PDA

View Full Version : Facturi vanzare tva la incasare



alexadi
20 October 2016, 18:15
Am si eu o problema cu care ma lovesc destul de des, si anume ma trezesc aleator ca una sau mai multe facturi emise sunt bifate cu tva la incasare pe NU in conditiile in care firma este tva la incasare, avand mai multe firme am sesizat ca apare aleator ce as putea urmarii ca sa imi dau seama ce se intampla.
Luna aceasta de exemplu am patit acest lucru la o factura unde chiar eu le-am intocmit si listat si o colega la o alta firma la care a avut 3 facturi care nu apareau bifate. Am mai patit si in luniile trecute aleator in alte firme, de aceea intreb unde sa ma uit ce sa urmaresc sa imi dau seama ce eroare/problema face ca aceasta bifa de tva la incasare sa apara pe Da cand ea este Nu fiindca firma este tva la incasare. La nevoie imi pot restaura intr-o baza de test firma care a avut cele 3 facturi si sa vad ce este dar la ce sa ma uit, are cineva idee? Multumesc anticipat pentru ajutor.

Solomon Silvia
21 October 2016, 13:01
Partenerul trebuie sa aiba cod fiscal, localitate selectata si tot odata sa nu fie persoana afiliata. Sau sa nu aveti particularitati TVA selectate pe factura.