu e vb de o simpla greseala daca ramane asa, ca in momentul de fata asa au ramas.
Am si recunoscut mi-e rusine mie de rusine pe care ar trebui sa o aiba ei. Vorbim totusi de o firma care are o PRESTANTA prestanta care sincer in momentul de fata NU O VAD e simplu vorbesc cu colegi alte softuri mai scumpe sau mai ieftine, chiar si gratuite au declaratiile gata, pleaca linistiti in concediu, NU au probleme cu jurnalele care sunt eronate, pentru cazuri care sunt uzuale.
Din eroare stiu f bine cea ce spun: Am si eu niste ani de experienta in urma peste 7 implementari de softuri, la diverse entiati mai mari sau mai mici, ceva ani de faculate, ceva ani de master, niste calificari de la Ceccar, CAFR, CCF si as mai putea umple lista.
Cei de la mentor si-au permis sa isi ia liber cand au fost impliniti cei 23 ani eu nu pot sa imi iau liber pentru ca dupa 10 luni nu a fost posibil sa se genereze o declaratie pe care alti o pot?
Eu sper ca Mentorul SA REDEVINA CEA CE A FOST ca in MOMENTUL DE FATA PANTA PE CARE A LUAT-O ANUL ACESTA NU ESTE UNA PREA PLACUTA.

ada
23 November 2016, 11:55
Nu cred ca am jignit pe nimeni, daca am facut-o imi pare rau. Fiind un forum, ne exprimam pareri. Daca s-a simtit cineva jignit de ce am spus sa imi spuna exact cu ce anume. Inclusiv eu m-as putea considera jignit de tonul ironic din "Sa fiti voi oare angajatii sau patronii perfecti", dar nu sunt.

Faptul ca utilizez acest soft semnifica ca il apreciez. Aici vin sa expun ce ma deranjeaza. Daca nu se poate atunci nici nu mai pierd vremea cu acest forum.



Eu nu imi doresc sa renuntati la forum si imi doresc ca fiecare din micile sau marile probleme pe care le avem cu programul sa fie rezolvate. Am vazut ca raspund des pe forum chiar angajati ai echipei Winmentor si de aia cred ca lucrurile se rezolva. Asa sunt eu, mai optimista. La partea cu jignirile, nu faceam referire la nici una din postarile dvs.

bbc
23 November 2016, 12:21
In orice business daca un client sau mai multi atrag atentia asupra unor probleme, ar trebui sa se inceapa sa se reflectez daca nu cumva au dreptate. Poate cei de la Winmentor citesc sau nu ce scriem noi aici, dar daca nu se ia nici o masura totul e in van. Pana la urma nu s-a cerut mai mult decat strictul necesar.

Un lucru este extrem de important, care nu se intelege, imi pare rau dar asa e. Sunt utilizatori de Winmentor care au mai mult de 1 societate? De ce sa selectez lunar in D300 banca cand se poate implementa o solutie automata? Se poate pune o simpla constanta in program sa se preia automat aceea banca, ramanand si posibilitatea selectarii manuale.

La fel la ce explica alexadi, nu este usor sa depui D394 in 2 zile, pt ca nu avem doar o societate. Daca sunt erori trebuie sa vedem punctual la mai multe firme care e eroarea. Pot aparea si alte probleme, de exemplu ANAF va avea serverele foarte ocupate dupa 25 probabil si posibil sa nu avem recipisa in termen. Imaginati-va sa aveti maine de efectuat o plata bancara si banca sa va spuna ca softul nu le permite decat poimaine. Cu asta ne confruntam uneori.

Nimeni nu are nimic personal cu nimeni.

alexadi
23 November 2016, 12:55
Noi nu avem varianta de program pe baza careia se face declaratia care apare undeva intre 25-30 noiembrie (dupa 25 noiembrie asta insemana) in care ma pot sa ma trezesc ca am de retratat manual sute de documente la fiecare firma (bonuri fiscale sau facturi primite sau emise adica monetarele) cum o sa pot face asta intr-un timp foarte scurt la 1-3-5-7- N firme nu conteaza numarul lor. Per total pot fi mii sau zeci de mii de tranzactii cineva se gandeste la asta?
Nu am nimic nu cei de la mentor doar ca ei lucreaza de 10 luni si 23 de zile si nu au nici acuma un program pe baza caruia sa fie elaborata declaratia. Asta e marea problema ca daca eu am programul corect si nu tr sa verific mult declaratia o faci imediat.

