PDA

View Full Version : Eroare transmitere fluturasi



viorica
11 October 2016, 14:21
De cateva luni de zile, nu stiu exact de la care versiune de winmentor, nu pot sa mai transmit pe e-mail fluturasii catre salariati. Imi da eroare ori "adresa expeditor necunoscuta" ori "conectarea a esuat"! Am vorbit si la firma distribuitoare winmentor si nu am putut identifica problema! Va rog tare mult sa ma ajutati fiindca am 100 de angajati care ma intreba in fiecare luna cand o sa primesca fluturasul pe e-mail? Multumesc frumos!

Solomon Silvia
12 October 2016, 09:24
Luati legatura telefonic cu producatorul in acest caz. Cel mai probabil au fost modificate setarile, iar problema nu este de la versiune, nefiind modificari pe aceasta ramura.

smigel
23 November 2016, 17:30
298
299
Buna ziua,

Incerc sa implementez trimiterea fluturasilor pe email, dar nu am reusit...
Am setat constantele ca in pozele de mai sus.

Folosesc gmail. Nu am un client de mail instalat (outlook), nu stiu daca e necesar. Daca e necesar setez unul.

Ma puteti ajuta?
Multumesc

DragosE_WT
24 November 2016, 10:56
Mie mi-a mers (am testat chiar acum) pe smtp.gmail.com, dar pe portul 587; dar:
- in macheta de trimitere mail, unde scrie, portul (care este editabil), dai click langa, pe manuta, si bifezi TLS; sau pui direct in constante 1.01 ce cu "Utilizare transmisie securizata" pe DA;
- trebuie sa ai aplicatia SendEmail.exe pusa la nivel de Mentor.exe: o iei de aici: FTP (ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Tools/SendEmail/);
- in contul de Google, la setari de securitate (aici (https://www.google.com/settings/security/lesssecureapps?rfn=27&rfnc=1&et=0&asae=2)), trebuie sa pui bifa de "Aplicatii mai putin sigure"; mai acum cateva luni eu stiu ca mi-a mers si fara bifa asta, acum vad ca nu mai merge, din pacate.

Am trimis o lista exportata in Excel si am primit-o.

smigel
24 November 2016, 14:18
Multumesc!
A mers ca uns!
Apreciez raspunsul prompt si complet!

alexadi
16 December 2016, 18:36
Am reusit sa setez si eu trimiterea facturilor prin email (nu imi lua parola din constante, dar am rezolvat direct in macheta de trimistere si e ok). Cum pot sa dau acelasi mail la mai multe persoane, am un client caruia tr sa ii trimit factura la 3 casute de mail. Am o posibilitate sa le trec in parteneri?

DragosE_WT
19 December 2016, 09:24
Poti pune mai multe adrese, despartite cu virgula, in campul de email la partener.

alexadi
07 February 2017, 14:15
Am incercat sa pun mai multe adrese de mail despartite de virgula si mi se blocheaza winmentor. Cum am sters si am lasat o singura adresa de mail a mers fara nici o problema sa transmit factura. Mai trebuie ceva setat pentru a accepta mai multe adrese?

PS: e vb de listare facturi si transmitere prin email

alexadi
07 February 2017, 16:32
Din 10 mailuri am reusit sa primesc confirmarea la 4, ce am sesizat este ca atunci cand nu imi trimite fisierele imi da urmatoare eroare la scriere a fisierului, 335 ce e ciudat e ca inainte de acest mesaj imi trimisese corect mailul. (Daca imi afiseaza logoul automat il trimite imi apare confirmarea si in mailul de gmail folosit, ca imi apare la send, la cele care nu apar la send am vb cu clientii si nu au primit documentele)
Mai sunt si erori la preluarea datelor din constante si anume nu stie sa preia datele din constente pentru: "Utilizare transmisie securizata" pe DA; si doar cu bifare manuala la TLS si nici parola nu o preia din constante chiar daca am parola in contante am setat manual TLS in send si am acolo trecut sa preia parola din constante imi spune ca nu am parola.
Este trecut si sendemail.exe la DEP in windows alaturi de celelalate executabile

bauletz
19 June 2017, 09:43
Patesc si eu aceeasi problema. Cum ati rezovat ca imi zice si mie ca nu are parola si sa o scriu ?

alexadi
20 June 2017, 08:48
In fereastra de trimitere facturi prin email acolo unde atasezi factura si scrii si ce vrei la subiect si la text in partea de sus langa port exista o mana care are un pix si o foaie ca si cum ar scrie ceva apesi pe aceea imagine si iti deschide casuta unde o sa pui la :"-din constante" nu si iti apare o linie unde sa introduci parola. Iar cu trimite si nu trimite nu stiu ca nu am idee de ce unele le trimite si altele nu.

karina
04 December 2019, 13:14
eroare transmitere fluturasi e-mail

Incercam sa transmitem cca. 200 fluturasi prin e-mail. Se genereaza incepand cu 1/200... si cand ajunge la 200/200 se inchide Winmentor ca si cand s-ar fi iesit din aplicatie.
S-a mai intalnit cineva cu acest lucru?

Irina
04 December 2019, 13:17
Ce versiune de mentor aveti? Ati incercat 875.07 de pe ftp clienti?

karina
04 December 2019, 13:28
avem 875.06

sa fie erori in aceasta versiune in care sunt si ceva erori pe la mijoace fixe etc?

Irina
04 December 2019, 13:35
Da, pentru mijloace fixe si obiecte de inventar o sa scoatem zilele astea versiune, problema a fost rezolvata

karina
04 December 2019, 13:35
nu e de la versiune am testat deja cu 875.06

Irina
04 December 2019, 14:35
Atunci intrebarea nr 2, ce server de email aveti? Dedicat sau gmail, yahoo...?

Tudor
04 December 2019, 15:36
Mai este o problema la trimitere e-mail, daca un client are mai multe adrese de email inainte mergea cu addr1; addr2 , acum nu mai merge, am incercat si cu virgula. Care este noul separator? Merci.
Edit: la transmitere facturi prin email din Comercial ma refer.

Irina
04 December 2019, 16:59
Ok, voi studia si aceasta situatie.