PDA

View Full Version : cumul pensionar



diana bodeanu
11 October 2016, 15:39
Am urmatoarea intrebare:
Un pensionar angajat la 2 angajatori are deducere personala in ambele locuri munca sau trebuie considerate o functie de baza si una cumul ?
Si mai departe cum bifez pt a-i calcula salariile?
1. cumul pensionar
2. cumul special??
Multumesc!

Solomon Silvia
12 October 2016, 09:26
Trebuie sa ii configurati conform legislatiei.

alexadi
12 October 2016, 09:40
Sau mai practic: Unul il treci cumul pensionar si ii acorzi deducerea.
Al doilea il faci cumul pensionar si ii scoti deducearea (nu stiu exact acuma daca stie sa preia luna de luna ca nu are deducere)
sau mai practic: cumul functie si ii la taxe nu ii pui somajul ca fiind pesnionar nu il plateste si asa stii sigur ca nu ii acorda deducere.

Irina
12 October 2016, 11:01
Conform art 56 alin 1 din Codul fiscal fiecare angajat are dreptul la deducere de baza doar pentru un contract. Va trebui sa hotarasca angajatul unde anume il avantajeaza sa aiba functie de baza si acolo va beneficia si de deducere. In ceea ce priveste modul de inregistrare, cumul pensionar e varianta pentru el in ambele cazuri. In mentor cel putin numai pentru cumul pensionar veti putea scoate contributia de somaj din configurari pentru generarea corecta a declaratiei 112. Este si dreptul lui sa nu plateasca contributia de somaj din moment ce nu va beneficia de ea din cauza statului de pensionar.

diana bodeanu
12 October 2016, 15:26
Multumesc mult pt raspunsurile constructive, dar , Irina, nu se poate configura asa, pt ca atunci va avea deducere pt ambele contracte

Irina
12 October 2016, 16:12
Sunt 2 anagajatori diferiti din cate am inteles eu din primul post. De ce sa nu poate avea doar pe un contract deducerea de baza? Care credeti ca sunt limitarile in program?

cristibelean
13 October 2016, 14:10
Am vazut si in alte programe de calcul de salarii: ar fi bine ca pe macheta de la Conditii de salarizare,269 butonul "cumul pensionar" sa fie spart in alte doua, "functie de baza: Da/Nu" care va indica daca se acorda sau nu deducerea (pentru toate tipurile de contract care ar suporta asa ceva) si "pensionar" care va indica faptul ca nu se plateste somaj pentru el si implicit nu va aduce taxele respective in tabela de contributii.

Asta ar insemna si o regandire a machetei de la Deduceri...270

alexadi
13 October 2016, 15:35
Sau mai simplu sa fie deducerea personala ca si taxele o setare de sine statatoare si sa poata seta independent la fiecare contract. eu zic ca e cel mai simplu asa: Are deducere persoanala: DA/NU.

PS: pentru moment singura varianta ar fi sa aleaga cumul pensionar si in fiecare luna sa ii bifeze la contraibutii ca: Deduceri suspendate pt luna curenta: DA