Da dar eu trebuie sa si verific sa si retratez eu trebuie sa inteleg ca si ei sunt oameni si in aproape 11 luni de zile nu au putut face un program si o declaratie functionala iar eu trebuie sa fiu MASINA ca om nu o sa pot fi ca sa verific tot in posibil cateva ore (daca apare pe 30)

LIPSA DE COMUNICARE a mentorului este o mare problema si o PATA NEAGRA asupa modului cum isi trateaza clientii, adica au o lipsa totala de respect (cam asa era daca nu ma insel acest mod de a comunica catalogat in afaceri)
Vrem termen fix de la inceputul lunii si ni se spune dupa 20 iar pe 22 se anunta dupa 25 pe 25 ce se anunta 30?

Corect era ca noi sa avem o varianta de test de mult timp pt ca daca apar erori eu ce fac? Apelez la ce la sfantul noroc.?

PS: Daca cad serverele anaf eu cum depun declaratia ma rog sa nu primesc amenda daca nu functioneaza serverele?

bbc
23 November 2016, 13:19
Vrem termen fix de la inceputul lunii si ni se spune dupa 20 iar pe 22 se anunta dupa 25 pe 25 ce se anunta 30?



Ca tot am fost acuzati de jignire. Imi permit sa te "jignesc". Depui si tu ca mine, dupa 25.11 D394, adica cand o fi gata programul. Sper ca ai vazut autoironia ca sa nu mai fiu acuzat de jignire.

Si o intrebare pt Winmentor: Daca termenul era 25 si nu 30 era gata pe 20? Eu cred ca da, ceea ce denota ca update-urile se lasa pe ultima suta de metrii. Demonstrati ca nu e asa!

Solomon Silvia
23 November 2016, 14:06
Nici eu nu inteleg de ce dureaza atat de mult,........

Participanti la cursuri au fost inclusiv angajatii societatii WinMENTOR. Continutul declaratiei a fost actualizat pe parcurs ce au aparut precizari prin cursuri, legislatie si ghiduri de completare. Realizarea declaratiei nu presupune doar intelegerea acesteia ci si proiectarea ei, implementarea, cat si testarea. Este un proces foarte amplu, care nu este vizualizat de cei care o genereaza.

Ne cerem scuze pentru neplacerile create, dar nimeni nu sta degeaba, tot personalul este implicat in finalizarea declaratiei.

Solomon Silvia
23 November 2016, 14:09
.....
Cei de la mentor si-au permis sa isi ia liber cand au fost impliniti cei 23 ani eu nu pot sa imi iau liber pentru ca dupa 10 luni nu a fost posibil sa se genereze o declaratie pe care alti o pot?
Eu sper ca Mentorul SA REDEVINA CEA CE A FOST ca in MOMENTUL DE FATA PANTA PE CARE A LUAT-O ANUL ACESTA NU ESTE UNA PREA PLACUTA.

In data de 1 noiembrie 2016 s-a lucrat, inclusiv pentru aceasta declaratie. Asa cum o sa gasiti si in postarea anterioara, exista un proces foarte amplu in spatele declaratiei. Cat despre jurnalele dvs. problema va fi solutionata pe email.

ada
23 November 2016, 14:18
O veste buna totusi: "Executivul a decis, miercuri în şedinţă, ca ziua de 2 decembrie să fie liberă pentru salariaţii din sectorul public, urmând ca aceştia să recupereze ziua de muncă pe 17 decembrie sau să-şi prelungească timpul zilnic de lucru până la data de 16 decembrie 2016, au declarat, pentru News.ro, surse guvernamentale."
Am sunat la Anaf, o doamna amabila mi-a spus ca in momentul in care se publica in monitorul oficial, modifica si ei calendarul obligatiilor fiscale, deci ultima zi va 05.12.2016.

