PDA

View Full Version : decl 394 - 179.02



speedcontab
11 October 2016, 09:16
buna dimineata! declratia 394 generata cu ultima varianta de aplicatie imi duce tranzactiile pe coloanele cu tva 24. gresesc eu undeva? multumesc in avans pentru ajutor.

Irina
11 October 2016, 13:35
Verificati constantele de tva sa fie corect configurate. 268 Daca totul este in regula rulati si o verificare coerenta date din service/avarie.

speedcontab
15 October 2016, 21:03
Multumesc mult! Intr-adevar nu aveam constantele corect configurate.

speedcontab
24 October 2016, 18:05
Iar am nevoie de ajutorul Dvs. Alta societate, aceeasi problema, doar ca am constantele corect configurate, am rulat verificare coerenta date si totusi se duc anumite tranzactii pe coloana de 24% tva. nu se regasesc toate tranzactiile din trimestrul 3 acolo, ci doar unele. Multumesc in avans pentru ajutor.

alexadi
24 October 2016, 20:39
Ruleaza coerenta date pe fiecare luna a trimestrului (adica testare consistenta date in iulie, inchizi pe urma in august, inchizi dupa care in septembrie) si din service intretinere ultima optiune cea cu optimizare discount. Plus toate constantele sa fie ok pe iulie august si septembrie. Eu asa ma rezolvat. Daca ai sume mai vechi de iulie nu stiu cum sa te ajut ca nu ai cum sa dai testare consistenta daca deschizi luna.

speedcontab
25 October 2016, 03:27
Multumesc mult! Asa am facut si am reusit.