PDA

View Full Version : custodie



esthera
21 May 2009, 08:53
Buna! ma confrunt si eu cu o problema: anul trecut prin mai firma la care lucrez a primit cateva ATV-uri in custodie. acum a reusit sa vanda unul dintre ele si am primit factura de la furnizor. imi apare de doua ori in gestiune...odata in custodie si odata in magazin...cum sa fac?

Irina
21 May 2009, 15:44
Documentatia pentru marfa primita in custodie o puteti gasi si pe ftp, dar am sa va copii eu textul ca sa va fie mai usor:
Marfa primita in custodie
1.Se introduce avizul de intrare cu marfa in custodie inregistrata in afara bilantului, respectiv pe contul 803.3. Nota contabila generata va fi: 803.3=999 (TVA-ul se sterge manual, deoarece s-ar genera o inregistrare de tipul 442.08=999 care nu este corecta)
2.Se inregistreaza iesirea alegandu-se pe livrare un tip contabil valoric si fara descarcare. Pretul de pe livrare este 0.
3.La primirea facturii fiscale se inregistreaza intrarea marfurilor in gestiunea firmei si se opereaza receptia pe un tip contabil bilantier.
4.Simultan se inregistreaza avizul de intrare in rosu pentru descarcarea de gestiune a articolelor in afara bilantului.
5.Se face diminuare de stoc pentru descarcarea articolelor vandute. Pentru aceasta se apeleaza optiunea "Articole nedescarcate" de pe macheta de Diminuare de stoc si se preiau automat articolele vandute, se merge apoi pe livare si se alege tipul contabil de pe factura de intrare.