Solomon Silvia
23 November 2016, 14:23
In orice business daca un client sau mai multi atrag atentia asupra unor probleme, ar trebui sa se inceapa sa se reflectez daca nu cumva au dreptate. Poate cei de la Winmentor citesc sau nu ce scriem noi aici, dar daca nu se ia nici o masura totul e in van. Pana la urma nu s-a cerut mai mult decat strictul necesar.



Pe masura ce problemele sunt ridicate in forum (nu ma refer la dezvoltari), iar ele sunt reale, nu provin din configurari incorecte se incearca solutionarea lor.

bbc
23 November 2016, 14:24
Am sunat la Anaf, o doamna amabila mi-a spus ca in momentul in care se publica in monitorul oficial, modifica si ei calendarul obligatiilor fiscale, deci ultima zi va 05.12.2016.

Da, din punct de vedere al celor de la Winmentor este o veste buna. Pentru mine e o veste nu prea buna. Sa nu uitam ca 21.12.2016 este ultima zi de depunere a declaratiilor pt 11/2016. Deci nu pot sa ma intind pana pe 05.12 cu D394 pt octombrie, pt ca in acea perioada trebuie deja sa lucrez pt noiembrie.

alexadi
23 November 2016, 14:29
O veste buna totusi: "Executivul a decis, miercuri în şedinţă, ca ziua de 2 decembrie să fie liberă pentru salariaţii din sectorul public, urmând ca aceştia să recupereze ziua de muncă pe 17 decembrie sau să-şi prelungească timpul zilnic de lucru până la data de 16 decembrie 2016, au declarat, pentru News.ro, surse guvernamentale."
Am sunat la Anaf, o doamna amabila mi-a spus ca in momentul in care se publica in monitorul oficial, modifica si ei calendarul obligatiilor fiscale, deci ultima zi va 05.12.2016.

O veste excelenta pentru alti nu pentru cei care lucreaza cu winemntor ca ei nu au voie sa fie aiba zile libere pe care sa le petreaca cu familia sotia/iubita (sotul/iubitul) sau copii, caci ei trebuie sa faca ORE SUPLIEMNTARE din faptul ca au INVESTIT intr-un soft ffff BUN, SI ACUMA ISI RECUPEREAZA INVESTIA. (eu am concediu redus cu multe zile ca de asta e norocul meu datorat de soft)
Ore suplimentare = plati in plus pentru angajator si timp pierdut altaturi de cei dragi pentru angajati. Multumim pentru acest fapt WINEMNTOR.

Pt echima WINMENTOR pot spune un singur lucru implementarea si tot cea ce implica ea posibil ca eu utilizator sa am idee de aceea am si spus la un moment dat ca e o problema de programare care pe mine ca utilizator ma afecteaza: stres, timp liber, buget. Vin si intreb daca nu era prelungirea de 3 luni data de catre ANAF sa inteleg ca NU AVEAM POSIBILITATE DE A DEPUNE IN IULIE DECLARATIA? Caci eu asta inteleg din comportamentul echipei WINMENTOR.
E simplu pentru mine ca utilizator timpul de testare nu exista? Pentru mine ca utilizator timpul de verificare nu exista? Pentru mine ca utilizator nu exista soft care sa fie definitiv deci exista o grava problema de programare sa inteleg ca eu asta inteleg. O sa ziceti ca eu sunt GICA CONTRA dar eu lucrez in acelasi termen adica 30 ultima zi de depunere si dc pe 30 mi se pune in fata o declaratie eronata eu ce fac?

ps:
Optica winmentor este simpla el are termen la declaratie 30 care este eronata eu utilizator final am termen 30 el ar trebui sa fie gata de mult ca eu sa am timp sa imi fac si eu testarile ca se pare ca VIATA REALA BATE TESTAREA DE LABORATOR LA PROBLEME.
AU AVUT SI ALTI PROBLEME LA DECALRATIIA ASTA DAR LE-AU REZOLVAT SA INTELEG CA SUPER BAZA CARE O AVEM DA PROBLEME MAI MARI CA LA ALTI.?

Solomon Silvia
23 November 2016, 14:36
Avand in vedere ca scopul acestui forum este de a rezolva probleme tehnice, vom raspunde strict la aceste intrebari. Va multumim pentru intelegere!

alexadi
23 November 2016, 14:40
am o problema tehnica vreau sa depun declaratia 394 e minora poate pt winmentor? Pt mine nu. E FORTE MARE PROBLEME TEHNICA

bbc
23 November 2016, 14:59
Avand in vedere ca scopul acestui forum este de a rezolva probleme tehnice, vom raspunde strict la aceste intrebari. Va multumim pentru intelegere!

La problema mea tehnica cu tva-ul nedeductibil la factura la aviz s-a raspuns ca nu se poate. Deci e clar o problema tehnica, la factura normala existand optiunea. La alte probleme intradevar s-au dat si solutii, si pt acestea va multumesc.

Solutia ca pot manual introduce pe nota contabila mi se pare hilara, pai asa pot sa conduc contabilitatea in Excel.

adi_ciobotaru
24 November 2016, 03:42
Sa traiti!
Sa vedeti ce o sa ne "placa" fisierul pdf care rezulta din xml, cand se genereaza din dukintegrator... o pagina si jumatate... tip partener1, tip 2; atat, fara cartuse... am vazut la alte programe... Deci, dupa cum se pare, nici anaf-ul nu si-a actualizat tot ce trebuie...

Cu privire la discutiile dvs: va inteleg partial... si eu am cazare platita in concediu, din 29 in 3... majoritatea contabililor cred ca au; speranta mea este alta: odata aparuta, sa fie corecta, pentru a nu repeta munca de instalare.

Trebuie totusi sa fim intelegatori: nu putem compara mentor-ul cu programele "pseudo-gratuite", datorita complexitatii mult mai mari a bazelor de date si a codului programului. Eu am incetat demult sa mai compar, cand vad ca acele programe gratis nu sunt in stare sa dea nici macar o balanta contabila corecta, sau o lista cu solduri parteneri, o fisa etc... ganditi-va ca mentor-ul nu este program de conta, este pachet de programe integrate de gestiune si conta; dar, cu toate astea, face balanta si inregistrarile contabile in timp real, nu cu preluari si cu inchideri, cum au altii.. Ei bine, cu cat un program este mai complex, cu atat volumul de munca este mai mare, pentru ca o modificare facuta undeva poate strica altceva; si pentru ca exista numeroase cazuri posibile, care trebuie toate cuprinse, in mod corect...

Cu privire la alte soft-uri, stiu 2 cazuri care au lansat versiunea pt 394, dar a fost cu erori si degeaba au muncit clientii sa-si instaleze... probabil ca se incearca evitarea acestor lucruri.

In privinta depunerii daca plecati in concediu, am un sfat: faceti 300, 112, 390 etc, apoi depuneti 394, punand o singura factura de achizitie si una de vanzare... si, ulterior, prin decembrie (sau ian?), depuneti din nou, continand "tot ce trebuie"... si gata, ati scapat, fara batai de cap si nopti nedormite...
Oricum, pana in 5 dec este timp...

Apropo: ati reusit sa intelegeti sau sa memorati toate cazurile din "ghidurile" care au tot aparut? eu recunosc ca nu le-am putut memora pe toate, sunt mult prea multe...
Sanatate!

adi_ciobotaru
24 November 2016, 13:41
Ma mai uitam la ceva: ritmul ametitor in care si anaf da modificarile... spre exemplu, in 21 au schimbat 394. Apoi, in 23 au schimbat din nou... iar transparenta schimbarilor si claritatea precizarilor au fost dintotdeauna limitate... deaceea, eu zic ca trebuie sa fim rezonabili... eu zic ca inca este situatia cat de cat ok. Abia avem timp sa facem restul declaratiilor si apoi, degajati fiind, om face si 394 asta :)

andrea
24 November 2016, 15:04
Am o intrebare. Cum se face diferențierea între facturile de la neplătitori de TVA cu operațiuni taxabile care se declară în 394 și facturile de la neplătitori de TVA sau plătitori de TVA cu operațiuni netaxabile (gen chirie, asigurări, servicii medicale) care nu se declară în 394. Eu înregistrez ambele tipuri de operatiuni pe articole care au definit la TVA 0% fără TVA și nu știu dacă este în regulă.

Mulțumesc,
Andrea

Irina
24 November 2016, 15:38
Am sa va dau raspunsul obtinut din doua surse:
- primul, telefon la anaf, raspunsul a fost ca nu se diferentiaza si se inregistreaza ambele cazuri si se duc in sectiunea D.
- al doilea, seminar pentru 394, discutie un pic mai lunga aici dar rezumatul ar fi: la pagina 25 in ghidul anaf la Achizitii de bunuri si servicii scrie ca se aduce : "valoarea totală a achizițiilor de bunuri și servicii efectuate de la persoane neînregistrate în scopuri de TVA" - nu "bunuri și servicii taxabile" cum este la celelalte campuri...

andrea
24 November 2016, 16:00
Nu vreau să mă contrazic cu dvs., dar s-ar putea să vom avea o problemă. În acest moment, în declarația 394 se declară doar opetațiunile taxabile. Și eu am același răspuns din aceleași surse ca și dvs. discuții cu ANAF-ul și cursuri (probabil altele). În orice caz, eu personal nu îmi fac prea multe probleme deoarece 394 este declarație informativă, important este să fie depusă, apoi vedem noi ce facem.

Spor la treabă!
Andrea

Solomon Silvia
24 November 2016, 18:34
Cifrele pot spune totul, declaratia nu este atat de simpla precum pare.

Declaratia 394 incorporeaza:
- 980 de obiecte vizuale pe interfata;
- 28 de grile;
- 3 grile cu legenda de culori;
- 191 Casute de editare;
- 8 ComboBox;
- 40 de CheckBox;
- un total de 439 campuri de valori, dintre care 108 sunt linii in grile; fiecare camp e un calcul precis conform legii;
- 28 de tabele populate cu date extrase din baza de date WinMENTOR prin peste 2500 de linii SQL.

Toate acestea au fost puse la locul lor cu multa gandire prin peste 3500 de linii de cod ce asigura functionarea interfetei utilizator. Dupa analiza indelungata, discutii in contradictoriu, dupa ce au fost intelese corect, cu sute de foi mazgalite, vopsite cu marker spre intelegere. Un cuvant scris gresit sau mancat dintr-o eticheta face ca valoarea afisata sa nu mai aiba macar inteles! Un calcul gresit face eticheta de prisos. Dupa ce a fost realizata interfata si algoritmii, mii de combinatii de cazuri au fost studiate cu minutiozitate. In afara de analiza si proiectare, restul muncii inmultiti-l cu 2 pentru cele doua aplicatii pe care s-au implementat.

Cine se gandeste oare cata munca e in spatele unui click in meniu?


------
Miki HARPA CEO

adi_ciobotaru
24 November 2016, 22:26
Oau, impresionant, intr-adevar... cred ca sunt niste impuneri legislative mai grele decat introducerea 112, si decat denominarea; in orice caz, dificultatea este mult peste schimbarile cotelor de tva (care s-au facut mereu frumos in winmentor)... Sincere felicitari echipei WinMENTOR pentru efortul depus si care probabil mai urmeaza sa continue. By the way, maine lansati declaratia?

Dar de ce scriu de fapt: as dori sa lansez insa o intrebare care ma framanta, chiar daca probabil sunt offtopic. Ca orice contabil paralel echidistant ce sunt, m-am dat si eu un pic cu capul de pereti incercand sa inteleg noul 394. Si, mai presus de toate, un aspect nu-mi este clar: trebuie sau nu trebuie sa se declare in 394 contractele profesionale de natura drepturilor de autor si a conventiilor civile. Da, ati citit bine, ma refer la acelea care sunt deja declarate in 112. Prin tara circula zvonuri cum ca si ele trebuie declarate, iar argumentele par a fi logice...

Intrebarea mea este: ce parere aveti, trebuie sau nu declarate in 394? Si m-as adresa in principal domnilor bbc si alexadi, caci au o experienta vasta in domeniu si poate ar prinde bine un cuvant bine argumentat din partea dumnealor. Ar fi un demers constructiv, nu?

Cu multumiri anticipate, sa aveti un sfarsit de saptamana linistitor.


... Am master, sunt expert contabil, expert evaluator si manager financiar...

... Am si eu niste ani de experienta in urma peste 7 implementari de softuri, la diverse entiati mai mari sau mai mici, ceva ani de faculate, ceva ani de master, niste calificari de la Ceccar, CAFR, CCF si as mai putea umple lista...

andrea
25 November 2016, 11:26
Chiar dacă nu am fost citata, imi permit sa raspund :D

Eu cred că și aceste contracte trebuie declarate, dacă obiectul contractului este o operațiune taxabilă. Eu consider că declarația 394 este pentru a urmării toate operațiunile taxabile și a descoperi acele persoane impozabile (inclusiv persoanele fizice) care realizează operațiuni și nu se înregistrează în scop de TVA. Da, se dublează cu 112 deoarece fiecare declarație are propria destinație și ANAF-ului îi este greu să facă schimb de informații între birourile sale.

Dna Solomon, eu vă cred și îmi închipui câtă muncă este! Ce nu înțeleg, de ce nu faceți și dvs., firmele care realizează programe de contabilitate, lobby pe lângă minister, să le explicați că este aberant ce vor. Apropo, am înțeles că au în proiect și declarația 395 pentru neplătitorii de TVA ...

Spor la treabă!
Andrea

contsol
25 November 2016, 13:37
Am sa va dau raspunsul obtinut din doua surse:
- primul, telefon la anaf, raspunsul a fost ca nu se diferentiaza si se inregistreaza ambele cazuri si se duc in sectiunea D.
- al doilea, seminar pentru 394, discutie un pic mai lunga aici dar rezumatul ar fi: la pagina 25 in ghidul anaf la Achizitii de bunuri si servicii scrie ca se aduce : "valoarea totală a achizițiilor de bunuri și servicii efectuate de la persoane neînregistrate în scopuri de TVA" - nu "bunuri și servicii taxabile" cum este la celelalte campuri...

Incercati sa mai sunati la ANAF tel 0314-039.160 si veti avea sigur o surpriza.

Irina
25 November 2016, 13:52
Incercati sa mai sunati la ANAF tel 0314-039.160 si veti avea sigur o surpriza.

Numarul de telefon este cel folosit si de noi. Aceeasi intrebare, adresata in doua ocazii diferite catre persoane diferite la acest numar de telefon, raspunsuri diferite. Si sa va spun de ce: Verba volant... Nu ii doare gura sa ne raspunda ce stiu ei, ca e corect sau nu....nu ramane inregistrat nicaieri.
Daca ati obtinut alt raspuns bine argumentat la situatia semnalata mai sus, va rog impartasiti.

contsol
25 November 2016, 14:24
Numarul de telefon este cel folosit si de noi. Aceeasi intrebare, adresata in doua ocazii diferite catre persoane diferite la acest numar de telefon, raspunsuri diferite. Si sa va spun de ce: Verba volant... Nu ii doare gura sa ne raspunda ce stiu ei, ca e corect sau nu....nu ramane inregistrat nicaieri.
Daca ati obtinut alt raspuns bine argumentat la situatia semnalata mai sus, va rog impartasiti.

Eu am un raspuns dar ce va faceti ca tot verba volant :
- nu se declara decat operatiunile taxabile indiferent care este calitatea partenerului (inregistrat sau nu in scopuri de TVA). Fara exceptii.
- se declara toate operatiunile taxabile (achizitii) de la partener neinregistrat in scopuri de TV, indiferent ca are CUI sau nu pe bonul fiscal (CUI-ul cumparatorului). In schimb bonurile fiscale primite de la persoane inregistrate in scopuri de TVA se inregistreaza doar cele care au CUI RO....trecute pe ele.
- se declara toate contractele de drept de autor si conventiile civile, ambele doar pentru operatiuni taxabile.
- se declara facturile primite de servicii de la furnizor non UE pentru care beneficiarul face taxare inversa (acestea se declara in 300 si 394 ). Regula ar fi aceea ca ce se declara in 390 Nu se declara in 394 si ce Nu se declara in 390 se declara in 394.

Scopul acestei declaratii este printre altele, identificarea persoanelor neinregistrate care depasesc plafoanele de inregistrare. De aceea nu se refera la operatiuni scutite in nicio situatie.

Mie mi s-ar parea normal ca un producator de soft care se respecta sa aiba un consultant si sa se bazeze pe ceea ce zice acesta.
Asistenta contribuabil a fost destul de debusolata si ea pentru ca se pare ca nu a existat timpul necesar sa fie informati. Se pare ca acum s-a remediat.
dati acel telefon din nou si va veti convinge. Puteti sa repetati telefonul si sigur nu vi se va mai raspunde ca se declara operatiunile scutite in legatura cu partenerii neinregistrati.

In rest, de atatea ori am primit raspuns ca nu se poate la diversele noastre solicitari, incat ma abtin de la alte comentarii. Noi mai lucram cu mentor numai la clientii care il au achizitionat. In rest....avem 2 licente care stau.
Succes si o deschidere mai mare la cerintele clientilor credca ar insemna foarte mult.

adi_ciobotaru
25 November 2016, 22:36
Stimate coleg,
I. Dumneata ti-ai format o opinie si vrei sa o impui altora, ca si cum ar fi o norma. Ei bine, vointa dumitale nu tine loc de lege. Regula este simpla: daca in lege scrie ca eu trebuie sa ma opresc la culoarea rosie a semaforului, atunci ma opresc. Daca in schimb semaforul are o culoare de genul albastru sau alb, atunci nu ma opresc SI NIMENI NU POATE SA MA TRAGA LA RASPUNDERE CA NU AM OPRIT.
Similar, daca in ordinul cu 394 sau in ghidul DETALIAT facut de ANAF scrie ca trebuie sa declar veniturile de natura profesionala, atunci le declar. DAR NU SCRIE ASA CEVA NICAIERI. Astfel, niciodata nu voi declara ceva ce nu este scris. Ce ar fi sa declar si munca zilierilor, sau a propriilor angajati... nu domnilor, se declara doar ceea ce scrie. Aratati-mi negru pe alb unde scrie ca trebuie sa declar: drepturi de proprietate intelectuala, autor, venituri din activitati agricole, contracte de agent, conventii civile s.a.. Adica, venituri cu stopaj la sursa de impozit si/sau cas si/sau sanatate.
Va rugam, dati-ne un raspuns: unde scrie acest lucru in ordonanta sau in ghid? Daca da, din secunda aceea, voi adopta aceasta opinie si va voi felicita pentru profesionalismul dvs.

II. Teoretic (nu si practic) vorbind, eu va dau dreptate! Modul in care judecati problema, pare a fi cel corect. Poate ca trebuie sa privim declaratia asta mai simplu. Sa o privim doar dpdv al tva, fara sa ne legam de alte tipuri de impozite. Sa declaram toate operatiunile care dpdv al tva sunt taxabile si nu cele care sunt scutite de tva in Romania. Si atunci analizam tranzactia doar din acest punct de vedere, fara sa conteze persoana care o desfasoara, ci doar unde putem incadra tranzactia dpdv al tva: taxabila sau scutita.
Bine, deacord, dar UNDE SCRIE CA ACESTA AR FI PUNCTUL DE VEDERE AL ANAF-ULUI ? Au facut un ghid de 55 de pagini cu scopul de a prezenta ce anume se declara in 394. Restul lucrurilor, care nu sunt scrise acolo, inseamna ca nu se declara. Si nu este scris nicaieri "conventii civile", sau drepturi de autor etc.

III. WinMENTOR este un program minunat, prin logica in care este construit, prin rapoartele configurabile, corectitudinea contabila si de gestiune si multe altele. Adevarat este faptul ca, odata cu cresterea afacerilor, oamenii au nevoie de mai mult; deaceea exista module aditionale si programe auxiliare, inclusiv unul specializat pe raportari... Dar, avand in vedere baza de date gratuita de tip file-server, nu se pot face dezvoltari cerute de orice client. Treceti la fratele mai mare, winmentor enterprise si solicitarile dvs vor avea raspuns...

IV. Orice demers uman este perfectibil. Daca astazi D394 este intocmita intr-un anumit mod, asta nu inseamna ca trebuie sa ramana asa; poate maine va fi altfel, poate va fi dupa cum ziceti dvs. Dar, totul trebuie facut argumentat. Aveti rabdare, caci suntem cu totii la inceput; cand nici anaf-ul nu stie, cand contabilii nu stiu nici ei... Nimeni nu s-a nascut invatat, vom invata impreuna.

As vrea sa inchei prin o cugetare care am aplicat-o intotdeauna: mai bine sa declari, decat sa nu declari... cand nu stii daca ceva trebuie declarat sau nu, mai bine declara, caci daca nu trebuia e mai mic bai-ul decat daca trebuia si nu ai declarat... Dar sa stiti ca aceasta cugetare e cu doua taisuri (ex: la 112, daca declari anumite contributii cu zero, primesti scrisori de la finante cum ca nu ai depus ceva legat de activitati petroliere).

Mult succes in redactarea 394 !

adaniel
26 November 2016, 16:09
Ca tot am fost acuzati de jignire. Imi permit sa te "jignesc". Depui si tu ca mine, dupa 25.11 D394, adica cand o fi gata programul. Sper ca ai vazut autoironia ca sa nu mai fiu acuzat de jignire.

Si o intrebare pt Winmentor: Daca termenul era 25 si nu 30 era gata pe 20? Eu cred ca da, ceea ce denota ca update-urile se lasa pe ultima suta de metrii. Demonstrati ca nu e asa!

Cam asa ceva. Ne-am apucat pe 25, dupa pauza de masa si am terminat-o de testat cu jumatate de ora inainte de terminarea programului de lucru, cum era si vineri, cam pe la 15:00

Solomon Silvia
30 November 2016, 11:07
Da, ramane la nivelul tranzactiilor, fara a modifica codul fiscal existent in nomenclatorul de parteneri.

alexadi
19 December 2016, 13:59
Am si eu o intrebare referitoare la cartusul I alte informatii operatiuni tva la incasare la punctele 5.2 si 5.3 (tva deductibil adica 4426) am o diferena intre jurnal si sumele adunate aici care din ce am calculat eu ar fi valoarea bonurilor fiscale si valoarea tva nedeductibil din facturi. Teoretic ar trebui sa fie egal (ca si tva nedeductibil e tot incasat in luna respectiva la fel si bonurile de benzina). De ce apare totusi diferenta?

Solomon Silvia
19 December 2016, 14:49
Codurile fiscale raman la nivel de tranzactii, fara a afecta codul fiscal din nomenclator, daca exista deja introdus.

alexadi
23 January 2017, 18:06
Cum setez in winmentor urmatoarea situatie: Luna octombrie adica 01.10.2016-31.10.2016 neplatitor de tva, am cod de tva incepand cu 01.11.2016. Sunt tva trimestrial. Problema e ca imi aduce in jurnale sumele si din octombrie cum fac sa nu le aduca nici in decont si nici in 394.
In momentul de fata eu am setat in octombrie ca editare jurnale LUnar in constante si cotele sunt zero. In noiembrie si decembrie am Editare JUrnal in constante trimestrial si cotele corecte de tva ca la orice alta firma platitoare de tva. Mai trebuie sa fac ceva ca sa nu tina cont luna octombrie in 394 si decont?